15 Temmuz'un 3. yıldönümünde Uşak tek yürek oldu

Uşak'ta 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü kapsamında etkinlikler düzenlendi.
15 Temmuz'un 3. yıldönümünde Uşak tek yürek oldu

Uşak Belediye Binası önünde toplanan vatandaşlar, mehter takımı eşliğinde Türk bayrakları ile İsmet Paşa Caddesi üzerinden yürüyerek, 15 Temmuz Şehitler Meydanı'na ulaştı.

Meydanda düzenlenen etkinlikte Kur'an-ı Kerim okunmasının ardından şehitler için dua edildi.

FETÖ'nün darbe girişiminde hayatını kaybeden şehitlerin isimleri okundu.

Daha sonra mehter takımının gösterisi gerçekleştirildi.

Vatandaşlar, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü Anma Töreni'nde yaptığı konuşmayı platforma kurulan dev ekranlardan izledi.

15 Temmuz hain darbe girişiminde şehit düşen 251 kişiyi rahmetle andığını belirten Uşak Valisi Funda Kocabıyık, 15 Temmuz'da milletin silahıyla yine millete kurşun sıkıldığını ifade etti.

Türk milletinin, devletin tanklarının namlusunun millete döndürüldüğünü gördüğünü aktaran Vali Kocabıyık, sözlerine şöyle devam etti:

"Genciyle yaşlısıyla, kadınıyla ve erkeğiyle meydanları dolduran vatandaşlarımız ne namlusunu millete çeviren tanka selam durmuş ne de birliğimizi ve dirliğimizi bozmaya çalışan, bağımsızlığımıza göz diken dış güçleri sevindirmiştir. Bu toprakların mayasında var olan ve asırlardır türlü desiselerle bu mayayı bozmak isteyenlere karşı bayrağını, vatanını, milletini ve dinini namusu bilen Türk Milleti; İstiklal Marşı şairimiz Mehmet Akif’in deyimiyle namusunu çiğnetmemiş, gövdesini kurşunlara siper etmiş ve tankların önüne geçmek suretiyle alçaklara, hainlere yurdumuzu teslim etmemiştir." diye konuştu.

Programda bir konuşma yapan Uşak Belediye Başkanı Mehmet Çakın, Türkiye üzerinde farklı konularla ve farklı maşalarla çeşitli oyunlar oynandığına işaret etti. “Bu ülke yüzyıllardır kalkınmamızı, büyümemizi istemeyenler tarafından birçok kez operasyonlara maruz kaldı.” diyen Başkan Çakın, “Bizi bölmek için her türlü oyunu oynadılar. Bunu bazen Türk-Kürt ayrımı söylemlerini ortaya atarak, bazen Alevi-Sünni kutuplaşması çıkartmaya çalışarak, bazen de sağcı-solcu diye halkı birbirine düşürerek, iç savaş çıkartmak umuduyla yaptılar. Fakat unuttukları bir şey vardı, Türkü Kürdü, Alevisi Sünnisi, Lazı Çerkezi, bizler 1000 yıllık şanlı bir tarihin mirasçılarıyız. Vatan söz konusu olunca kenetlenip, darbeye karşı darbe yapabilen tek milletiz.” dedi.

"MİLLETİMİZ VATANINA, BAYRAĞINA, NAMUSUNA SAHİP ÇIKMIŞTIR"
“15 Temmuz 2016’da Ülkemiz, milletimize ve demokrasimize alçakça kast eden kanlı bir darbe girişimine maruz kalmıştır. Devletimizin en stratejik noktalarını ele geçirmeye çalışan, ağır silahlarla bu milleti sindirip korkutabileceğini ve akabinde milli iradeyi teslim alabileceğini sanan hain FETÖ, dünya’da eşi benzeri olmayan bir direnişle karşılaşmıştır ve milletimiz, vatanına, bayrağına, namusuna sahip çıkmıştır. Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın ‘Halkımızı meydanlara, havalimanlarına davet ediyorum’ çağrısıyla, ‘Çanakkale Ruhu’yla kenetlenmiştir. 7’den 70’e o gece sokaklara akın edip vatanımıza, demokrasimize sahip çıktık. Tankların, silahların karşısında dimdik duranları gördük.  81 ilin tamamında, günlerce süren demokrasi nöbetleri ile tarihe şanlı bir diriliş notu düştük. Hiçbir karanlık yapı ve bu vatan üzerinde oyun oynamayı düşünen kirli zihniyet unutmamalıdır ki, bizler, dün olduğu gibi bugün ve gelecekte de vatanımızı, bayrağımızı, ezanımızı, bağımsızlığımızı her koşulda savunmaya hazırız. Bu uğurda canımızı vermekten asla çekinmeyiz. Çünkü biz, vatanı, bayrağı uğruna şehadeti şeref sayan bir milletiz.”


“15 TEMMUZ KALEMLE DEĞİL, KANLA YAZILAN BİR DESTANDIR”
15 Temmuz’un, dünya tarihine işlendiğini kaydeden Çakın, “15 Temmuz bu milletin, kalemle değil canıyla ve kanıyla yazdığı bir destan olarak işlenmiştir. 15 Temmuz, Türkiye düşmanlarını bir kez daha titreten, hainlere dur deyişin ismidir. 15 Temmuz, ülkemize örülmeye çalışılan esaret duvarının yıkılışı, esaretten zafere şanlı bir diriliştir. Hiçbir kirli oyunun bu topraklarda hedefine ulaşamayacağının en net mesajı, en keskin işaretidir. Bizler, rehavete kapılmadan, tüm küresel oyunlara ve operasyonlara rağmen milli benliğimize güç katarak, güçlü yarınlarımızı inanç ve kararlılıkla inşa edeceğiz. Çalışacağız, üreteceğiz, büyük ve güçlü vatanımızı, bayrağımızı, temellerinden kopmadan yükseltmeye devam edeceğiz. 15 Temmuz’da şehit olan kardeşlerimize Cenab-ı Hak’tan rahmet diliyorum. Gazilerimizi şükran ve minnetle anıyorum. Milli iradeye ve demokrasimize sahip çıkan aziz Milletimizi ve Uşak’lı hemşehrilerimi saygıyla selamlıyorum.” açıklamalarında bulundu.


Etkinliğe Emniyet Müdürü İbrahim Ergüder, Jandarma Komutanı Albay Yalçın Baysal, Uşak Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ekrem Savaş, 15 Temmuz darbe girişimi sırasında şehit düşen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın koruma polisi Mehmet Çetin'in babası Hüseyin Çetin, siyasi partilerin ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ile vatandaşlar katıldı.

Kaynak: AA - Uşak Valiliği - Uşak Belediyesi