ADD Eşme Şubesi Üyelerinden IKBY'nin referandum kararına tepki

Atatürkçü Düşünce Derneği (ADD) Eşme Şubesi üyeleri, Irak Kürt Bölgesel Yönetimi'nin (IKBY) 25 Eylül'de yapmayı planladığı referandumu protesto etti.
ADD Eşme Şubesi Üyelerinden IKBY'nin referandum kararına tepki

ADD Eşme Şube Başkanı Ali Yarcı ve beraberindeki dernek üyeleri, ilçe meydanında toplanarak Kuzey Irak'ta IKBY'nin referandum kararına tepki gösterdi.

Grup adına basın açıklamasını okuyan Yarcı, referandum kararının Türkiye'nin bölünmez bütünlüğünü tehdit ettiğini ve Türkiye'nin referanduma izin vermemesi gerektiğinin altını çizdi.

Bölgede kukla bir Kürt devleti kurulmak istendiğini belirten Yarcı, şöyle konuştu:

"Binlerce yıldır bu topraklarda devlet kuranlar bir ateş çemberi içinde kalmışlardır. Yüz yıl önce gizlice imzalanan Sykes Picot anlaşması bu durumun en kesin kanıtı olduğu gibi, anlaşmayı yapanlar, aradan geçen yüz yıla rağmen amaçlarından asla vazgeçmemişlerdir. Bu amaçla tüm siyasal partileri, demokratik kitle örgütlerini, sendikaları, meslek örgütlerini, kısaca kendine 'yurtsever' diyen herkesi Irak'ın kuzeyinde kukla bir Kürt devleti kurulmasına yol açacak halk oylamasına 'hayır' demeye ve ortak mücadeleye davet ediyoruz."

Yarcı ve dernek üyeleri, daha sonra meydandan ayrıldı.