18.10.2021, 14:24

“En Tehlikeli Okul yolları” TRT Belgeselde değil Uşak’ta

33 yıllık gazetecilik hayatımda ustalarımdan öğrendiğim ve aklıma bir mıh gibi çaktığım bir deyim vardır: “Gündem peşinde koşan değil, gündem yaratan gazeteci ol.”

Daha önce defalarca dile getirmiştim. Hiçbir önlem alınmadığı için 4 Ekim’de 14 yaşındaki Uşak Lisesi öğrencimizin okuluna gitmek isterken geçirdiği trafik kazası, Uşak’ta okul yollarının güvenliğini kendiliğinden gündeme getirdi.

Eşim Gül Hanımla TV’lerde belgesel izlemeyi çok severiz. TRT Belgesel ’de “Tehlikeli Okul Yolları” diye bir dizi var. Daha çok Afrika ve Asya kıtasının derinliklerinde okula ulaşmak için çocukların yaşadığı sıkıntıları anlatır. Kimi çocuk uçurumlardan düşmeden okula ulaşmaya çalışırken, kimi aslanların, kaplanların arasından, kimisi de ceviz kabuğu gibi bir botla timsahların arasından geçerek okula ulaşabiliyor.

Kent merkezindeki okulların şehir dışına taşınması ile özellikle liseli öğrencilerimizin kaplanlar ve aslanlar arasında olmasa da araç trafiği yüzünden zorlu okul yollarından geçerek okula ulaşmaya çalıştığını velileri bize iletiyor.

Örneğin; “Öğrenci ve veliler mağdur” rumuzu ile gönderen bir okurumuz, çocuğunun zorlu okul yolu serüvenini şöyle dile getirmiş:

“Eğitime ulaşımda Uşakta sıkıntı büyük. Karaağaç Mahallesi TOKİ'den TOBB Meslek Lisesi’nde eğitim gören çocuk ve veliler, sabah 08.30 – 09.00' dan sonra okula ulaşmakta sıkıntı yaşıyor: Her kuruma şikayet ettik. Ama çözüm bulan yok. Hatayı kendimde aramaya başladım. Sonra dedim hak etmiş olabilirim bunu.

Karaağaç Mahallesi olarak biz seçtik oylarımızla bunları. Karaağaç Mahallesinden oy alamasa seçilemeyecekti. Gediz Yolunda camide kandillerde, cumalarda namaz kıldık. Hatırına oy verdik, hak ettik. 10 tane hat şoförüne söz geçiremediler binlerce öğrenci ve veli mağdur. O okulda öğrenim gören çocukların yüzde 60'ı ilk seçimde oy kullanacak. Sanırım biz velilerin ve öğrencilerin oylarının nereye gitmeyeceği açıktır.”

Uşak Lisesi E – 96 karayolu üzerinde çok tehlikeli olduğu için buradaki trafik güvenliği sorununun ivedilikle çözülmesi gerektiği üzerinde durmuştuk. Ancak sizlerden gelen yorumlardan gördük ki özellikle lise seviyesindeki okullarda öğrencilerin can güvenliğini sağlamak gerçekten büyük sorunmuş.

İşte TOBB Meslek Lisesine giden bir öğrenci velisinin “Sayın Vali Hanım’a” rumuzu ile bize ulaştırdığı yakınması:

“Okulları şehir dışına taşıyıp, oraları oto park yapma sevdalıları beceriksizler yüzünden artık öğrencilerin eğitime güvenli şekilde ulaşması, hatta ulaşabilmesi mümkün olmuyor. Binlerce öğrenci mağdur. TOBB Meslek Lisesini 1 Eylül Sanayi Sitesine taşımışlar ama ulaşımını çözememişler. Düşünün, Uşak'ın en büyük ve en çok öğrencisi(1500-1700 öğrenci ve öğretmeni var) olan okula ulaşmakta sıkıntılar yaşanıyor, Tek hat çalışıyor onlarda okula gitmek istemiyor.  Okula 800-900 m. mesafede yolcularını indiriyor. Çocuklar ve yolcular kaldırımı olmayan sanayi yolunda yaya okula ulaşmaya çalışıyor. Bunun yazı var, kışı var. Belediyeyi arıyorsun, belediye dünyadan bir haber. Hangi aracın nereye gittiğini bilmiyor. Hat başkanını arayım diyor. Sonra da “E başkana sordum şöyleymiş böyleymiş” diyor. Yahu bu güzergâhları, süreleri belirleyen ve denetimi yapması gereken hat başkanı mı, belediye mi? 10 kadar hat şoförüne söz geçiremiyor musunuz?

Bu işi kendisi de eğitimci olan Sayın Vali Hanımın çözmesi gerekiyor. Belediyenin ve hat şoförlerinin insafına bırakmasın. Karaağaç Mahallesi. TOKİ de ikamet eden bir öğrenci, 2 otobüse biniyor ama yine de eğitime, okula ulaşamıyor. Sanırsın ki İstanbul'da bir ilçeden uzak bir ilçeye okula gidiyorsun. Uşak ta yaşanıyor bu yahu. Onun yerine her semtin Uşak Eğitim Araştırma. Hastanesine giden araçları Kipa kavşağından 1 Eylül Sanayi caddesine girip okulun önünden devam edip Festiva karşısından yeniden ana yola girse her öğrenci evinden direk tek otobüsle eğitime ve okula zahmetsizce ulaşabilir.

