Banaz İlçesinde 2 okul için toplam 98 Milyon harcandı

Banaz İlçesinde bulunan 16 derslikli Şehit Necati Sargın Anadolu Lisesi binası ve 16 derslikli Şehit Tuncay Durmuş Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi ve 2 adet Atölye binasının temel tama töreni yapıldı.

GÜNCEL 17.10.2022, 15:15

Banaz İlçesinde 2 okul için toplam 98 Milyon harcandı

Banaz İlçesinde bulunan 16 derslikli Şehit Necati Sargın Anadolu Lisesi binası ve 16 derslikli Şehit Tuncay Durmuş Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi ve 2 adet Atölye binasının temel tama töreni yapıldı.

GÜNCEL 17.10.2022, 15:15
Banaz İlçesinde 2 okul için toplam 98 Milyon harcandı

Törene katılan Uşak Valisi Dr. Turan Ergün, daha önce depreme dayanıksız oldukları için yıkılan okul binalarından Şehit Necati Sargın Anadolu Lisesi binasının 37 milyon 411 bin 900 TL, Şehit Tuncay Durmuş Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesinin 61 milyon 351 bin 740 TL olmak üzere, toplam: 98 milyon763 bin 640 TL’ye mal olduğunu açıkladı.

Ergün, her iki okul binasının da 2023 – 2024 Eğitim ve Öğretim yılında hizmete gireceğini de sözlerine ekledi.

Temel atma töreninde konuşan Vali Dr. Turan Ergün, “Çocuklarımız ve gençlerimiz yarınlarımızın teminatıdır. Onlara yönelik yapılan her yatırım aslında ülkemizin geleceğine yapılan yatırımdır. Millî Eğitim Bakanlığımız, öğrencilerimize en güvenli ve en donanımlı eğitim ortamlarını hazırlamayı kendine ilke edinmiştir.

Deprem tahkikleri sonucunda; ilçemizdeki 2 okul dayanıksız olması nedeniyle yıkıldı. Bugün;

37 milyon 411 bin 900 TL / 16 derslikli / Şehit Necati Sargın Anadolu Lisesi binası,

61 milyon 351 bin 740 TL / 16 derslikli / Şehit Tuncay Durmuş Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi ve 2 adet Atölye binasının hayırlısıyla temellerini atacağız.

Toplam bütçe: 98 milyon763.640 TL, her iki okul Bodrum+Zemin+2 kattan oluşmaktadır.

Okul binaları 2023-2024 Eğitim Öğretim yılı başında hazır olacak

Temelini atacağımız Şehit Tuncay Durmuş Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesinin ara eleman ihtiyacına önemli katkılar sunacağına inanıyorum. İhtiyaç duyduğumuz insan kaynaklarına meslek liselerimiz ile hızlıca ulaşmaktayız. Bu liselerimizin önemini artık hep birlikte idrak etmiş durumdayız. Meslek liseleri alın terini ve dijitalleşmenin getirdiği yenilikleri ortaya koymaktadır” ifadesini kullandı.

Uşak’ta 5 bin öğrenci mesleki eğitim görüyor

Uşak’ta 5001 öğrencinin Mesleki ve Teknik Anadolu Liselerinde eğitim ve öğretim hayatına devam etmekte olduğun kaydeden Ergün, “İlimizde 4 bağımsız Mesleki Eğitim Merkezi ile

Mesleki ve Teknik Anadolu Liseleri bünyesindeki 10 adet Mesleki Eğitim Merkezinde 3.258 öğrenci öğrenim görüyor. Milli Eğitim Bakanımız ilimize ziyaretinde mesleki eğitimde öğrenim gören öğrenci sayısında Uşak il hedefini 10 bin olarak belirlemiştir.

Mesleki eğitim ile ilgili ilimizde devlet desteği;

Millî Eğitim Bakanlığı 181 farklı dalda mesleki eğitim fırsatı;

9, 10, 11. Sınıf öğrencilerine asgari ücretin %30’u (1.655 TL)

12. Sınıf öğrencilerine asgari ücretin %50’si maaş,

İş kazası ve meslek hastalıklarına karşı sigorta,

Diploma ve mezunların kendi işyerlerini açma olanakları konusunda işverene destek sağlamaktadır.

21. yüzyıl becerileriyle donanmış, devletini muasır medeniyetler seviyesinin üstüne çıkarmayı ilke edinmiş öğrencilerin yetişmesini amaçladığımız okullarımızın yapımında emeği geçen herkese teşekkür ediyor;

Az sonra temelini atacağımız okullarımızın ilimize, ülkemize ve milletimize hayırlı olmasını, hayırlı nesiller yetiştirmeye vesile olmasını temenni ediyorum” şeklinde konuştu.

Törene; Uşak Valisi Dr. Turan Ergün, Uşak Belediye Başkanı Mehmet Çakın, AK Parti Uşak Milletvekilleri; Mehmet Altay ve İsmail Güneş, Banaz Kaymakamı Musa Aydemir, Banaz Belediye Başkanı Zafer Arpacı, Milli Eğitim Müdürü Bülent Şahin ve bürokratlar katıldı.

Katılımcılar hep birlikte iki okulun temelini attı.

(SALİH KILINÇ / HABER)

Yorumlar (0)