Başsavcının ölümüne neden olan Uşaklı kamyon şoförüne 12 yıl hapis

Denizli Cumhuriyet Başsavcısı Mustafa Alper ve makam şoförünün hayatını kaybettiği kazayla ilgili açılan davada, Uşaklı kamyon şoförü Uğur Tufan 12 yıl hapis cezasına çarptırıldı.
Başsavcının ölümüne neden olan Uşaklı kamyon şoförüne 12 yıl hapis

Başsavcı Mustafa Alper ve makam şoförü Muzaffer Akşehirli'nin hayatını kaybettiği kazayla ilgili açılan davanın görülmesine Denizli 4. Ağır Ceza Mahkemesinde devam edildi.

Duruşmaya, tutuksuz sanıklar kamyon sahibi Zeki Akyol, şantiye şefi İbrahim Yağız ve şirketin şantiye sorumlusu Ali Ünlüler ile sanık ve müşteki avukatları katıldı. Tutuklu sanık kamyon şoförü Uğur Tufan, İzmir 1 No'lu T Tipi Kapalı Ceza İnfaz Kurumunda olduğundan duruşmaya katılmadı. 

Sanık ve müştekilerin taleplerinin dinlendiği duruşmada müşteki avukatları, olay yerinde yeniden yapılacak keşifle suçluların cezalandırılmasını talep etti.

Sanıklar beraatlerini isterken, makam şoförü Muzaffer Akşehirli'nin avukatı ve damadı avukat Uğur Özkul, reddi hakim talebinde bulundu. Mahkeme heyeti talebin reddine karar verdi.

Alper'in avukatı Neşe Menderes, kamyonun trafiğe çıkmasında ihmali olanların da kazada kusurunun bulunduğunu belirterek tüm sanıkların cezalandırılmasını istedi.

Makam şoförü Akşehirli'nin avukatı Uğur Özkul ise bunun basit bir trafik kazası olmadığını ifade ederek, "İhmaller zinciri söz konusudur. Bunun cezası bir kişiye bırakılamaz. Diğer sanıkların da kusuru vardır. Bütün sanıkların cezalandırılmasını talep ediyorum." dedi.

Sanık avukatları ise müvekkillerinin beraatlerini talep etti.

"Kamyon şoförüne 12 yıl ceza"

Savunma ve taleplerin alınmasının ardından mahkeme heyeti, duruşmaya bir süre ara verdi.

Aradan sonra kararı açıklayan mahkeme başkanı Haki Öncü, kamyon şoförü Uğur Tufan'a "taksirle ölüme sebebiyet vermekten" önce 8 yıl, daha sonra cezanın 1/2 artırılarak 12 yıla çıkarılmasına, diğer sanıklar kamyon sahibi Zeki Akyol, şantiye şefi İbrahim Yağız ve şirketin şantiye sorumlusu Ali Ünlüler'in beraatine karar verdi.

"Olay"

Denizli Cumhuriyet Başsavcısı Mustafa Alper'in (48) içinde bulunduğu, makam şoförü Muzaffer Akşehirli'nin kullandığı 20 AB 548 plakalı otomobil, 10 Mayıs'ta Denizli D Tipi Kapalı Ceza İnfaz Kurumuna giderken Salihağa yolundaki kavşakta Uğur Tufan (53) yönetimindeki 64 DL 821 plakalı hafriyat yüklü kamyonla çarpışmıştı. Kamyonun üzerine devrildiği otomobildeki Başsavcı Alper ile makam şoförü Akşehirli hayatını kaybetmiş, koruma polisi Ramazan Uğur yaralanmıştı.

Kamyon şoförü Uğur Tufan, araç sahibi Zeki Akyol, şantiye şefi İbrahim Yağız ve şirketin şantiye sorumlusu Ali Ünlüler hakkında da "Taksirle birden fazla kişinin ölümüne sebep olmak" suçundan 15 yıla kadar hapis cezası istenmişti.