14.12.2020, 21:12

Freddy’in Kâbusu Uşaklının Kâbusunun Yanında Komedi Filmi Gibi Kalır

Freddy’in Kabusu, (Elm Sokağında Kabus) 1984’ ler de çevrilmiş dizisi de yapılan o dönemde bizi ekranlara bağlayan bir korku filmiydi.

Film, Ohio’da Springwood isimli kurgusal bir kasabada birkaç gencin rüyalarında seri çocuk katili Freddy Krueger’ın hayaleti tarafından katledilmelerini konu alır.

Gerçeklik ve rüya alemi arasında gidip gelen bir öyküsü vardı. Rüyalar âleminde var olan Freddy Krueger gerçek dünyadaki insanları öldürebiliyordu. Devam filmleri de gerçeklik ve rüya arasındaki farkları bulanıklaştırmaya devam etmiştir.

Gelgelelim Uşak ve Uşaklının kâbusunun yanında Freddy’in Kabusu komedi filmi gibi kalır.

Dünyanın başında malum bir kıran var. Koranavirüs. Geçen hafta Sağlık Bakanı Sayın Fahrettin Koca, vaka sayısının en çok düşüş gösterdiği iller arasında Uşak’ı göstermesi ile bir parça rahatlamış ve sevinmiştik ki bu hafta sonu yaşadığımız kâbus baharımızı kışa çevirdi.

Uşaklı pandemi kısıtlaması nedeni ile 56 saat evde kapalıyken, Uşak Belediyesi tarafından alt yapı çalışması nedeni ile çelik doğal gaz borusunu patlatınca Uşak’ın büyük bir bölümüne doğal gaz verilemedi ve Pazar günümüz bir anda kâbusa döndü. Evler buz gibi oldu, bebeler dondu, İhtiyarlar takırdadı. Çay pişiremedik. Yemek yapamadık. Duş alamadık. Bir anda hayatımız kâbusa döndü.

Battaniyelere sarınarak arızanın giderilmesini ve ekiplerin eve gelerek dışarıdaki kutulara ayar çekmesini bekledik. Kimine hemen geldi, kimine hiç gelmedi. Pazarımız tam bir kâbus oldu.

Pazartesi sabahı ekipler çalışmalarını hızlandırdı. Uykusuz ve yorgun biçimde birçok evin doğal gazını açtı. Emeklerine yüreklerine sağlık.

Bugün öğle saatlerinde de yine kabus başladı. Atatürk Mahallesinde iki doğal gaz patlaması meydana geldi ve 6 kişi yaralandı. Allahtan ölüm olmadı ve yaralıların hayati tehlikesi yokmuş.

Patlamalar sırasında civarda bulunan evlerde ve araçlarda büyük hasarlar meydana gelirken, Uşaklılar patlama sesleri ile bir başka kâbusu yaşamış oldu.

PEKİ BU KABUSLARI NEDEN YAŞADIK?

Uşak’ın kâbusu belediye ekiplerinin çelik boruyu parçalaması ile başladı. Çelik boruyu iş makinası ile zorda olsa parçalamayı başardılar. Helal olsun.

Tabi Pazar sabahı orada alt yapı çalışmasına gerek var mıydı? UDAŞ, Türk Telekom OEPEDAŞ gibi alt yapı ile işi olan şirketlerle gerekli koordinasyon sağlansaydı ve alt yapı çalışmasını bilen kişiler işin başında olsaydı bu kesinti yaşanır mıydı?

UDAŞ böylesi olağanüstü senaryolara hazır değilmiş. Bu net biçimde görüldü.

Ayrıca sürecin en başından beri kamuoyunun bilgilendirilmesi hiç iyi yapılmadı. Uşaklılar doğal gazın niçin kesildiğini, ne zaman geleceğini hep birbirlerine sordu. Kimsede bilgi olmayınca dedikodular başladı.

Olayın TBMM’ye taşınması, Ulaştırma ve Enerji bakanlarının devreye girmesi ile Afyon, Denizli gibi illerden ekiplerin geldiği anlaşmalı doğal özel doğal gaz firmalarının da devreye sokularak 200 kişinin evlerde doğal gaz giriş kutularını (Regülatör) açarak evleri bir an önce doğal gaza kavuşturacağı açıklandı.

Ancak, burada da plan program olmadığı için ekipler yan yana ya da karşı karşıya bulunan üç apartmandan birisine doğal gaz temin ederken diğer iki apartman gazsız kalmaya devam etti. Bundan da ellerinde bir plan program olmadığı anlaşılıyor.

Bu ekipler gerçekten uykusuz ve yorgun biçimde tüm gece ve öğleye kadar çalıştı. Ta ki kentimizde öğle saatlerinde art arda yaşanan patlamalara kadar. İkisi de Atatürk Mahallesi 2. Şeker ve Yunus Emre Sokaklarda meydana gelen patlamalarda 6 canımızın yaralandığını, dördünün hastanede tedavi gördüğü ve hayati tehlikesinin olmadığını, iki kişinin de hafif yanıklarla ambulansta tedavi gördüğünü öğrendik çok şükür.

Patlama sonrası yine evlere doğal gaz açılması durduruldu. Gerek ilk çelik borunun belediye ekipleri tarafından parçalanması, gerekse doğal gaz açıldıktan sonra iki evde yaşanan patlamalarda can kaybının olmaması da büyük şans.

Evde yaşanan patlamalara gelince; Ya ekipler Uşak’ı bir an önce doğal gaza kavuşturmak için kapı önlerinde kutuları açıp ev sahipleri ile gerekli koordinasyonu sağlamadan gitti. Ya da ocaklar ve vanalar açık olduğu için gaz sıkışması sonucu patlama meydana geldi.

Bir diğer ihtimal de doğal gaz verilmeye başlayınca işinin ehli olmayan kişilerin gaz basıncını dikkate almadan yüksek basınçla gaz göndermesi olabileceği üzerine konunun uzmanları tarafından dillendiriliyor.

Umarım Uşak’ın ve Uşaklının Fredyy’e 5 çeken kâbusu sona erer de rahat bir nefes alırız.

Yorumlar (5)
İbrahim Tuncay 3 ay önce
Bütün suç operatöre kazma emrini veren kimse onda.O kişi kimse ki %100belediye görevlisi mühendis veya teknik elemandır.Onların yaptığı bu yanlış hareketi cahil insan yapmaz.Yinede ucuz atlatıldı.
Hala doğal yok Salih bey Pazartesi saat 23’05 hiç gaz gelmiyor UDAŞ telefon ları hep meşgul 3 ay önce
SALİH bey Pazartesi saa
ali 3 ay önce
hayatımızı kararttın bir kez daha belediye. çıkıpta şöyle şöyle diye bir açıklama bile yok aferin size ....
gökhan 3 ay önce
insanlar evlerinde üşüyor yemek yapamıyor. gidip piknik tüpü alıp karnımızı doyuralım diye düşündük bunu fırsata çevirenler 50 tl fiyat biçmiş piknik tüpüne ayıptır ayıp
serhat keskin 3 ay önce
bütün bu olanlar üzücü sonuçları ile yaşanırken az ön bir evde daha patlama olduğunu öğrendim.şimdi gazın verilmesi mi verilmemesi mi gerekiyor diye düşündürüyor insanı;eğer gaz kesilince yada tekrar gaz verilince eger sistemde teknik olarak gaz firmasının yapması gereken vardı da o mu yapılmadan gaz verildi acaba?demekki teknik bilgi olmadan müdahale yapıldı.şimdi apartman sakinlerine ocakları kontrol edin,alev yoksa kombiyi kapatın diye mesaj yazdım.