E-devlet şifrelerinin çalındığı iddialarına Cumhurbaşkanlığı tarafından resmi yazı geldi

Türkiye'de 61 milyon kişinin e-devlet bilgilerinin çalındığı iddiaları gündeme yankılanmaya devam ediyor.
E-devlet şifrelerinin çalındığı iddialarına Cumhurbaşkanlığı tarafından resmi yazı geldi

E-devlet şifrelerinin çalındığı iddialarına Cumhurbaşkanlığı tarafından resmi yazı geldi - Türkiye'de 61 milyon kişinin e-devlet bilgilerinin çalındığı iddiaları gündeme yankılanmaya devam ediyor. Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi (DDO) tarafından gelen açıklamalarda e-devlet bilgilerinin çalındığı haberlerinin gerçeklik payı olmadığına yer verilirken gelen açıklama da ise, "Yapılan detaylı kontrollerde e-Devlet Kapısı altyapısında herhangi bir veri sızıntısına rastlanmamıştır" ifadelerine yer verildi.

Yapılan bu açıklamalarda e-devlet altyapılarında kullanıcıların parola bilgilerinin açık metin olarak saklanmadığı ifade edilirken gelen açıklamalarda da yalnızca parolalara dair güçlü kriptografik algoritmalarla da geri döndürülemeyecek özet bilgiler karşılaştırması yapılarak sisteme de oturum açılacağı açıklandı.

Gelen açıklamalar da, "Daha önce de benzer iddialarla e-Devlet Kapısı güvenliğiyle ilişkili dezenformasyon çalışmaları yapılmış olup, anılan olayların e-Devlet Kapısı altyapısı ile ilgisi bulunmadığı belirlenmiştir. e-Devlet Kapısı uluslararası bilgi güvenliği ve iş sürekliliği yönetim standartları uyarınca işletilmekte ve sunulan hizmetlerin güvenliği bağımsız güvenlik kuruluşlarınca düzenli olarak test edilmektedir. Bireysel cihazlara yönelik gerçekleştirilen saldırılar sonucunda hesap güvenliğinin tehlikeye düştüğü tespit edilen kullanıcılara e-Devlet Kapısı üzerinden gerekli bildirimler yapılmakta ve güvenlik süreçleri uygulanmaktadır" denildi.

E-DEVLET'E GİRERKREN BUNA DİKKAT!

DDO tarafından gelen açıklamada son olarak da, "Dijital mecraları kullanırken veri mahremiyeti ile parola ve cihaz güvenliği konularında bireyler tarafından alınacak önlemler en etkin koruma yöntemidir. 'İki Aşamalı Giriş' özelliği, e-Devlet Kapısı'nda vatandaşlarımızın kullandığı e-Devlet parolasına ek bir güvenlik katmanı sağlamaktadır. Vatandaşlarımız e-Devlet Kapısı giriş işlemlerinde 'İki Aşamalı Giriş' özelliğini aktif hale getirerek e-Devlet Kapısı hesaplarını bireysel parola çalınma olaylarına karşı koruyabilirler" denildi.