02.11.2018, 14:45

Esnaf Dostu Belediye

Ticari kuruluşlar, şehrin temel taşlarından biridir. Ekonomik döngünün merkezindeki kuruluşlar, kendi aralarında oluşturdukları esnaf odalarıyla ortak hareket ederler. Ortak hareketin ne denli önemli olduğu noktasında Uşak örnek şehir haline geldi.  Dikkat ettiniz mi, Uşak’ta esnafın yüzü gülüyor. Bir iş yerine girdiğiniz zaman suratı asık işletmeci görmüyorsunuz. ‘Hoş geldin’ler, ‘Buyrun’lar, ‘bir şey içer misin’ler… Hal böyle olunca sen de iş yerinden yüzünde bir tebessümle çıkıyorsun. Tüm günün pozitife dönüşüyor. Yani, esnafın mutlu olması tüm şehre yansıyor.

Peki esnaf nasıl mutlu olur? Bol kazançla mı? Dükkan kiralarının düşük olmasıyla mı? Evet, şüphesiz bunlar da önemli etkenler. Ama buna ek olarak esnafın çıktığı gezileri de sayabiliriz. Bayramlarda dahi çalışmak zorunda olan esnafların böyle gezilere çıkması moral motivasyon açısından çok önemli. Az önce bahsettiğimiz ortak hareket esnafımızın iş hayatına olumlu yönde yansıyor. Bir belediye düşünün esnafı seviyor, dinliyor, sorunlarına çözüm üretiyor. Bir şehrin esnafını düşünün, belediyeyi seviyor, her talebine anında cevap alıyor, işleri rayında ve hızlı yürüyor. Belediye Esnaf kardeşliği kulağa tuhaf geliyor değil mi? Çünkü hep televizyonlarda belediye ve esnafı kavga ederken görürüz. Fakat Uşak Belediyesi ve Uşak esnafı bu algıyı tamamen kırdı. Son zamanlarda basında sıklıkla görüyoruz, Uşak’ın farklı esnaf odaları yurt içi turistik kültür gezilerine çıkıyor. Bunu Uşak Belediyesi ve Başkan Nurullah CAHAN sayesinde gerçekleştiriyor. Okurken size çok basit geldi değil mi? Olaya şu açıdan bakalım; bir esnaf odası rahatlıkla gidip gezi konusunda Başkan’ın kapısını çalabiliyor. Bunu yapabilmeleri için arada bir muhabbet bağı, bir sıcaklık olması lazım. Bu da bir anda oluşacak bir şey değildir. Anlıyoruz ki, Başkan bu talepleri hiç ötelememiş, kulak arkası etmemiş, ‘onca işimiz var bir de sizinle mi uğraşacağım’ dememiş.

Karşılıksız vermeye, yardım etmeye, destek olmaya sürekli bir kılıf uydurma peşinde olanlar, esnaf Belediye yakınlığını siyasete bağlamaya çalışabilir. Onlara da sadece şu soruyu sormak gerek; ‘geziye giden tüm esnaf odaları, esnaflar, tamamı Nurullah CAHAN’a ve AK Partiye oy vermiş olabilir mi? Tamamı aynı siyasi görüş altında toplanmış olabilir mi?’ Demek ki bunun siyasetle, adam kayırmakla hiçbir alakası yok. Bu tamamen gönül işi. Karşılıklı muhabbete dayalı.  Bu sebeple esnaf odalarının her gezi öncesi açtıkları ‘’Uşak Belediye Başkanı Nurullah CAHAN’a Teşekkür Ediyoruz’’ pankartı tamamen gönülden açılmış bir pankarttır. Bu pankart esnafları küçültmeyeceği gibi Nurullah CAHAN’ı da yüceltmeyecektir. Kaldı ki, Başkan Cahan’ın  esnafları sık sık iş yerlerinde ziyaret edip sohbet ettiğini, bir çay ocağında oturup vatandaşla çay sohbeti gerçekleştirdiğini biliyoruz, görüyoruz. Sonuçta böyle bir hizmet anlayışıyla bizlere en insani duygu olan muhabbet yansıyor. Uşaklı esnaf mutlu, çünkü biliyor ki belediye yanlarında. Belediye biliyor ki halk mutlu, çünkü esnaf mutlu.

Sözün özü, Uşak’ta belediye, belediyeciliği yeniden kodladı. Halka uzak değil halkın yanında olan belediye. Talep toplayan değil çözüm üretip teşekkür alan belediye. Seçimden seçime değil her zaman her koşulda vatandaşının yanında olan belediye. Bunları dile getirmek Uşak için bir artıdır. Çünkü marifet iltifata tabidir...

Yorumlar (0)