Sayın Valim, geri dönüşte de aynı istikamet izlenebilir.

“Uşaklı” rumuzu ile yazan bir okurumuz da “Yıkılan okullar aynı yerlerine yeniden daha donanımlı bir şekilde yapılmalı , öğrencilerimiz okullarına rahat bir şekilde ulaşabilmeli” şeklinde görüş bildirmiş.

A.C. Adlı bir öğrenci velisi

“Salih Bey sizden ricamız Dikilitaş civarında servis saatlerinde çocuklarımızı okula yetiştirmemiz zor oluyor. O trafiğe girerseniz çıkışınız yok. Servislerin belirli bir noktada işçi indirmesi trafiği rahatlatacaktır. Köy dolmuşu gibi dörtlüyü yakan duruyor ve trafik felç oluyor. Bunun hakkında bir yazı yazabilirseniz biz velilere bir faydası olur belki.

Hele birde Salı Pazarı olursa, zaten yetişemiyoruz okullar bölgesine.

Ayrı bir servis hattı yapılsın servisler sadece orada indirme yapsalar bu kadar sıkıntı yaşanmaz” talebinde bulunuyor.

Gördüğünüz gibi, gündemi ben yaratsam da www.usakgundem.com okurları sürdürüyor.  Herkesin en değerli varlığı evlatlarıdır. Hiç kimse çocuğunu okul yerine ölüme göndermek istemez.

 “Başka Cennetler ölmesin diye Uşak Lisesi önünde ne gibi tedbirler alındı?”

Bu soruya yetkililerin cevap vermesi için tüm Uşak halkı gibi bende bekliyorum.

Yorumlar (16)
Karaağaç Mahallesi 9 ay önce
Karaağaç mahallesi sakinlerinin çilesi bitmez üstat. Eğitime ulaşımın sıkıntısının yanında, son yıllarda Gediz yolunda yaya kaldırımı sıkıntısı baş gösterdi. Kaldırımların hali içler acısı. Eskiden esnaf ve araç sahipleri kapatırdı kaldırımları, yayalarda mecburen yolun ortasından giderdi. Şimdi inşaat şantiyesi oldu. Ha unutmadan son zamanlarda elektrik kesintileri de baş gösterdi. Ne hikmetse akşam eve gelip yemek yiyeceğin zaman yada sabah kalkıp duş alacağın zaman elektrik kesiliyor. Arıyorsun, planlı kesinti değil, ekiplerimiz var güçleriyle çalışıyor diyorlar. Diyorum kardeşim binada 75 yaşında tek başına yaşayan covid-19 hastası kadın var, kombisi çalışmıyor kime diyorsak artık. Sağlık müdürlüğünü arıyorsun, kadının durumu pek iyi değil, bir numara veriyorlar orayı ara arıyorsun, açan yok. En sonunda patladım. Görüntüleri çekip twitter'da paylaşacağım başlarım yapacağınız işi. Karaağaç mahallesinde ikamet etmenin, fakir fukara olmanın ezikliği bu kadar hissettirilmez ki, sonuçta bizde insanız. Bizde oy kullanıyoruz. İmkanımız olsa İzmir asfaltının karşı tarafında bizde yaşamak isteriz.
Emir Özalp 9 ay önce
Yazdıklarınıza ilaveten Uşak Fen Lisesinin önünde sabah 8 ile 8:30 arası nasıl bir trafik oluyor. Birde o bölgeyi gözlemleyip yazarsanız bir öğrenci velisi olarak çok sevineceğim
AKG 9 ay önce
Bizzat katılıyorum, ve hala hiç bir önlem yok, şaşırtıcı gerçekten...
Mahmud özgen 9 ay önce
Daha kaç çocuğumuz ölecek halkın bu kadar sessiz kalması nedendir , Uşak halkının bu duyarsızlığı nedendir STK LAR neden müdahil olmamaktadır. Yazık çocuklarımıza , ses verin Uşak halkı
Akıl başta olmalı 9 ay önce
Bir Denizli’li olarak söylüyorum Uşak ta okul sıkıntısı, hastahane ve doktor sıkıntısı , yol ve trafik sıkıntısı çok büyük. Ben böyle söyleyince Uşaklılar kabullenmiyor sonra kendimce diyorum ki demekki böyle yaşamayı hak ediyorlar.
Yusuf 9 ay önce
Hakediniz akp ye oy verırken hırsızlıklara ses çıkarmayan Uşak şimdi aklınız başınıza geldimi
Okul 9 ay önce
Bence bu sıkışıklık Uşak’ta ki bütün okulların yaklaşık olarak aynı saatte girmesi ve çıkmasıdır. Bunun üzerine aynı saatte birde mesai saati başlayınca alın size büyük bir trafik sıkıntısı. Okullar bölgelerine veya snıflarına (ilk,orta,lise) göre değişik saatlerde giriş çıkış yapsa bu sorun bi nebze rahatlar görüşündeyim
Yasemin 9 ay önce
Oğlum uşak lisesine gidiyor okul zaten şehirden uzak .Bize daha uzak iki arabayla gidiyor saat yediden dokuza kadar yolda
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın