Eski belediye başkanı Ali Erdoğan'a 15 yıl hapis talebi

Uşak Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması'na (FETÖ/PDY) yönelik soruşturma kapsamında tutuklanan eski Uşak Belediye Başkanı Ali Erdoğan, eşi Aysun Erdoğan ile eski belediye başkan yardımcıları Ömer Oktay Akarca ve Tuncay Yılmaz hakkında hazırlanan 76 sayfalık iddianame kabul edildi.
Eski belediye başkanı Ali Erdoğan'a 15 yıl hapis talebi

Uşak Cumhuriyet Savcısı Umut Emek Aşılıpınar tarafından hazırlanan ve Uşak 2. Ağır Ceza Mahkemesince kabul edilen iddianamede, eski belediye başkanı Ali Erdoğan, eşi ve diğer zanlılar hakkında "terör örgütü üyesi olmak" suçlamasıyla 15 yıla kadar hapis cezası istendi.

FETÖ/PDY'nin kuruluşu, amacı, sosyo kültürel ve zihinsel yapısı, yönetim modeli, hiyerarşik yapısı, istihbarat ağı, arşivi, haberleşme yöntemleri, propaganda yöntemleri, mali yapısıyla ilgili detaylı bilgilerin yer aldığı iddianamede, eski başkan Erdoğan'ın FETÖ/PDY içinde rol aldığı, başkanlık dönemi boyunca örgüt menfaatine çalışmalarda bulunduğu ve örgütün üst düzey yöneticileriyle irtibatlı olduğu belirtildi.

İddianamede, Erdoğan ve eşinin, FETÖ elebaşı Fetullah Gülen'i, Uşak'ta FETÖ/PDY'nin mali yapılanmasına yönelik soruşturma kapsamında tutuklanan iş adamı Hazim Sesli ve eski UşakOrganize Sanayi Bölgesi Başkanı Ali Yıldırım ile ziyarete gittiği iddialarına yer verildi. 

Erdoğan'ın örgüt üyeleriyle gerçekleştirdiği telefon irtibatlarıyla ilgili HTS kayıtları, dijital veriler, tanık ifadeleri ve çeşitli delillerin de yer aldığı iddianamede, eski başkanın görev süresince örgüt lehine gerçekleştirdiği eylemlere dikkati çekildi. 

Ali Erdoğan, 1999 ve 2009 yıllarında 2 kez MHP'den Uşak Belediye Başkanı seçilmiş, 2001'de partisinden ayrılarak belediye başkanlığı görevini bağımsız sürdürmüştü. 1 Kasım 2015 seçimlerinde CHP'de ikinci sıra milletvekili adayı olan Ali Erdoğan seçilememişti. Erdoğan, daha sonra CHP'den de istifa etmişti.

Ali Erdoğan, eşi Aysun Erdoğan, eski belediye başkan yardımcıları Ömer Oktay Akarca ve Tuncay Yılmaz FETÖ/PDY soruşturması kapsamında 16 Ağustos 2016'da gözaltına alınmıştı. Zanlılardan Ali Erdoğan, Aysun Erdoğan ve Tuncay Yılmaz  "terör örgütü üyesi olmak" suçlamasıyla  23 Ağustos'ta tutuklanmış, Ömer Oktay Akarca ise sağlık nedenlerinden dolayı adli kontrol kararıyla serbest bırakılmıştı.

AA

İlgili Haberler