"Çocuk Görüşme Merkezi" açılışı için Adalet Bakanı Bekir Bozdağ Uşak’a geldi

Evlilikleri sona eren çiftlerin, çocuk teslimi ve çocukla kişisel ilişki kurulması işlemlerinin icra müdürlükleri tarafından yerine getirilmesi uygulamasına son veren ‘Uşak Çocuk Görüşme Merkezi’ Adalet Bakanı Bekir Bozdağ'ın katılımıyla açıldı.

GÜNCEL 11.06.2022, 13:30 11.06.2022, 14:38

"Çocuk Görüşme Merkezi" açılışı için Adalet Bakanı Bekir Bozdağ Uşak’a geldi

Evlilikleri sona eren çiftlerin, çocuk teslimi ve çocukla kişisel ilişki kurulması işlemlerinin icra müdürlükleri tarafından yerine getirilmesi uygulamasına son veren ‘Uşak Çocuk Görüşme Merkezi’ Adalet Bakanı Bekir Bozdağ'ın katılımıyla açıldı.

GÜNCEL 11.06.2022, 13:30 11.06.2022, 14:38

Uşak Belediyesi At Çiftliği'nde gerçekleştirilen açılış törenine Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, Uşak Valisi Turan Ergün, Uşak Adalet ve Kalkınma Partisi Milletvekilleri Mehmet Altay ve İsmail Güneş, Uşak Belediye Başkanı Mehmet Çakın, Cumhuriyet Başsavcısı Bünyami Korkmaz, Uşak Üniversitesi Rektörü Ekrem Savaş, İl Jandarma Komutanı Albay Murat Kılıç, İl Emniyet Müdürü Mesut Gezer ve protokol üyeleri katıldı.

Merkezin açılış konuşmasını Uşak Cumhuriyet Başsavcısı Bünyami Korkmaz yaptı. Korkmaz, Aralarında Uşak’ında bulunduğu 11 ilde bugün itibariyle, çocuk teslimi ve çocukla kişisel ilişki kurulması işlemlerinin İcra Müdürlükleri tarafından gerçekleştirilmesi yerine Adalet Bakanlığınca kurulan Adli Destek ve Mağdur Hizmetleri Müdürlüklerinde uygulanmasına başlanıldığını belirterek, açılışına teşrif ettiği için Bakan Akdağ’a teşekkür etti.

Daha sonra konuşan Uşak Valisi Dr. Turan Ergün; “Adalet Bakanımız Sayın Bekir Bozdağ’a “Hoş geldiniz” diyor ve valilik görevimde ağırladığım ilk bakan olmasından onur duyduğumu buradan ifade etmek istiyorum. Anayasamızın 41. Maddesi devletimize: Ailenin birlik ve refahını sağlamak, anne ve çocukları korumak görevi vermiştir.

Mevzu, aile ve çocuk olunca devletimiz konuya daha bir hassasiyetle yaklaşmaktadır. Çünkü çocukların yarınların güvencesidir. Çocukların korunması konusunda Adalet Bakanlığımız çalışmalar yapmaktadır.

Çocuk görüşme merkezlerimizin oluşturulması da çocuklarımızın korunmasına yönelik önemli bir adımdır. Çocukların icra yolu ile alınıp aile ferdinin bir diğerine verilmesi gibi vicdanları sızlatan görüntülere son verecektir” dedi.

“Özel ve ayrıcalıklı pozitif bir düzenlemeyi getirip koyduk”

