Başkan Çakın'dan 1 Eylül Mesajı

Uşak Belediye Başkanı Mehmet Çakın, Uşak'ın düşman işgalinden kurtuluşunun yıl dönümü dolayısıyla bir mesaj yayımladı

GÜNCEL 31.08.2019, 12:40 31.08.2019, 17:24

Başkan Çakın'dan 1 Eylül Mesajı

Uşak Belediye Başkanı Mehmet Çakın, Uşak'ın düşman işgalinden kurtuluşunun yıl dönümü dolayısıyla bir mesaj yayımladı

GÜNCEL 31.08.2019, 12:40 31.08.2019, 17:24
Başkan Çakın'dan 1 Eylül Mesajı

Belediye Başkanı Mehmet Çakın, Uşak’ın düşman işgalinden kurtuluşunun 97. yıl dönümü nedeniyle yayımlandığı mesajda şunları kaydetti:

Tarihi, destanlarla dolu olan bu millet, vatan söz konusu olduğunda canıyla kanıyla serini meydana koymuştur. Bize ecdadımızdan miras kalan, kanları ve canlarıyla muhafaza ettikleri bu toprakları namusumuz bilerek savunmak, her vatandaşın önceliğidir.

30 Ağustos 1922’de Türk ordusu, işgalci güçleri Anadolu'dan temizlemek için 26 Ağustos'ta Afyon'da Büyük Taarruz'u başlatmış ve Dumlupınar'da Başkomutan Mustafa Kemal Atatürk'ün idaresinde düşmanlar imha edilerek zafere ulaşılmıştır. 9 Eylül’e kadar devam eden bu süreçte, Uşak 1 Eylül tarihinde düşman işgalinden kurtulmuştur. Yenilginin kaçınılmaz olduğunu anlayan düşman kuvvetleri geri çekilirken Uşak’ı ateşe vermiş, yakıp yıkmıştır. Ancak, küllerinden her daim yeniden doğmasını bilen bu millet, yeniden küllerinden doğmuş, Uşak kısa sürede tarih sahnesindeki yerini ebediyete kadar Türk Toprağı olarak almıştır.

Uşak’ımız, vatan müdafaasına bir çok evladını yollamıştır. Çanakkale’de, Sakarya’da, Dumlupınar’da birçok Uşaklı atamız yatmaktadır. Onlar, vatanı bir bütün olarak görmüş, bu toprakları kirli postallara ezdirmemek için seve seve cepheye koşmuştur. Uşak’ı işgal için yola çıkan Trikopis ve Yunan ordusu Murat Dağı eteklerinde karşılaştığı genç bir çobandan, kendilerini Uşak-İzmir istikametine götürmesini ister. Orduyu tam aksi istikamete götürerek Yunan Ordusunu yorgun ve bitkin düşürerek savaşamaz hale sokan bu çoban, gerçeğin anlaşılmasıyla işgalciler tarafından şehit edilir. Bu kahramanın adı Çeçeli Karamurat’dır. Uşak’ımızın evladıdır, Uşak’ımızda meftun bulunmaktadır. Bizler işte böyle bir ecdadın torunlarıyız.

Bu örnekle diyebiliriz ki, bizler dün olduğu gibi bugün de, ecdadımızın izinde vatan söz konusu olduğunda canımızı ortaya koymaya her daim hazırız.

Bu vesileyle, Başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları olmak üzere tüm şehitlerimizi rahmetle anıyor, siz değerli Uşaklı hemşehrilerimin 1 Eylül Kurtuluş Gününü kutluyor, saygılar sunuyorum…

Yorumlar (3)
İsmail 3 yıl önce
Başkan ne zaman çalışılan hiçbirşey yapılmıyor çevre yolu baglantı yolları kazılan yerler neolacak bir yıldır duruyor
Bekir çetin 3 yıl önce
Ne mutlu ki bize biyle ecdadın torunlarıyız
Bulunur 3 yıl önce
Haber hoş, güzel. Ama meftun değil de medfun şeklinde yazılmalıydı