Engellilerin sorunları her geçen gün katlanarak artıyor

Altınokta Körler Derneği Uşak Şube Başkanı Serkan Çiğdem, 10-16 Mayıs Engelliler Haftası nedeniyle yaptığı açıklamada, engelli sorunlarının tüm toplumun sorunu olduğuna dikkat çekti ve engellilerle ilgili sorunların katlanarak arttığını belirtti.

GÜNCEL 10.05.2022, 11:19

Engellilerin sorunları her geçen gün katlanarak artıyor

Altınokta Körler Derneği Uşak Şube Başkanı Serkan Çiğdem, 10-16 Mayıs Engelliler Haftası nedeniyle yaptığı açıklamada, engelli sorunlarının tüm toplumun sorunu olduğuna dikkat çekti ve engellilerle ilgili sorunların katlanarak arttığını belirtti.

GÜNCEL 10.05.2022, 11:19
Engellilerin sorunları her geçen gün katlanarak artıyor

Altınokta Körler Derneği olarak, 10-16 Mayıs Engelliler Haftası dolayısıyla, yaşanan yüzlerce sorun arasından ivedi çözüm bekleyen en önemli beş sorunu ve çözüm önerilerini kamuoyunun ve siyaset kurumunun dikkatine sunmak istediklerini kaydeden Çiğdem sorunları ve çözüm önerilerini şöyle sıraladı:

Muhtaç aylığı engelli bireyi ailesine daha da muhtaç hale getiriyor

Bilindiği gibi 2013 yılından bu yana gerek 2828 sayılı yasaya göre ödenen bakım ücretinde, gerekse 2022 sayılı yasaya göre ödenen muhtaçlık aylığında, engellinin hane içinde fert başına düşen geliri kriter olarak kullanılıyor. Bu durum, engelli gelir sahibi değilken gelir sahibiymiş gibi bir algı yaratıyor ve engelli bireyi daha çok ailesine bağımlı hale getiriyor. Yanı sıra pek çok muhtaç engellinin bu hakları elde edememesi sonucunu yaratıyor.

Anımsanacağı üzere konu 2016 yılında Meclisin gündemine gelmiş ve o zaman ki Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı bu kriterin kaldırılması için bir yasa tasarısı sunmuştu. Ancak Maliye Bakanlığının itirazı nedeniyle anılan kriter sadece yaşlı eşler için ortadan kaldırılmış; engellilerin talebi reddedilmişti.

Uzun süreden beri engelliler bu konunun Meclisin gündemine taşınması için talepte bulunuyorlar.

bu yasama döneminde muhtaçlık aylığı ve evde bakım ücretinin ödenmesi için aile içinde fert başına düşen gelir kriteri yerine engellinin kendi gelirinin esas alınması yönündeki yasa değişikliğini ve ücretini günün koşullarına göre yeniden düzenlemelidir.

Engelliler lehine bir rapor yönetmeliği çıkarılsın istiyoruz

Danıştay’da açılmış olan Engellilerle ilgili Sağlık Kurulu Rapor Yönetmeliği iptal davası henüz sonuçlanmamıştır. Bu davanın bir an önce sonuçlandırılarak yeniden engelliler lehine bir rapor yönetmeliğinin çıkartılması gerekmektedir.

Engelli araç alımı için yapılan destek komik kalmaktadır

Bilindiği gibi engelli araç alımı ilgili oran Cumhurbaşkanı kararnamesiyle 450.000 TL’ye çıkartılmıştır. Enflasyon karşısında düşük kalan bu oranın yeniden değerlendirilerek yükseltilmesi gerekmektedir.

Kamuda 22022 yılında kaç engelli istihdam edilecek açıklanmalıdır

Bilindiği gibi 2012 yılında başlayan EKPSS uygulamasından sonra kamu personeli olarak istihdam edilen engelli sayısında, daha önceki yıllara göre önemli bir artış olmuş; EKPSS’nin olmadığı 2002 ile 2012 arasındaki 10 yılda 20.829 engelli istihdam edilmişken 2012’den sonraki 6 yıl içerisinde 31.197 engelli kamu personeli istihdamı gerçekleştirildi. 2016 yılında yapılan EKPSS sonuçlarına göre 2016, 2017, 2018 yıllarında toplam 8.530 kişi kamu personeli olarak istihdam edildi. 2019 ve 2020 yılları yılı içerisinde, her hangi bir atama söz konusu olmadı. 2021 yılında ise 1961 kişi istihdam edildi. Bu sayı engelliler açısından son derece yetersiz olup; hayal kırıklığına yol açmıştır.

Aile, Sosyal Politikalar ve Sosyal Hizmet Bakanı Sayın Derya Yanık, 10 Kasım 2021 tarihinde yapmış olduğu açıklamada Aralık ayı içerisinde belirli bir sayıda engelli ataması yapılacağının duyurusunu televizyonlardan yapmıştır. 2022 yılında Sayın Bakanının ne kadar atama yapacağını tüm engelliler camiası heyecanla beklemektedir. 10-16 Mayıs Engelliler Haftasında Sayın Bakanın kendisinden bu açıklamayı bekliyoruz.

Engelli işçiler erken emeklilik için zorlanmaktadır

Taşeron işçi olarak çalışan ve 696 sayılı KHK’nın. 127. maddesi ile sürekli işçi kadrolarına alınan engellilerin erken emeklilik hakkının erken emeklilik zorunluluğuna dönüştürülmesi nedeniyle pek çok engellinin erken emekliliğe zorlandığı biliniyor. Oysa engelliler için erken emeklilik hakkı, seçimlik bir hak olup erken emeklilik zorunluluğu değildir. Bu gerçeği kabul eden önceki dönem Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Sayın Jülide Sarıeroğlu bir genelge yayınlayarak zorunlu erken emekliliğe sevk edilen engelli işçilerin emeklilik işlemlerinin durdurulmasını istemiş; 696 Sayılı KHK’da değişiklik yapılarak sorunun kökten çözüleceğine söz vermişti. Ancak Bakanlıktan ayrıldığı için bu sözünü yerine getiremedi. Yeni yasama döneminde 696 sayılı KHK’da engellilere de erken değil olağan emeklilik hakkının kullandırılması yönünde bir değişiklik yapılmalıdır. “

Uşak’ta görme engelli çizgileri işgal altındadır

Konuşmasının son bölümünde görme engelli bireylerin Uşak’ta yaşadığı sorunlara değinen Altınokta Körler Derneği Uşak Şube Başkanı Serkan Çiğdem, “Uşak şubesi olarak ilimizdeki erişilebilirlik sorunları olan Görme engelli çizgilerinin işkali Bu çizgilerin bütün cadde sokak ve kaldırımlarda yaygınlaştırılması, tırafik ışıkarındaki sesli sistemlerin düzeltilerek bütün ışıklara konulması talebimizdir” dedi.

(SALİH KILINÇ / HABER)

Yorumlar (0)