90 yıldır uygulanan ve zaman zaman tartışmalara da neden olan icra yoluyla çocuk teslimine son verilen uygulama hakkında konuşan Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, "Bugün burada yaptığımız çocuk görüşme merkezlerinden birinin ilk resmi açılışını yapıyoruz. Açılışını yaptığımız merkezin, bu çağımıza ve ülkemize hayırlı uğurlu olmasını Cenabı Allah'tan temenni ediyorum. Çocuk görüşme merkezleri, bizim çocuklarımıza daha doğru ifade ile geleceğimize verdiğimiz ehemmiyetin bir göstergesidir. Bir milleti ayakta tutan sadece yetişkinlerin gayreti çabası değil, gelecekte ülkeyi emanet edecekleri çocuklarımızın iyi yetiştirilmesi, onların üstün yararının her şeyin üstünde tutulmasıdır, çocuk söz konusu olduğunda adeta akan suları durduran ve çocuğun hak ve hukukunu her şeyin üzerinde tutan bir anlayışın, devletin başından itibaren her bir kurum ve kuruluşunda, her yerde egemen olmasını sağlamaktır. Türkiye Cumhuriyeti Devleti, gelecekte ülkemizi ve milletimizin geleceğini emanet edeceğimiz çocuklarımızın iyi yetişmesi için üstün çabaları ortaya koydu. Özellikle son 20 yıl içerisinde AK Parti iktidarı döneminde attığımız tarihi adımlar, yaptığımız büyük reformlarla çocuk konusunu anayasamızın, milletimizin ve kurumlarımızın öncelikli gündemi haline getirdik. Bildiğiniz gibi Anayasamızın 10. maddesi eşitlik maddesidir. Bu madde temel bir ilkeyi ortaya koymaktadır. Ama hepimiz biliyoruz ki ülkemizde dezavantajlı gruplar var. Bir yandan kadınlarımızın aleyhine olumsuz pek çok hadise var. Öte yandan çocuklarımız, engelli kardeşlerimiz, şehitlerimizin yakınları ve gazilerimizin aleyhine pek çok olumsuz sonuç var.

Gördük ki eşitlik ilkesini uyguladığımız zaman tam anlamıyla aradaki dezavantajı ortadan kaldırma imkanı yok. O nedenle Anayasa'ya 'öncelikle kadınlar ve erkekler, eşit haklara sahiptir' diye açık açık yazdık. 'Devlet bu eşitliği hayata geçirmekle yükümlüdür' diye devlete de görev yükleyen emir veren bir kural koyduk. Ama buna rağmen devlet bu yükümlülüğü eşitlik ilkesine riayetle yerine getirdiğinde aradaki farkın kapanmayacağını fark edince, bu sefer Anayasamızda ilk defa pozitif ayrımcılık diye bilinen bir ilkeyi getirip koyduk. Kadınlar ile çocuklar, engelliler, şehitlerimizin yakınları ve gazilerimiz lehine eşitlik ilkesine aykırı, alınacak tedbirlerin ve uygulanacak kararların anayasaya aykırı olarak değerlendirilemeyeceği noktasında özel ve ayrıcalıklı pozitif bir düzenlemeyi getirip koyduk" dedi.

Bakan Bozdağ’a Eşme kilimi hediye edildi

Konuşmaların ardından dualar eşliği ve kurdele kesimiyle açılan Çocuk Görüşme Merkezi binası gezen Bekir Bozdağ ve beraberindeki heyet bina ve uygulamalar hakkında sohbet etti. Buradaki programın son bulmasıyla birlikte Bakan Bozdağ, Uşak Valiliği'nde Vali Dr.Turan Ergün'ü ziyaret etti. Burada Uşak İl Emniyet Müdürlüğü'ne bağlı Çevik Kuvvet ekiplerince düzenlenen manga tarafından karşılanan Bakan Bozdağ, Valilikte hatıra defterini doldurdu.

Valilik makamında kendisine Uşak Valisi Dr. Turan Ergün tarafından Eşme kilimi hediye edildi. Daha sonra basına kapalı olarak toplantı düzenlendi.

Bakan Bozdağ, AKM’de düzenlenen AK Parti Uşak İl Teşkilatı Genişletilmiş istişare toplantısına katılacağı. Uşak Belediyesi’ni ziyaret ettikten sonra akşam saatlerinde ilimizden ayrılacağı bildirildi.

(SALİH KILINÇ / HABER)

Yorumlar (3)
asabi vatandaş 6 ay önce
boş işler bunlar tırışkadan açılış için bir sürü masraf bir sürü şatafat
adalet 6 ay önce
keske adalet de olsaydı geldiğine değseydi
Halil Mutlu 6 ay önce
Aslında heykel açılışı yapsalar daha iyi olurdu. mesela şişlideki gibi ölen sokak köpeğinin heykelini dikseler insanlar dayanamaz ağlarlardı