Enerji Bakanı açıkladı! Yaz kış saati uygulaması geri mi geliyor?

Türkiye’de yaklaşık 6 yıldır yaz saati uygulaması uygulanıyor. Özellikle öğrenciler ve veliler kış aylarında havanın sabahları geç aydınlanmasından son derece şikayetçi! Durum pek çok defa gündem olurken, Enerji Bakanından açıklama geldi.
Enerji Bakanı açıkladı! Yaz kış saati uygulaması geri mi geliyor?

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Alparslan Bayraktar tarafından merakla beklenen yaz kış saati uygulaması için açıklama geldi. Mevcut olan yaz saati uygulamasının değiştirilmesi ve yaz kış saati dönüşümüne geri geçilmesi konusunda bir çalışma olmadığını net bir şekilde söyledi.

64 SAAT DAHA AZALDI

Enerji Bakanı Bayraktar, yaptığı açıklamasında mevcut saat uygulamasının değişmeyeceğini söyledi. Yaz saati uygulamasına ilişkin bir milletvekilinin sorusuna yanıt veren Bakan Bayraktar, karanlıkta kalınan süresinin eski saatlere göre 64 saat daha azaldığını ifade ederek şunları söyledi:

“İTÜ tarafından yapılan analizler sonucunda; ülkemizde uygulanmakta olan saat diliminin GMT+3'de sürekli bulunmasının, nüfusun büyük bölümünün gün ışığından daha uzun süre faydalanmasına ve enerji verimliliğine kayda değer katkı sağladığı tespit edilmiş olup, bu çerçevede tüm yıl boyunca yaz saati uygulaması ile her mesai aralığı için karanlıkta kalınan sürenin eski saat uygulamasına göre 64 saat azaldığı ortaya konulmuştur”

DAHA BÜYÜK TASARRUF SAĞLANDI

Bakan, açıklamasının devamında vatandaşların aydınlıktan ve aydınlık sürelerden daha fazla fayda sağlamasının yanı sıra enerjiden de büyük oranda tasarruf elde edildiğini ifade ederek, “Yanı sıra aynı analizlerde saat değişimlerinin getirdiği kaygı, stres, depresyon gibi olumsuzlukların daha az yaşandığı ortaya konulmuş ve bu sonuçlar doğrultusunda sabit saat uygulamasına geçilmiştir. Yaz saati uygulamasıyla, akşam mesai ve okul çıkışlarına denk gelen karanlık zaman diliminin azaltıldığı, kış mevsimi etkisi ile gün içi aydınlık süreleri de düşünüldüğünde vatandaşlarımızın aydınlıktan daha çok fayda sağlayacağı ve havanın kararma saatlerinde önceki yıllara göre daha büyük tasarruf oranının elde edildiği görülmüştür” ifadelerini kullandı.

SAATLER DEĞİŞMEYECEK

2016 yılından bu yana Türkiye’nin daimi olarak yaz saati uygulamasına geçtiğini ifade eden Bayraktar, Ekim 2016 ile Ekim 2023 tarihleri arasında 10 milyar kilovatsaat enerji tasarrufu sağlandığını ve bu miktarın parasal karşılığının 15,48 milyar TL olduğunun altını çizdi. Bu sebeple de bakanlığın saatleri değiştirmesi konusunda bir çalışması olmadığı ifade edildi.