Ankara, İzmir, Bursa ve Adana’dakiler dikkat! 1 Ekim’den itibaren yeni uygulama başlıyor

İçişleri Bakanlığı tarafından gelen bir son dakika haberine göre artık yeni uygulama Ankara, Bursa, İzmir ve Adana’da başlayacak. 1 Ekim’de başlayacak uygulamanın detayları haberimizde..
Ankara, İzmir, Bursa ve Adana’dakiler dikkat! 1 Ekim’den itibaren yeni uygulama başlıyor

Geçtiğimiz günlerde Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde önemli bir toplantı yapıldı. Yapılan bu toplantı sonrasında İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya tarafından açıklama yapıldı. Basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Yerlikaya’nın açıklaması haberimizde..

Yerlikaya, yaptığı açıklamasında ülkemizin en önemli sorunları arasında olan düzensiz göçmenlerle ilişkin mücadelenin artık yeni bir süreç kazandığını belirtti. Buna göre 1 Ekim tarihinde Mobil Göç noktası Ankara, Bursa, İzmir ve Adana’da başlayacak.

1-kapak.jpeg

1 EKİM’DE BAŞLIYOR

4 büyükşehirde yeni uygulamanın 1 Ekim tarihinde başlayacağını ifade eden Ali Yerlikaya yaptığı açıklamasında şunları söyledi:

“Düzensiz göçle ilgili en ufak bir komplikasyon olmaması için bu pilot uygulama İstanbul'da tuttu. 9 hafta içerisinde bir tane komplikasyon olmadı. 1 Ekim'de Bursa, Adana, İzmir ve Ankara'da Mobil Göç Noktası Uygulamasına başlıyoruz. 1 Kasım'da bu araç sayısını 153'e çıkarıyoruz ve 30 büyükşehirde aynı anda başlıyoruz, 1 Aralık'ta tüm Türkiye'de uygulama başlayacak”

HER YERDE YAPILACAK

Yerlikaya, açıklamasının devamında her yerde kimlik kontrolünün yapılacağını ifade etti. İstanbul’da 9 hafta boyunca bu uygulamayı pilot olarak gerçekleştirdiklerini belirten İç İşleri Bakanı sözlerine, “Futbol müsabakaları dahil olmak üzere her yerde kimlik kontrolü yapacağız. Ama bir turisti veya ikamet izni olan bir yabancıyı üzerinde kimlik veya pasaportu yok diye alıp, geri gönderme merkezine götürmeyeceğiz. İstanbul'da bunu 9 hafta boyunca pilot uygulamayla başardık. 20 göç mobil noktasını 38 araca çıkardık İstanbul'da. Düzensiz göçü, kaçak göçmeni, şehir içerisinde yakalamak sabır gerektiriyor. Ve sabırlı olmamız gerekiyor” şeklinde devam etti.

Mobil Göç Noktası’nda yabancılarla iletişim kuracak tercüman ve göç uzmanlarının da olacağını ifade eden Yerlikaya, Göç-Net sistemi ve biyometrik parmak izi okuma sisteminin de olduğunu belirtti.