Ehliyet sınavları sil baştan! Yeni kurallar geldi, yapamayana ehliyet yok!

Ehliyet sınavında çok önemli değişikliklere gidildi. Artık yeni kurallarla ehliyet sınavları yapılacak. Ehliyet sınavında neler değişti?
Ehliyet sınavları sil baştan! Yeni kurallar geldi, yapamayana ehliyet yok!

Türkiye’de sürücü belgesi almak isteyenlerin katılıp başarılı olmaları gereken ehliyet sınavlarında çok önemli değişiklikler yapıldı. Yeni ehliyet düzenlemeleri ile beraber sistemde köklü değişiklikler yapıldı. Direksiyon sınavında en çok sorun yaşanan geri park meselesinde de değişikliğe gidildi. Artık ehliyet sınavları oldukça farklı kurallar ile yapılacak.

YENİ TİP KİMLİK KARTI ŞART!

Ehliyet kurslarına kayıt yaptıracak olan vatandaşlardan bundan böyle yeni tip Türkiye Cumhuriyeti kimlik kartı talep edilecek. Eski tip kimlik kartına sahip olan kişiler ehliyet kurslarına kayıt olamayacaklar. Bundan dolayı önce yeni tip kimlik kartı temin edilecek ve sonrasında ehliyet kursuna kayıt olunacak.

SINAV GÜZERGAHI DEĞİŞTİ!

Yapılan düzenleme ile direksiyon sınavının güzergahında da değişikliğe gidildi. İl ve ilçe Milli Eğitim müdürlükleri tarafından belirlenen ve mevzuata göre onay alan iki farklı rotanın bulunduğu güzergahlarda direksiyon eğitimi dersi sınavları yapılabilecek.

DÖRT SINAVDAN BAŞARISIZ OLANLARIN DURUMU!

Direksiyon eğitimi dersinin ilk 4 sınavı sonunda başarısız duruma düşenlerden isteyenler, ikinci 4 sınav hakkını kullanmak üzere başka bir kursa nakil yapılabilecek.

TEORİK SINAVLARDAN MUAF OLMA KOŞULLARI

Teorik sınavlara girip başarılı olanlardan kendi istekleri ile kayıtlarını sildirenler ve direksiyon eğitimi sınavında başarısız olanlar 3 yıl içinde yeniden kursa kayıt yaptırdıklarında teorik eğitim ve sınavlardan muaf olabilecekler.

DİREKSİYON SINAVI KAÇ DAKİKA OLACAK?

Yapılan yeni düzenleme ile direksiyon sınavının süresi uzatıldı. 35 dakika olan uygulama sınav süresi artık 40 dakika olacak. Sınavlar ise 07:00 ile 18:00 arasında yapılıyordu. Bu saat aralığı da 07:00 ile 21:00 olarak değiştirildi.

GERİ PARK UYGULAMASINA İKİNCİ HAK!

Direksiyon sınavına girenlerin en çok sorun yaşadıkları konu geri park oluyordu. Çok sayıda kursiyer bu geri park meselesi yüzünden direksiyon sınavını geçemiyordular. Sınava katılanlara tek hak veriliyor ve geri park yapmaları isteniyordu. Başarısız olanlar direksiyon sınavından kalmış oluyordular. Artık bu geri park meselesinde de değişiklik yapıldı. Geri park için kursiyerlere 1 hak daha verilecek ve tek hamlede koniler arasına aracı park etmeleri istenecek.