Başsavcı Sabih Kanadoğlu hayatını kaybetti! Sabih Kanadoğlu kimdir, kaç yaşında, evli mi?

367 mimarlarından Başsavcı Sabih Kanadoğlu'nun hayatını kaybettiği açıklandı.
Başsavcı Sabih Kanadoğlu hayatını kaybetti! Sabih Kanadoğlu kimdir, kaç yaşında, evli mi?

Başsavcı Sabih Kanadoğlu hayatını kaybetti! Sabih Kanadoğlu kimdir, kaç yaşında, evli mi? 367 mimarlarından Başsavcı Sabih Kanadoğlu'nun hayatını kaybettiği açıklandı. Sabih Kanadoğlu'nun uzun süredir Başkent Hastanesinde tedavi gördüğü ifade edilirken, internette de başsavcı hakkında araştırmalar yapılmaya başlandı.

Sabih Kanadoğlu, 20 Mayıs 1938 tarihinde İzmir'de doğdu. Türk hukukçu olarak bilinen Sabih Kanadoğlu'nun Yargıtay Onursal Cumhuriyet Başsavcısı olarak görev aldığı biliniyor.

Kabataş Erkek Lisesini bitiren Kanadoğlu, 1959 yılında İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesinden mezun oldu.

Burhaniye hakim adayı olarak mesleğe başlamış; sırasıyla Orhaneli ve Erzurum Cumhuriyet Savcılığı, Bingöl Sulh Hakimliği, Tokat ve Kırşehir Ağır Ceza Mahkemesi Başkanlığı, İzmir Ceza Hakimliği ve Bakırköy Ağır Ceza Mahkemesi ile Adli Yargı Adalet Komisyonu Başkanlıkları görevlerinde bulundu. 19 Temmuz 1984 tarihinde Yargıtay üyeliğine seçildi. Yargıtay Büyük Genel Kurulu tarafından ilki 26 Aralık 1994 tarihinde, ikincisi de 28 Aralık 1998 tarihinde olmak üzere iki kez Yargıtay 11. Ceza Dairesi Başkanlığına seçildi. Yargıtay Büyük Genel Kurulu tarafından gösterilen adaylar arasından 21 Ocak 2001 tarihinde Ahmet Necdet Sezer tarafından Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığına atandı. 20 Mayıs 2003 tarihinde yaş sınırı nedeniyle emekliye ayrıldı.

2006 yılında YARSAV'ın kurucuları arasında yer aldı. 26 Mayıs 2012 tarihinde Türk Hukuk Kurumu Başkanlığına seçildi. Evli ve üç çocuk babası olduğu söylenilen Kanadoğlu, 28 Şubat 2023 tarihinde hayatını kaybetti.