En uzun gündüz ne zaman? 21 Haziran'da ne olacak?

En uzun gündüz tarihinin yaklaşması ile birlikte pek çok kişi 21 Haziran’da ne olacağını merak ediyor. En uzun gündüz ne zaman, ne olacak? 21 Haziran yaz gündönümünde ne yaşanacak? İşte merak edilenler..
En uzun gündüz ne zaman? 21 Haziran'da ne olacak?

En uzun gündüzün yaklaşması ile birlikte 21 Haziran yeniden gündem oldu. Güneş ışınlarının Yengeç Dönencesi’ne yılda bir defa dik gelmesi ile birlikte yarımkürede yaz resmi olarak başlamış oluyor. Diğer tarafından da kuzey yarım kürede kışın başlangıcı sayılıyor.

21 Haziran en uzun gündüz mü sorusunun cevabı arama motorlarında sıkça araştırılıyor. Haziran ayının son günlerinde en uzun gündüz ne zaman sorusunun cevabı merak ediliyor. Güney yarımkürede en kısa gün, kuzey yarımkürede de en kısa gece yaşanıyor.

EN UZUN GÜN NE ZAMAN?

Aktarılan son habere göre 21 Haziran tarihinde güneş ışınları kuzey yarım kürede Yengeç Dönencesi’ne 90 derece açı ile gelecek. Bu şekilde en uzun gündüz ve en kısa gece yaşanacak.

21 HAZİRAN’DA NE OLACAK?

21 Haziran yaz gündönümü olarak biliniyor. Yengeç Dönencesi2ne dik gelmesi ile bitlikte aydınlanma çemberi kutup dairesinden teğet geçiyor. Bu şekilde kuzey yarım kürede gündüzler gecelere göre daha uzun sürüyor. Kuzey yarım kürede yaz mevsiminin başlangıcı kabul ediliyor. Bu tarihten sonra yavaş yavaş yavaş gündüzler kısalacak ve geceler uzamaya başlayacak.

Öte yandan ülkemizde saat 12.00’de cisimlerin en kısa gölgesi oluşacak. Çünkü güneş en dik haliyle ülkemize vuracak. Yılın en uzun gündüzü 21 Haziran’da en uzun gecesi de 21 Aralık tarihinde yaşanacak. Bu tarihle birlikte dünyanın yarısında resmi olarak yaz diğer yarısında resmi olarak kış başlayacak.