BELEDİYE ÇALSIN İSMETPAŞALILAR OYNASIN

Uşak Belediyesi İsmetpaşa Caddesi üzerindeki binalarda yapılacak yenileme için masrafları vatandaşın karşılamasını, buna karşılık projeyi kendisinin uygulayacağını belirten yazılar tebliğ etmeye başladı. İsmetpaşa Caddesi üzerindeki binası olan vatandaşlar, gelen tebliğlerde yer alan düzenleme kararını görünce şaşkına döndü.

GÜNCEL 12.02.2021, 10:08 12.02.2021, 10:27

BELEDİYE ÇALSIN İSMETPAŞALILAR OYNASIN

Uşak Belediyesi İsmetpaşa Caddesi üzerindeki binalarda yapılacak yenileme için masrafları vatandaşın karşılamasını, buna karşılık projeyi kendisinin uygulayacağını belirten yazılar tebliğ etmeye başladı. İsmetpaşa Caddesi üzerindeki binası olan vatandaşlar, gelen tebliğlerde yer alan düzenleme kararını görünce şaşkına döndü.

GÜNCEL 12.02.2021, 10:08 12.02.2021, 10:27
BELEDİYE ÇALSIN İSMETPAŞALILAR OYNASIN

. Çünkü, Uşak Belediyesi tarafından alınan 04/01/72021 tarih ve 2021/ 12 sayılı Uşak Belediye Meclisi kararında;

“İlimiz İslice, Durak, Kurtuluş  mahallerinde kalan İsmetpaşa ve Orhan Dengiz caddelerinden cephe alan binalarda cephe düzenleme işinin 5393 Sayılı Belediye İş Kanunun 71. Maddesi gereğince projesi doğrultusunda; mantolama, boya, kaplama, doğrama, korkuluk, levha vb, işlerinin toplam maliyetinin tamamının mülk sahipleri tarafından karşılanması şartı ile belediyemiz tarafından gerçekleştirilmesi”

ibaresi cadde üzerindeki mülk sahiplerini deyim yerindeyse çıldırttı.

AK Partili 15 Belediye Meclis üyesinin oyu ile kabul edilen karara; İYİ Partili 11ve CHP’li 2 üyenin ret, MHP’li bir üyenin çekimser oy verdiği de öğrenildi.

İsmetpaşa Caddesi yenilenme çalışması kararının tüm maliyetinin mülk sahiplerine yüklenmesi ve  projenin tamamının Uşak Belediyesi tarafından yapılacak olması, mülk sahipleri arasında; “Belediye çalsın, mülk sahipleri oynasın” yorumlarına yol açtı.


 

CADDE SAKİNLERİ İSYANLARDA

Konu ile ilgili görüşlerine başvurduğumuz İsmetpaşa Caddesi üzerindeki mülk sahipleri;“Burada bahsi geçen madde kentsel dönüşüm ve değişim yapılan yerlerde uygulanır.  Bu maddeyi sanırım gözden kaçırmışlar. Bize göre uygulanabilir değil. Bugün tüm dünyada yaşanan pandeminin doğurduğu ve ülkemizin içerisinde bulunduğu ekonomik sıkıntılar varken cadde üzerinde gayrimenkulün cephe düzenleme işinin vatandaşlara yıkılması düşündürücüdür.

Meclis kararında belirtilen kanun maddesi “Kentsel dönüşüm ve değişim alanlarında” diyor. Sanırım Uşak Belediyesi bu durumu gözden kaçırmış. Biz caddede mülk sahipleri olarak bu konuyu yargıya taşımayı düşünüyoruz. Burada bir itirazımız var” dediler.


 

“BİRİLERİNE RANT MI YARATILMAK İSTENİYOR?

Cadde sakinleri yakınmalarına şöyle devam etti:

“Bize göre bu projenin uygula bilirliği sıfırdır. Burada belediye ne yapmak istiyor? Amacı nedir? Birileri için rant kapısı mı açılmak isteniyor? Anlayabilmiş değiliz.

Bize göre şu anda bu caddede mülkü olanların ve kirada oturanların bu ekonomik sıkıntılar arasında yenileme maliyetlerini karşılaması mümkün değil.

Caddenin trafiğe kapalı olması ve hafta sonu sokağa çıkma kısıtlaması olması da zaten İsmetpaşa Caddesi esnafı olarak işlerimizi tamamen olumsuz etkiledi.

