Bu karar tüm sürücüleri ve yayaları ilgilendiriyor

Uşak merkezde sarraf Mustafa Peker’e otomobil kullanırken yaya geçidinde yayalara yol vermediği gerekçesi ile para cezası kesildi. Peker, trafik ekiplerinin araç sürücülerine pusu kurar şekilde konuşlandığını ve uyarı yapılmadığını ileri sürerek cezaya itiraz etti. Mahkeme de emsal karar alarak, cezanın iptal edilmesine hükmetti.

GÜNCEL 24.09.2022, 13:42 26.09.2022, 11:22

Bu karar tüm sürücüleri ve yayaları ilgilendiriyor

Uşak merkezde sarraf Mustafa Peker’e otomobil kullanırken yaya geçidinde yayalara yol vermediği gerekçesi ile para cezası kesildi. Peker, trafik ekiplerinin araç sürücülerine pusu kurar şekilde konuşlandığını ve uyarı yapılmadığını ileri sürerek cezaya itiraz etti. Mahkeme de emsal karar alarak, cezanın iptal edilmesine hükmetti.

GÜNCEL 24.09.2022, 13:42 26.09.2022, 11:22
Bu karar tüm sürücüleri ve yayaları ilgilendiriyor

Sarraf Mustafa Peker’e 9 Aralık 2020 tarihinde İsmetpaşa Caddesi üzerinde bulunan eski belediye binası kavşağında, 42 PE001 plakalı aracıyla yaya geçidinde ilk geçiş hakkını bekleyen yayalara yol vermediği gerekçesi ile 448 lira 50 kuruş para cezası kesildi.

Mustafa Peker, bu cezayı Avukatı Süleyman Onur Yandım vasıtası ile yargıya taşıdı. Avukat Süleyman Onur Yandım hazırladığı itiraz dilekçesinde; trafik ekiplerinin uygulama noktasına geçmeden önce kavşağa sürücüleri uyarıcı trafik işaret levhaları yerleştirmediğini belirtti.

“Hukuk Devleti vatandaşın hata yapmasını beklemez”

Yandım cezaya itiraz dilekçesinde, ceza yazan trafik ekiplerinin, kavşakta bulunan bir taksi durağında sürücülerin göremeyeceği bir noktada konumlandığını ve cezaları buradan yazdığını video görüntüleri ile ileri sürerek; “Trafik ekipleri araç sürücülerine pusu kurar şekilde konuşlandırılmıştır. Sürücülere trafik denetlemesi yapıldığına ilişkin herhangi bir levha ve uyarı işareti olmaksızın idari işlem uygulamışlardır. Bu durum, açıkça hukuka aykırıdır. Hukuk Devleti vatandaşın hata yapmasını beklemez. Hukuk Devleti tüm vatandaşlara adil davranmak durumundadır ve önceden uyarıları yapar. Ancak, olayda müvekkil trafik ekiplerince tuzağa dürülmüştür” ifadelerine yer verir.

Mustafa Peker’in Avukatı Süleyman Onur Yandım’ın itirazını değerlendiren Uşak 2. Sulh Ceza Hakimliği; “Özellikle CD görüntüsü incelendiğinde itiraz eden kişinin söz konusu ihlali gerçekleştirdiğine ilişkin hakimliğimizde net bir kanaat oluşmadığından yapılan itiraz doğrultusunda itiraza konu olan idari para cezasının kaldırılmasına karar vermiştir” yönünde Peker’in lehine karar verir.

(HİDAYET KIRAN / HABER)

Yorumlar (10)
sürücü 7 ay önce
yayalara yaya geçitlerinde yol verme taraftarı bir sürücüyüm ancak bazı yerlerde yayalar o kadar bilinçsiz ve saygısızca yola çıkıyorlar ki inanılmaz, resmen işin bokunu çıkarıyoruz halk olarak yayalara kırmızı yanarken yaya geçitinde önceliği olduğunu zanneden bir sürü insan var eğitimsizliğin sonuçları malesef
Gereğini Yap Adalet Bakanı 6 ay önce
O mahkeme başkanı hakim derhal görevden alınıp,
para cezasını ondan tahsil edilsin.

Ne demek uyarı yapılmamış?
Yaya geçidini görmemiş mi?
Eynehanlı Topalın Torunu 6 ay önce
Polis birimleri bana ulaşsın. karara itiraz etmek için bana evrakları versinler.
Savcılık ve karaağaç Polis merkezi 30 saniyede bana ulaşır.

Hiç kimse kanun ve kuraldan üstün ve muaf olamaz.
Türkiye Cumhuriyeti Devleti keyfiyet ülkesi olmadığı gibi, yaya olan Türkiye Cumhuriyetinin aziz vatandaşı da kanun tanımazların insafına bırakılamaz.

2918 sayılı Karayolları Trafik Kanunu'nun 74'üncü maddesi gayet açık ve net,
belirtilen yerde yaya geçidi de var.
Yaya geçidinde geçiş üstünlüğü yayanındır.
2+2 = 4
kuvvai milliyeci 6 ay önce
herşeyden evvel devlet vatandaşına tuzak kurmaz.lakin yayalarımıza yaya geçidi olan yerlerde tabiki yayalara bir sürücü olarak yol vermek zorundayız ama çoğu yayalarımızda yaya geçiti olmayan yerlerde bile sürücülerin yol vermesini bekliyorlar.ben mesala yol vermem.ayrıca yaya geçitlerine vardığımızda yayalara yol verip bekliyorsun bu seferde yayalar araç sahibi bize yol verdi deyipte geniş adımlarla geçeceklerine adeta adımlarını yavaşlatıp sallalna sallana geçiyorlar buda tabi bazen biz sürücüleri neredeyse yol verdiğine pişman ettiriyorlar.?
Av. 7 ay önce
gercekten de usak polısı duba kullanmadan tepe lambası yakmadan koseyı doner donmez arac sahıplerının karsısına cıkacak sekılde pusu kuruyor bu hukuka aykırıdır ayrıca cogu usak vatandası olan bekcılerınde bu tarz uygulamalara katılım gostermesı ceza kesecek polısın hur karar vermesını engellemektedır
Hukuksuzluk mu? 6 ay önce
Avrupa'da vatandaşın telefonla ihbar etmesi üzerine ceza kesilir.
Orada önce yaya, sonra bisiklet ,sonra araçtır sıralama.
Yaya her şart ve koşulda haklıdır.
Avrupa hiç bir yaya vatandaşına zulüm ettirmez, haklarını çiğnetmez.
Şimdi Avrupa hukuksuz bir kıta mı,
şuan gel dese 65 milyon vatandaşımız, sende dahil koşa koşa gider.
Emekli 7 ay önce
Özellikle Özel idarenin yanındaki yaya geçidinde yayalar Kırmızı ışıkta geçiyor,bazen araba ile denk geldiğimde geçenlere korna çaldığımda ters ters bakıyorlar TRAFİK IŞIKLARININ OLDUĞU YERDE herkes ışıklara uymak zorundadır Yaya önceliği ışık olmayan geçitlerdedir.
okur 7 ay önce
helal olsun bravo! bana da heykelin önünden aynı sebep'ten 860 lira geçirdiler yaya maya yokken.görüntüye bakayım dedim yok mahkemeye vercekmişşin de eee bende yedim de dediler salladılar
Vatanperver 6 ay önce
Ben bu karara katılmıyorum. Sürücü, her daim yaya ya yol vermek zorunda. Nokta.
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın