Deprem uzmanı resmen açıkladı! Dünyanın en tehlikeli fayı o ilimizin altından geçiyor

Deprem uzmanı Naci Görür tarafından önemli bir açıklama geldi. Görür, dünyada en tehlikeli fay hattının Kuzey Anadolu Fayı olduğunu belirterek, detayları aktardı. İşte merak edilenler
Deprem uzmanı resmen açıkladı! Dünyanın en tehlikeli fayı o ilimizin altından geçiyor

Prof. Dr. Naci Görür, yaptığı açıklamasında Elazığ’ın deprem kültürü bir kent olduğunu ifade ederek, “Elazığ, deprem kültürü olan bir kent olmak zorunda. Çünkü Karlıova'dan Erzincan'a doğru bir Kuzey Anadolu Fayı (KAF) geçiyor. Bu fay dünyanın en tehlikeli fayıdır" ifadelerini kullandı

Sismolog Roger Bilham, yaptığı açıklamasında bundan 3 yıl önce Elazığ bölgesinde meydana gelen 6,8 büyüklüğündeki depremdeki enerji boşalmasını değerlendirdi. Elazığ depreminin olmaması halinde ciddi bir felaket yaşanabileceğini ifade eden Bilham, "2020 depremi yaşanmasaydı ve bütün fay 2023 yılında kırılsaydı, depremin büyüklüğü 8.2 hatta 8.4´e ulaşabilirdi" dedi.

NACİ GÖRÜR: “ELAZIĞ BİR DİLİM ÜZERİNDE VE HER YANI FAYLARLA ÇEVRİLİ”

Naci Görür, katılmış olduğu bir seminerde önemli ifadeler kullandı. Anadolu bölgesinin yılda 1 cm batıya doğru kaydığını bunun da fay hattı üzerinde strese neden olabileceğini ifade eden uzman isim, konuya ilişkin değerlendirmesinde şunları söyledi:

“Elazığ, deprem kültürü olan bir kent olmak zorunda. Çünkü Karlıova'dan Erzincan'a doğru bir Kuzey Anadolu Fayı (KAF) geçiyor. Bu fay dünyanın en tehlikeli fayıdır. Bir de Doğu Anadolu Fayı (DAF) var, Karlıova'dan Malatya ve Hatay'a doğru gidiyor. Daha yeni depremler oldu, on binlerce insanımız öldü. Ayrıca Malatya'nın batısı ve Pülümür'den Ovacık'a giden bir fay var. Fayların hepsi aktif. Deprem her gün olacak gibi zannetmeyin. Bingöl, Elazığ ve Malatya'yı vuran Doğu Anadolu Fay hattı, yaklaşık 500 senede birçok ciddi depremler üretiyor. Yani yılda 1 santimetre hareket ediyor ve kimse o santimetrelik kaymayı duyamaz"

screenshot-3.png

"Anadolu, yılda 1 santimetre batıya, Akdeniz'e doğru gidiyor. Biz bunu duyamayız ama bunlar orada stres biriktiriyor. Demek ki bu çevrede yaklaşık 500 senede bir meydana gelen depremin birikmiş olan stresi belirli nedenlerle açığa çıkması sonucu olan şeyler. Dikkat edin, Elazığ her taraftan aktif faylarla çevrilmiş. Kuzey Anadolu Fayı, yani Erzincan ile Karlıova arası 250 senede bir stres biriktiriyor. Özellikle belediye başkanına söylüyorum, Elazığ bir dilim üzerinde ve dilimin her tarafı faylarla çevrili. Her fay belirli bir zaman sonra Elazığ ve çevresi tamamen kırmızı çizdiğim faylarla çevrilidir. Bunlar deprem üretecek, üretirse Elazığ'ı değişik ölçekte muhakkak etkileyecektir”

DEPREMİN ŞİDDETİ 8,4’E KADAR ÇIKABİLİRDİ

Aynı seminerde konuşan Bilham ise, Elazığ depreminin olmaması o fayın 2023 yılında kırılması halinde 6 Şubat’taki depremin 8,4’e kadar çıkabileceğini söyledi. Bu depremin durduran şey fayın uzunluğu, faydaki yan bükülmeler ve bariyerler olduğunun da altı çizildi.