Ankara'da 65 yaş üstüne bedava toplu ulaşım krizi!! Mansur Yavaş özel halk otobüslerine rest çekti!

Ankara’da 65 yaş üstü vatandaşların özel halk otobüslerinden ücretsiz yararlanmaları tartışması büyüyor. Özel halk otobüsleri 25 Eylül Pazartesi kontak kapatma kararı aldılar. Ankara Büyükşehir Belediye başkanı Mansur Yavaş ise yeni bir açıklama yaptı.
Ankara'da 65 yaş üstüne bedava toplu ulaşım krizi!! Mansur Yavaş özel halk otobüslerine rest çekti!

Ankara’da toplu taşıma krizi devam ediyor. Özel halk otobüslerinin 65 yaş üstü vatandaşlar ile milli sporcular ve bazı yolcu gruplarını ücretsiz taşımama kararı almaları tartışma yarattı. Ankara Büyükşehir Belediyesi ile özel halk otobüsleri karşı karşıya geldi.

9 HALK OTOBÜSÜ CEZALANDIRILDI!

Ankara Büyükşehir Belediyesi ücretsiz yolcu taşımaya son veren özel halk otobüslerine rest çekti. Bu durumun mevzuata aykırı olduğunu bildiren belediye yaptırımlara başladı. 65 yaş üstü vatandaşları ücretsiz otobüslere almayan 9 özel halk otobüsü parka çekilerek cezalandırıldı.

PAZARTESİ KONTAK KAPATIYORLAR

TÖHOB Başkanı Kurtuluş Kara bir açıklama yaparak, “Eğer bu işe bir çözüm bulunamazsa 25 Eylül Pazartesi sabahı özel halk otobüsleri çalışmayacak ve kontak kapatacaklar.” dedi. Karşılıklı restleşmelerin sonucunda Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş yeni bir açıklama yaptı.

YA KURALLARA UYACAKLAR YA OTOBÜSLERİ SATACAKLAR

Ankara Büyükşehir Belediyesi Başkanı Mansur Yavaş özel halk otobüslerinin kanunsuz hareket ettiklerini belirterek, “Özel halk otobüsleri 15 Ekim’den itibaren 65 yaş üstü vatandaşlara ücretsiz hizmet etmeyeceklerini açıklamıştılar. Şimdi bu tarihi öne çekip uygulamaya soktular. Oysa bu özel halk otobüslerinden çok şikayet geliyor. Yazları akaryakıt harcamasınlar diye klima açmazlar, istedikleri duraklarda durur istemedikleri duraklarda durmazlar, bazen yolcu az diye sefere çıkmazlar. Kendilerine gerekli cezai işlemi uyguladık.

65 yaş üstü vatandaşların ücretsiz taşınması kanunun gereğidir. Ya kanuna ya yapılan sözleşmeye uyacaksınız ya da o kadar rahatsızsanız özel halk otobüslerinin tamamını Ankara Büyükşehir Belediyesi’ne satacaksınız sonra gidip başka iş yapacaksınız. Ankaralılara kimsenin zulmetmeye hakkı yok. Kanun bize ne yetki vermişse bunu Ankaralılar için kullanırız.” dedi.