Eğer caddedeki binaların yenilenmesi gerekiyorsa bina sahipleri uyarılarak yenilenme işlemi kendileri tarafından yapılır. Bu belediyenin üstüne vazife değil. Belediyeye rant sağlamak uğruna içerisinde bulunduğumuz bu olumsuz ekonomik konjonktürde bizi niye sık boğaz ediyorlar? Bunlar kafa karıştırıyor ve bize göre anlamlı bir iş değil.

Cadde üzerinde yeni yapılan binalar var. Mesela, Vakıfbank, Ticaret Odası binası, Mavi Plaza ve Öz Merkez gibi birçok yeni bina yapılmış ve belediye tarafından birçok yeni binaya yapı ruhsatı verilmiş.

Ayrıca eski olup da tadilat ve cephe yenilemesi yapılan İş Bankası, Garanti Bankası ve Denizbank gibi binalar var.

Ayrıca tarihi eser olarak geçen; Yapı Kredi Bankası, Ziraat Bankası gibi kurum binaları var. Yasalara göre; tarihi binalara asla dokunulamaz. Bir bütünlük içerisinde cadde de cephe yenileme çalışmaları yapılırken bu tarihi binalar bu bütünlüğe nasıl eşlik edecek? Çok merak ediyoruz.

Bizim caddedeki dış cephe kaplaması yapacak olan firmanın kendi konsepti. Bu bütün dünyada ve ülkemizde aynı konseptte çalışıyor.

Acaba Uşak Belediyesi bu firmanın konseptini kendisi mi belirliyor?

Bu soruların cevabını merak ediyoruz

UŞAKLILAR YARARLARINA BİR ŞEY GÖRÜP ŞAŞIRMAK İSTİYOR

www.usakgundem.com İnternet Haber, sitesi olarak görüştüğümüz Uşaklı hemşerilerimiz ve İsmetpaşa sakinlerinin söylem ve davranışlarından anladığımız 

o dur ki; Uşak Belediyesinin icraatlarında yararlarına bir şey görüp şaşırmak istiyorlar.

(ÖZEL HABER:SALİH KILINÇ)

Yorumlar (5)
Zavallı esnaf 5 ay önce
Zaten esnafın hali ortada birde bu çalışma işlerini olumsuz etkileyecek bütün herkesin umudu yazın gelmesinde ,şimdi hiç gereği yok
Vatandaş 5 ay önce
Bu kararın adil olup olmadığını bilmiyorum ama zamansız yıllardır gıda ürünleri satan yerler var çok eski ve kirli paslı buralar düzenlensin vatandaşın hayrına biraz kolaylaştırılarak
Nurettin Sağcan 5 ay önce
İsmetpaşa cad olduğunada bin pişman oldu artık Uşak halkı da alıştı her belediye değişiminde İsmet Paşa caddesi kazılır kaldırımları yenilenir ama ne hikmetse dört sene sonra gelen belediye tekrar yapılan yeri yıkar tekrar yenileni Burda büyük bir rant çarkı döner Buda her sene yazın gerçekleştirilir insanlar caddeden bir oraya bir oraya geçmek için de köşe kapmaca oynar Nurullah Cahan zamanında yapılan kaldırım ve düzenlemeyi Uşak halkı ğörüyor Ayağını bastığın yer ğöçüyor bu rant nereye kimlere gitti Şimdi aynı filmi Bu kez bunlarda seyredeçeğiz vatandaş esnaf zaten bitmiş Pandemiden dolayı yazın 2.3 ay iş olacak bir de bu cadde yıkılacak esnafın vay haline hangi belediye kazanırsa kazansın muhakkak bu İsmet Paşa caddesi yıkılır tekrar yapılır dört sene sonra tekrar yıkılır tekrar yapılır Bari yapıldığı nda sağlıklı bir şekilde yapılsa bunada gam yemeyeçeğiz
Vatandas 4 ay önce
Sacmalik diz boyu pandemiden dolayi zaten is yok cadde kiralari 15binden basliyor belediye sus pesinde kirayi odeyin destek cikin desek yqnasmazlar Alierdogan zamaninda cadde odullu proje dendi cadir kurdu Nurullah cahan geldi gocuk gocuk yol yapti gitti yagmir yagdimi sel icinde cadde bunlara cozum bulun once birek sus pus isini
uşaklı 4 ay önce
mümkünse siz bişi yapmayın, yeter artık gerçekten faturalarda iki büklüm insanlar bıktı artık zaten pandemiden dolayı uşak bitil esnfın hali ortada kiralarını ödeyemiyorlr