Bayram tatilinde noterler açık mı, nöbetçi noter var mı?

Bayram tatilinde vatandaşlar noter hizmeti alıp alamayacaklarını araştırıyorlar. 9 günlük bayram tatilinde noterler açık olacak mı? Bayram tatilinde nöbetçi noter olacak mı?
Bayram tatilinde noterler açık mı, nöbetçi noter var mı?

Bayram tatili ile beraber insanlar çeşitli resmi işlemleri almaya devam edip edemeyeceklerini araştırıyorlar. Bayram tatilinde özellikle noterlik hizmetleri sorgulanıyor. Noterlerde çok çeşitli işlemler yapan vatandaşlar bu işlemlere bayram tatilinde de devam edemeyecekleri araştırıyorlar. Nöbetçi noter uygulamasının bayram tatili döneminde geçerli olup olmayacağı sorgulanıyor.

BAYRAM TATİLİNDE NOTERLER ÇALIŞACAK MI?

Türkiye’de Kurban Bayramı nedeniyle 15 Haziran ile 24 Haziran tarihleri arasında 9 günlük tatil uygulaması yapılacak. Bayram günleri resmi tatil olurken 20 Haziran ve 21 Haziran günlerinde de kamu kurumlarında personeller idari izinli sayılacaklar. Bu süreçte noterlerin çalışma düzenlerinin nasıl olacağı merak konusu ediliyor.

Bayram tatili boyunca noterler herhangi bir şekilde açık olamayacaklar. Türkiye’nin 81 ilinde de noterler bayram tatilinde hizmet vermeyecekler. Kamu personellerinin idari izinli sayıldıkları günlerde de noterler kapalı olmaya devam edecekler. Bayram tatilinin sona ereceği hafta sonunda da noterler açık olmayacaklar.

NÖBETÇİ NOTER OLACAK MI?

Nöbetçi noter uygulaması tatil günlerinde illerde bazı noterlerin açık tutularak vatandaşların kesintisiz bir şekilde hizmet almalarını sağlayan bir sistemdir. Bu uygulama oldukça sık kullanılmaktadır. Bayram tatilinde nöbetçi noterler de olmayacak. Nöbetçi noter uygulaması bayram tatili sona ermesinin ardından bir sonraki hafta sonu yeniden uygulamaya sokulacak.

NOTER İŞLEMİ NE ZAMAN YAPILABİLİR?

Noter işlemi yapmak isteyenler bu işlemleri bayram tatillerinde yapamayacaklar. Herhangi bir şekilde noterler 9 günlük süreç içerisinde açık olmayacaklar. Bunun için noter işlemi olanların bayram tatilinin sona ermesini beklemeleri gerekecek. Noterlerin çalışması 24 Haziran pazartesi günü yeniden normal mesai sisteminde olacak. Noter işlemi yaptırmak isteyenlerin en erken 24 Haziran pazartesi günü dileyecekleri notere gitmeleri ile gerçekleşebilecek.