Biyografi

Biyografi / Öne Çıkanlar

Biyografi / Yeni Eklenenler

Evliya Çelebi Kimdir ?
Evliya Çelebi Kimdir ?

Evliya Çelebi Kimdir?

Evliya çelebi 5 Mart 1611 senesinde İstanbul’da dünyaya geldi. Çelebi ilk olarak mahalle mektebinde okudu. Bunun ardından ise şeyhülislam Hamit Efendi medresesine giderek eğitim hayatına 7 sene burada devam etmiştir. Ardından Enderun’a giderek eğitim hayatına orada sürdürdü. Evliya çelebi, kendine özel hocalar tuttu ve bu özel hocalardan musıkı, beden eğitimi, Arapça derslerini aldı. Kuranı tamimiyle ezberledi ve birçok kez hafızlıkta birinci oldu. IV.murat hayatını kaybedene denk ona hayran oldu. Görevi sebebi ile birçok kez İstanbul’a gitti. Aynı zamanda birçok yabancı ülkeleri de gördü. Evliya çelebi 1682 senedinde hayatını kaybetti. Şuan için mezarının nerede olduğu tespit edilememiştir.

Karakteri

Evliya çelebi nazımla ilgilenip birde musikiye gönül vermiştir. Cesur, muhabbeti hoş bir insandı o dönemde harplere katılmış ve birçok tehlikelerden kurtulmuştur. Evliya çelebi gezmeyi çok seven ve gezmekten hiçbir zaman usanmayan bir yapıya sahipti. Öyle ki hayatını kaybedinceye kadar gezip görmüştür. Hayatının sonuna kadar hiçbir evlilik yapmamıştır.

Eserleri

Evliya çelebinin birçok şiiri mevcuttur. Fakat bu şiirlerinden herhangi bir kitabı yoktur. Herkes tarafından bilinen eseri seyahatnamedir. Eserinin bulunduğu kitap 10 cilttir. Bu kitapta çelebi, gezdiği yerleri anlatmıştır.