Ankara Sivas YHT Hattı ne zaman hizmete açılacak?

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, Ankara-Sivas Yüksek Hızlı Tren Hattı'ndaki çalışmalara ilişkin bilgiler verdi. Açıklamaların ardından söz konusu hızlı tren hattının ne zaman hizmete gireceği merak edildi.

GÜNCEL 16.03.2023, 12:11

Ankara Sivas YHT Hattı ne zaman hizmete açılacak?

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, Ankara-Sivas Yüksek Hızlı Tren Hattı'ndaki çalışmalara ilişkin bilgiler verdi. Açıklamaların ardından söz konusu hızlı tren hattının ne zaman hizmete gireceği merak edildi.

GÜNCEL 16.03.2023, 12:11
Ankara Sivas YHT Hattı ne zaman hizmete açılacak?

Ankara Sivas YHT Hattı ne zaman hizmete açılacak? - Ülkemizde demiryolu ağını genişletmek için çeşitli projeler hayata geçiriliyor. Ankara-Sivas Yüksek Hızlı Tren Hattı için de çalışmaların devam ettiği bilinirken Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, son gelişmeleri aktardığı bir açıklamaya yer verdi. Bakan Karaismailoğlu, "Türkiye'nin mega projeleri"nden biri olarak adlandırılan Ankara-Sivas Yüksek Hızlı Tren (YHT) Hattı'ndaki çalışmalarda sona yaklaşıldığını bildirdi. Bununla birlikte pek çok vatandaş, ''Ankara-Sivas YHT Hatı ne zaman hizmete açılacak, bu yıl açılır mı?'' sorusuna yanıt aramaya başladı.

SEYEHAT  SÜRESİ 1 SAATE DÜŞECEK

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Karaismailoğlu, Ankara-Sivas YHT Hattı'ndaki çalışmalara ilişkin yazılı bir açıklama yaptı. Bakan Karaismailoğlu, Ankara-Eskişehir YHT hattında başlayan işletmeciliğe Ankara-Sivas YHT Hattı'nın da ilave edilmesiyle birlikte Başkent Anakra merkezli yüksek hızlı demir yolu ağının  bir parçasının daha tamamlanacağına vurgu yaptı. Bakan Karaismailoğlu konuyla ilgili olarak "405 kilometrelik Ankara-Sivas YHT Hattı'mız aynı zamanda Edirne'den Kars'a uzanan doğu-batı hızlı demir yolu koridorunun önemli bir parçası olacak. 250 kilometre/saat hıza uygun inşa edilen YHT hattıyla Ankara ile Sivas arasındaki mesafenin 603 kilometreden 405 kilometreye düşecek.'' ifadelerine yer verdi. Bakan Karaismailoğlu, 12 saat olan seyahat süresinin 2 saate, Ankara-Yozgat yolunun da 1 saate düşeceğini aktardı. Kırıkkale, Yozgat ve Sivas'ta yaşayan 1,4 milyon vatandaşın YHT ile seyahat edebileceğine değinen Bakan Karaismailoğlu,  "Ankara-Sivas YHT Hattı'nın tamamlanmasıyla proje güzergahında bulunan illerle birlikte Sivas'a komşu illerin de kara yolu artı YHT bağlantılı olarak YHT'ye ulaşımları sağlanabilecek. Toplam 405 kilometre uzunluğa sahip proje kapsamında Elmadağ, Kırıkkale, Yerköy, Yozgat, Sorgun, Akdağmadeni, Yıldızeli, Sivas'ta olmak üzere toplam 8 istasyon inşa ettik. Toplam 155 milyon metreküp kazı ve dolgunun yapıldığı projede ilklerin de yaşandığı önemli sanat yapılarını yaptık. Proje kapsamında toplam uzunluğu 66 kilometre olan 49 tünel, toplam uzunluğu 27,2 kilometre olan 49 adet de viyadük inşa ettik. Projenin en uzun tüneli 5 bin 125 metre ile Akdağmadeni bölgesinde yer alıyor. En uzun demir yolu viyadüğünü ise 2 bin 220 metre ile Çerikli/Kırıkkale'de yaptık. 90 metreyle Türkiye'nin en uzun açıklığa sahip demir yolu viyadüğü ve 88,6 metre yükseklikle Türkiye'nin en yüksek ayağa sahip demir yolu viyadüğünü Elmadağ'da inşa ettik. Ayrıca, bu viyadük dünyada MSS yöntemiyle (kalıp arabası) 90 metre açıklık geçirilerek en uzun açıklık geçilen demir yolu viyadüğüdür." dedi. 

ANKARA-SİVAS YHT HATTI NE ZAMAN VATANDAŞIN HİZMETİNE AÇILACAK?

Bakan Karaismailoğluı, yaptığı yazılı açıklamada Ankara-Sivas YHT hattının ne zaman açılacağına ilişkin açıklamasında "Ankara-Sivas YHT Hattı'nda çalışmalarımızda sona yaklaştık. Yakın zamanda Ankara-Sivas YHT Hattı'nı vatandaşlarımızın hizmetine sunacağız. Zor günlerden geçtiğimiz bu dönemde çalışmalarımızla ülkemize, ekonomimize destek olmaya devam edeceğiz. Yaptığımız her projeyle ülkemizi bir adım daha ileriye taşıyacağız. Milletimizle el ele, omuz omuza ilerlemeyi sürdüreceğiz." ifadeleri ile sözlerini sonlandırdı. 

Yorumlar (1)
Mert 3 ay önce
15 senedir bitmeyen yol yakında açılıyor bir 3 yıl daha sürer herhalde