Bayram tatilinde hastaneler ve sağlık ocakları açık mı?

Türkiye’de bayram tatili nedeniyle uygulanan tatilden dolayı vatandaşlar bazı hizmetleri nasıl alabileceklerini merak ediyorlar. Bayram tatili süresince hastaneler ve sağlık ocakları hizmet verecekler mi?
Bayram tatilinde hastaneler ve sağlık ocakları açık mı?

Kurban Bayramı tatilinin başlaması ile beraber çok sayıda vatandaş çeşitli hizmetleri nasıl alabileceklerini araştırmaya başladılar. Bayram tatilinden dolayı hemen hemen tüm hizmetlerde aksamalar meydana gelecek. Vatandaşın en çok merak ettiği konu ise sağlık hizmetlerini nasıl alacakları oluyor. Bundan dolayı da bayramda hastanelerin ve sağlık ocaklarının çalışma durumları sorgulanıyor.

HASTANE POLİKİNLİKLERİ AÇIK OLACAK MI?

Vatandaşların en çok kullandıkları sağlık hizmeti olan hastane polikinliklerinin bayram tatilinde hizmet durumu araştırılıyor. Resmi tatil uygulaması olduğundan dolayı doktorlar ve sağlık görevlileri eğer bayram tatillerinde görevleri yoksa çalışmayacaklar. Bundan dolayı da hastane polikinlikleri de bayram tatilinin tamamında kapalı olacak. Polikinliklerde hasta muayenesi yapılamayacak. Hastane polikinliklerinde yeniden muayene bayram tatilinin sona ermesi ile başlayacak.

SAĞLIK OCAKLARI BAYRAMDA AÇIK MI?

Sağlık ocakları da en fazla sağlık hizmeti alınan merkezlerden birisi oluyor. Aile hekimleri sağlık ocaklarında hastaları muayene edip gerekmesi halinde hastaneye sevk ediyorlar. Bayramda rahatsızlık geçiren vatandaşlar sağlık ocaklarına giderek aile hekimlerine muayene olmayacaklar. Bayram tatili boyunca sağlık olacakları kapalı olacak ve vatandaşlar buradan herhangi bir şekilde hizmet alamayacaklar. Muayene olmak isteyen vatandaşlar bayram tatilinin sona ermesini beklemek zorunda kalacaklar.

ACİL SERVİSLER ÇALIŞACAK MI?

Hastanelerde bulunan acil servisler her zaman olduğu gibi bayramda da 7 gün 24 saat sisteminde görev yapmaya devam edecekler. Acil servisler ile alakalı olarak herhangi bir bayram tatili uygulaması olmayacak. Kurban Bayramı’nda acemi kasapların kendilerini yaralamaları neticesinde koştukları yer olan hastanelerin acil servislerinin bu bayramda da yoğun bir tempoda mesai yapması bekleniyor. Hastalığı olan ve durumu acil bulunan vatandaşlar da kendilerine en yakın hastanenin acil servisine başvuru yaparak tedavilerini yaptırabilecekler. Ancak acil servislerde muayene olmadığı ve sadece aciliyeti bulunan hastalıklar için rahatlatıcı sağlık müdahalelerinin yapıldığının bilinmesi gerekiyor.