HAK-İŞ Uşak İl Başkanı Recep Sorkun’dan 12 Eylül Mesajı

HAK-İŞ Uşak İl Başkanı Recep Sorkun, başta 12 Eylül 1980 darbesi olmak üzere bütün darbeleri ,darbe girişimlerini ve bu yollara başvuranları şiddetle kınadığını bildirdi.
HAK-İŞ Uşak İl Başkanı Recep Sorkun’dan 12 Eylül Mesajı

Başkan Sorkun, 12 Eylül askeri darbesinin 42'nci yıl dönümü dolayısıyla yaptığı açıklamada, konfederasyon olarak 12 Eylül askeri darbesine, 28 Şubat postmodern darbeye, 27 Nisan e-muhtırasına, 27 Mayıs 1960 darbesine, 15 Temmuz hain darbe girişimine ve siyasi parti kapatmalarına karşı çıkmanın, her zaman demokrasiden ve özgürlüklerden yana tavır almanın haklı gururunu yaşadıklarını aktardı.

Darbelerin ve ekonomik krizlerin en büyük mağdurunun, alın teriyle ve el emeğiyle ekmeğini kazanan çalışanlar olduğunu ifade eden Sorkun ,Türkiye'nin darbelerle bütün boyutlarıyla hesaplaşmasını talep ettiklerini belirtti.

Sorkun şu ifadeleri kullandı;

"Darbelerle mücadelenin tamamlanabilmesi için darbe süreçlerinde aktif rol alan bütün kurum ve kişilerden hesap sorulmalıdır. Aksi halde 12 Eylül'den 28 Şubat'a kadar darbeler daha uzun süre konuşulmaya devam edecektir. HAK-İŞ Konfederasyonu olarak, 12 Eylül askeri darbesinin 42'nci yıl dönümünde, başta 12 Eylül 1980 darbesi olmak üzere bütün darbeleri, muhtıraları ve antidemokratik müdahaleleri reddediyoruz. Bu tür yollara tevessül edenleri şiddetle kınıyoruz. Bütün darbecilerden hukuk çerçevesinde hesap sorulmasını, darbe ve darbe girişimlerinin mimarlarının yargı önünde hesap vermesini ve bu dönemlerde yaşanan mağduriyetlerin giderilmesini istiyoruz."