Başkan Cahan'dan "İstiklal Marşı" mesajı

Uşak Belediye Başkanı Nurullah Cahan, İstiklal Marşı'nın kabulünün 97. yıl dönümü nedeniyle bir mesaj yayınladı. Cahan İstiklal Marşı'nın her zamankinden daha iyi anlaşılması gerektiğine vurgu yaptı.
Başkan Cahan'dan "İstiklal Marşı" mesajı

12 Mart İstiklal Marşı'nın kabulünün 97. yıldönümü nedeniyle yayınladığı açıklamada, bir milletin vatan sevgisini ve milli değerlerini en güzel şekilde ifade eden İstiklal Marşının özellikle o dönemde millete ve orduya büyük bir moral kaynağı olduğunu belirtti. Cahan bu topraklardaki milli hassasiyet ve şuur karşısında hiçbir zaman ve kimsenin duramayacağını belirttiği açıklamasını şöyle sürdürdü:

"İstiklal Marşımız, Kurtuluş Savaşı'nın en
çetin zamanlarında moral kaynağı oldu. Sadece o güne değil, dönüp baktığımızda bugünlere de ışık tutuyor. Henüz ilk satırlarında özetliyor milletimizi. Çanakkale'yi, Büyük Taarruzu, 15 Temmuz'u ve nicesini... 'Korkma, sönmez bu şafaklarda yüzen al sancak; Sönmeden yurdumun üstünde tüten en son ocak.' Evet, o gün nasıl pervasızca üzerimize karşı bir dünya gelmişse, bugün de aynı şekilde farklı yollarla, aracılarıyla gelmekte. Milli Şairimiz Mehmet Akif Ersoy'un dizeleri sadece o dönemi değil, mevcudiyeti de en iyi şekilde özetler nitelikte. Afrin'deki fiziki savaştan kültürel mücadeleye kadar her alanda yoğun bir harp veriliyor. Tıpkı o gün olduğu gibi bugün de dünya karşısında özgürlük ve dik duruş sergileniyor. Büyük yürekli bir milletin canını hiçe saymış ordusuyla tarih yazılıyor. Şimdi her zamankinden daha iyi anlamak gerekiyor bu satırları. 'Ulusun, korkma! Nasıl böyle bir imanı boğar/ 'Medeniyet!' dediğin tek dişi kalmış canavar?' Karşısında kim olursa olsun, her şeyden evvel sığındığı Allah'a güvenen ve milli bağımsızlığı için, değerleri için mücadeleden asla geri durmamış bir milleti en güzel şekilde tasfir eden, 12 Mart 1921'de kabul edilen İstiklal Marşımızı Türk Milletine armağan eden şairimiz Mehmet Akif Ersoy'u bu vesileyle anıyoruz. İstiklal Harbinde, Çanakkale'de, 15 Temmuz'da, Afrin'de ve her nerede olursa olsun vatanı, bayrağı, milleti için şehit düşen tüm kahramanlarımızı minnetle, rahmetle anıyoruz."