Cumhurbaşkanı af müjdesi SON DAKİKA Resmi Gazete ile yayımlandı! Kimler aftan yararlanacak?

Resmi Gazete af haberleri - son dakika 2024 müjdesi Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından imzalanarak Resmi Gazete ile yayımlandı. Bugün çıkan af yasası ve ceza indirimi maddeleri...
Cumhurbaşkanı af müjdesi SON DAKİKA Resmi Gazete ile yayımlandı! Kimler aftan yararlanacak?

ANKARA (İHA) - 17 Mayıs 2024 tarihli Resmi Gazete ile yayımlanan Cezanın Kaldırılması ile İlgili Kararlar yürürlüğe girdi. Resmi Gazete af haberleri kamuoyu tarafından yakından takip edilirken bugün yayımlanan karar kapsamında Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafınan 28 Şubat davası kapsamında hapiste bulunan sanıkların cezası kaldırılmış oldu.

28 ŞUBAT DAVASINDA CEZA ALANLAR HAKKINDA AF YASASI! KİMLER AFTAN YARARLANACAK?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın imzası ile aralarında 28 Şubat sanıkları da olan 14 kişi affedildi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın imzası ile Resmi Gazete’de yayımlanan cezanın kaldırılması ile ilgili kararlar ile aralarında 28 Şubat sanıklarının da olduğu 14 kişi affedildi. Türkiye Cumhuriyeti İcra Vekilleri Heyetini cebren ıskat veya vazife görmekten cebren men etmek suçundan Ankara 5’inci Ağır Ceza Mahkemesinin 13.04.2018 tarihli kararı ile müebbet hapis cezası ile cezalandırılmasına karar verilen Cevat Temel Özkaynak, Çevik Bir, Çetin Doğan ve Aydan Erol kocama hali nedeniyle, Yıldırım Türker ve Erol Özkasnak ise sürekli hastalık hali sebebiyle Anayasanın 104’üncü maddesinin 16’ncı fıkrası gereğince affedildi.

af-1.jpg

Karar ile birlikte, kişiyi yerine getirdiği kamu görevi nedeniyle kasten öldürme suçundan Kırşehir Ağır Ceza Mahkemesinin 23.12.2019 tarihli kararıyla 2 kez müebbet hapis cezası, ruhsatsız ateşli silahlarla mermileri satın alma veya taşıma veya bulundurma suçundan 10 ay hapis cezası, kasten yaralama suçundan 1 yıl 10 ay 15 gün hapis cezası ile cezalandırmasına karar verilen Haci Sülük, sürekli hastalık ve kocama hali kapsamında affedildi.

af-2.jpg

Silahlı terör örgütüne üye olma suçundan Ordu 1’inci Ağır Ceza Mahkemesinin 31.01.2018 tarihli kararı ile 7 yıl 6 ay hapis cezasına çarptırılan Avni Yılmaz ve aynı suçtan Samsun 2’nci Ağır Ceza Mahkemesinin 21.03.2018 tarihli kararı ile 6 yıl 10 ay 15 gün hapis cezası alan Gülbey Sarıoğlu ise sürekli hastalık hali kapsamında olduğu belirlenerek cezası kaldırıldı.

af-3.jpg

Kasten öldürme suçundan Bakırköy 11’inci Ağır Ceza Mahkemesinin 24.12.2014 tarihli kararı ile ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası alan Sevda Yüksel’in cezası sürekli hastalık halinden dolayı kaldırıldı. Kasten öldürmeye teşebbüs etme suçundan Denizli 4’üncü Ağır Ceza Mahkemesinin 05.05.2016 tarihli kararı ile 11 yıl 8 ay hapis cezası alan Süleyman Tuna sürekli hastalık hali nedeniyle affedildi. Tasarlayarak kan gütme saiki ile öldürme suçundan Zonguldak 2’nci Ağır Ceza Mahkemesinin 18.05.2015 tarihli kararı ile 3 kez ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası ve tasarlayarak kan gütme saiki ile öldürmeye teşebbüs suçundan 3 kez 18 yıl hapis cezası ve yine farklı mağdurlara karşı yönelik tasarlayarak kan gütme saiki ile öldürmeye teşebbüs suçundan 3 kez 13 yıl hapis cezası, Van 2’nci Asliye Ceza Mahkemesinin 05.12.2013 tarihli kararı ile zincirleme olarak resmi belgede sahtecilik suçundan 2 yıl 1 ay hapis cezasına çarptırılan Abdulhekim Yılmaz’ın kalan cezası da sürekli hastalık ve kocama hali kapsamında olduğu değerlendirilerek kaldırıldı.

Af kararlarının tümü 17 Mayıs 2024 tarihli Resmi Gazete ile yayımlanarak yürürlüğe girdi. 28 Şubat davası sanıklarının da aralarında olduğu 14 kişinin cezası Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından imzalanan kararlar kapsamında kaldırılmış oldu. Bu kişiler tutuklu bulundukları cezaevlerinen Resmi Gazete kararı ile salınacak.