Afrika kıtası büyükelçileri Uşak'ta

TBMM Ruanda Parlamentolararası Dostluk Grubu'nun daveti üzerine Uşak'a gelen Afrika kıtasındaki 21 ülkenin büyükelçileri Uşak Ticaret ve Sanayi Odası'nda (UTSO) düzenlenen ekonomik iş birliği toplantısına katıldı.
Afrika kıtası büyükelçileri Uşak'ta

Toplantının açılış konuşmasını yapan TBMM Ruanda Parlamentolararası Dostluk Grubu Başkanı, AK Parti Uşak Milletvekili Alim Tunç Türkiye'nin Afrika ülkeleriyle dostane ilişkiler kurarak "kazan kazan" stratejisi ile hareket ettiğini belirtti.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Edroğan'ın bölge ülkelerine büyük önem verdiğini aktaran Tunç,  Türkiye ile Afrika ülkeleri arasında siyasi, ticari, sosyal ve kültürel ilişkilerin her geçen gün biraz daha güçlendiğini vurguladı.

Büyükelçileri iki gün boyunca ağırlayacaklarını bildiren Tunç, şöyle konuştu:

"FETÖ'nün 15 Temmuz hain darbe girişiminin hemen ardından Ruanda'nın Ankara Büyükelçisi Williams Nkurunziza beni ziyaret ederek bana 'biz dostuz, sizin yanınızdayız' dedi. Hemen ardından Ruanda ülkelerindeki FETÖ okullarını kapattı, kendilerine teşekkür ediyorum. Biz FETÖ'nün Afrika'da güçlü olduğunu biliyoruz. Afrikadan ilimize gelen dostlarımıza bir uyarıda bulunmak istiyorum. FETÖ'nün ülkemizde yapmak istediği hain planlarını ülkenizde gerçekleştirebilir. FETÖ ülkeniz için de tehdit. Bu nedenle lütfen uyarılarımızı dikkate alın." 

Uşak Ticaret ve Sanayi Odası'nda (UTSO) Yönetim Kurulu Başkanı Selim Kandemir ise konuşmasında şunları kaydetti; “Dünyada ekonomik alanda kendini yenileyen, teknolojiye yatırım yapan birçok ülke mevcut. Ekonomik gelişimlerini sürekli hale getiren ülkelerin orta vadede dünyadaki lider ülke konumuna geleceğini düşünüyoruz. Bunun en büyük tetikleyicisi de ülkelerin aralarındaki ekonomik ilişkiler olacaktır.  Sizler ve bizler ekonomik birlikteliğimizle dünyayı daha güzel bir yer haline getireceğimizi düşünüyorum” diyerek başladığı konuşmasına Uşak sanayisini tanıtarak devam etti.

Konuşmasında, Afrika kıtasının, yeni pazarlara açılmak isteyen Uşak için bir fırsat olduğunu belirten Kandemir; “Uşak özellikle büyük bir tecrübeye sahip olduğu sektörleriyle Afrika kıtasında aktör olabilecek konumdadır. Biz hedefleri olan bir odayız. İlimizin dış ticaretini geliştirmekte bunlardan biri. Yüksek büyüme potansiyeline sahip Afrika pazarında daha çok yer almak, bunun için de pazarı daha fazla takip etmek ve daha yakın ilişkiler kurmak zorundayız. Türkiye ve Afrika arasındaki dış ticaret hacmi her geçen yıl büyümektedir. Biz de her geçen gün gelişen bu ilişkilere katkı vermek için elimizden geleni yapmaya hazırız. Uşaklı sektör temsilcilerimizle birlikte Afrika pazarında söz sahibi olmak istiyoruz. Kaliteli ve tasarım odaklı ürünlerimizi Afrikalı müşterilerle tanıştırmak istiyoruz” dedi.

Toplantıya katılan büyükelçiler de kendilerini tanıtarak, kısa birer konuşma yaptı.