Eğitim İş Uşak Şubesi; “İnsanca yaşayacak ücret, vergide adalet istiyoruz”

Eğitim-İş Sendikası Uşak Şubesi, bir basın açıklaması yaparak, “İnsanca yaşayacak ücret ve vergide adalet istiyoruz” ifadelerini kullandı.

GÜNCEL 03.01.2023, 20:19

Eğitim İş Uşak Şubesi; “İnsanca yaşayacak ücret, vergide adalet istiyoruz”

Eğitim-İş Sendikası Uşak Şubesi, bir basın açıklaması yaparak, “İnsanca yaşayacak ücret ve vergide adalet istiyoruz” ifadelerini kullandı.

GÜNCEL 03.01.2023, 20:19
Eğitim İş Uşak Şubesi; “İnsanca yaşayacak ücret, vergide adalet istiyoruz”

Eğitim-İş İstanbul Uşak Şube Başkanı Ercan Uzun, TUİK’in ve Hükümetin enflasyon hesaplama şeklini eleştirerek, “Ekmeğimizi AKP ve TÜİK değil mücadelemiz belirleyecek” dedi.

Eğitim İş Uşak Şubesi, "İnsanca Yaşayacak Ücret, Vergide Adalet" talebiyle Tiritoğlu Parkı’nda bir basın açıklaması yaptı:

Basın açıklamasını okuyan Eğitim İş Uşak Şube Başkanı Ercan Uzun, “Yanlış ekonomi politikaları sonucu ülkenin içine sokulduğu ve ekonomik buhrana karşı halkın gösterdiği haklı tepkileri dindirmek için seçim şekerleri dağıtmaya başlayan iktidar, ufacık iyileştirmeleri devasa reformlar gibi ambalajlamaya devam etmektedir. Bunun en çarpıcı örneği ise müjde nidalarıyla açıklanan yeni gelir vergisi dilimleridir.

Yeni vergi dilimlerinde kamu emekçisinin yılın başında aldığı maaşın yılın daha ortası olmadan erimeye başlaması ayıbı ortadan kaldırılmamış, sadece kısmi olarak iyileştirilmiştir. Vergi dilimi tutarlarının Yeniden Değerleme Oranının (YDO) altında artırılması nedeniyle kamu emekçilerinin yılın başında ceplerine giren ücret birkaç ay içinde yine azalamaya başlayacaktır. Bu değişiklikle kamu emekçisinin maaşının sadece birkaç ay daha geç erimesi sağlanmış; yani soygun baki kalmış, oranı değiştirilmiştir” dedi.

Uzun açıklamasına şu ifadelerle devam etti:

Müjde adı altında biz eğitim emekçilerine dayatılan gerçeklik şudur:

- Bizler zaten açlık sınırının sadece biraz üstünde, yoksulluk sınırının yarısından bile az ücretler alırken,

- Yüzde 90’ımız kredi kartı borcumuzu ödemekte, yüzde 91’imiz çocuklarımızın eğitim giderlerini karşılamakta zorlanırken,

- Yüzde 62’mizin geliri, giderimizden az iken ve yüzde 92’imiz geçinmek için ek işler arıyorken,

- Durdurulamayan döviz kuru, asgari ücret zammının piyasalara yansıması gibi etkenler nedeniyle tüm mal ve hizmetlerin fiyatının günaşırı artacağı ortadayken,

- Kalantor iş insanlarının, yandaş müteahhitlerin, ihale vurguncuların vergi borçları düzenli olarak silinip, kamu bankaları onlar için seferber ediliyorken,

Yöneticiler, bizlere “gel senin şu gelirinden dilim dilim gelir vergisi alalım. Ama korkma, zaten senin bir üst dilime geçecek kadar para kazanmana müsaade etmeyeceğim için senin dilimin bu” demektedir.

Üstelik ÖMK adı altında öğretmenleri yeni sıfatlarla ayrıştıran iktidarın açıkladığı bu vergi dilimi, uzmanlık unvanını alan meslektaşlarımızı, yılın sonlarına doğru bir üst vergi dilimine girecekleri için daha da mağdur edecek; iktidar onlara kaşıkla verdiğini yine kepçeyle almış olacaktır.

Sözde yetkili sarı sendikaların memnuniyet ve pişkinlikle karşıladığı vergi adaletsizliğinin iç yüzü budur. Bu soygunu kabul etmiyoruz! İnsanca koşullarda çalışarak, insanlık onuruna yaraşır ücretler alarak, adil bir vergilendirme çerçevesinde vergi ödemek istiyoruz!

Dünyada Başöğretmen ünvanlı bir liderin kurduğu tek ülke olan Türkiye Cumhuriyeti'nde eğitim emekçilerinin aldığı sefalet ücretini kabul etmiyoruz

Eğitim emekçisinin evine boynu bükük, sınıfına düşünceli girdiği bir sistemde; eğitimden de gelecekten de bahsedilemeyeceğinin altını çiziyoruz.

Tüm kamu çalışanları için vergi diliminin yüzde 15’te sabitlenmesi gerektiğini, aksinin vergi adaletsizliğini daha da büyüteceğini vurguluyoruz.

EKMEĞİMİZİ AKP VE TÜİK DEĞİL MÜCADELEMİZ BELİRLEYECEK!

Tarafsızlığını korumayarak, siyasi iktidardan emir alarak rakamlar üzerinde oynayan ve sahte enflasyon oranıyla aşımıza ekmeğimize el koyulmasına alet olan TÜİK yıllık enflasyon oranını yüzde 64,2 olarak açıkladı.

Ülkedeki ekonomik krizi, açlığı, yoksulluğu ve enflasyonu yok sayan AKP iktidarı ve TÜİK utanmasa bu ülkede enflasyon yok diyecek.

Ama biz emekçiler, halkı kandıranları, halkın sofrasındaki ekmeği, zeytini çalanları, halkın ulaşım hakkını, çocuklarının eğitim hakkını, sağlık hakkını gasp edenleri, iktidarın borazancılığından tetikçiliğinden öteye geçmeyenleri asla unutmayacağız.

Kamu emekçilerini ve yurttaşları açlığa, sefalete mahkûm eden enflasyon oranını ve zamları kabul etmiyoruz. Kamu çalışanlarını, yoksulluk sınırının altında yaşamaya mahkûm eden AKP iktidarının uyguladığı emek karşıtı politikalar karşısında, tüm emek örgütlerinin mücadele alanını genişleterek ortak tavır almaya çağırıyoruz. Ekmeğimizi AKP ve TÜİK değil mücadelemiz belirleyecek.”

(SALİH KILINÇ / HABER)

Yorumlar (1)
Sendikacı 3 ay önce
Şube başkanlığını yaptığı sendikaya üye başka eğitim çalışanları var, sanırım onları unuttular?
Mesela, şef, memur, tekniker, teknisyen, memur ve hizmetli gibi.

Bunlar öğretmen ve imamlara verilen 3600 ek göstergeden,
öğretmenlere 2500 - 4800 TL arasında maaş artışı sağlayan uzman ve başöğretmenlik
ile
her yıl Eylül ayında öğretmenlere verilen eğitime hazırlık ödeneğinden faydalandırılmıyorlar.
Onlar için nasıl bir eylem ve yaptırım planları var sendika olarak?