Gediz’de üniversite öğrencileri vatandaşlara deprem çantası eğitimi verdi!

Ülkemizin bir deprem bilgesinde yer alması ve yapı stokunun da zayıf olmasından kaynaklı olarak büyük depremlerin bilançosu da hayli ağır oluyor. Bu nedenle deprem çantasının önemi de anlatılmaya çalışılıyor. Gediz'deki üniversiteliler de bu bağlamda bölge halkına deprem çantasının nasıl hazırlanması gerektiği konusunda bilgi verdi.
Gediz’de üniversite öğrencileri vatandaşlara deprem çantası eğitimi verdi!

Gediz’de üniversite öğrencileri vatandaşlara deprem çantası eğitimi verdi! - Kahramanmaraş merkezli depremlerin 11 ili etkileyerek büyük bir yıkıma neden olmasının ardından deprem çantası ve ilk yardımın önemi bir kez  daha kavrandı. Kütahya’nın Gediz ilçesinde üniversite öğrencileri vatandaşlara deprem çantası hazırlama eğitimi verdi.

GEDİZ'DEKİ BÜYÜK DEPREME DİKKAT ÇEKİLDİ

Gediz Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu Tıbbi Dokümantasyon ve Sekreterli bölümü öğrencileri Belediye binası önünde standa açarak vatandaşlara deprem çantası hazırlama ve deprem çantasının önemi hakkında bilgiler aktardı. 1970 yılında Gediz’de büyük bir deprem yaşandığına dikkat çeken öğrenciler vatandaşları depreme hazırlıklı olma konusunda uyararak, “Hazırlanmış deprem çantası, deprem anında ve tahliyesinden sonra kişiyi belli bir süre ihtiyaçlarını karşılamaya yetecek şekilde olmalıdır. Afet sonra kişiler belli bir süre acil ihtiyaçlara ulaşamayabilir. Bu tür durumlar için deprem çantasında olması gerekenler doğru belirlenerek afet anında kolayca ulaşılabilecek bir yerde olmalıdır.” ifadelerini kullandılar.

Üniversiteli öğrenciler çanta hazırlama eğitiminin ardından ev ve iş ortamlarında deprem anında nasıl davranılması gerektiği hakkında da bilgilendirmede bulundular. Gedizli halk da öğrencileri dikkatle dinleyerek depreme hazırlıklı olacaklarını ifade ettiler.