Zam beklenirken 81 ilde indirim yapıldı! Fiyatlar bugünden itibaren düştü

3 Temmuz tarihinde TÜİK'in açıklaması ile birlikte enflasyon rakamları belli oldu. Enflasyon rakamlarına ek olarak gelecek zamlar da açıklandı. Her yıl 2 defa sigara, alkol ve akaryakıt gibi ürünlere gelen TÜFE artışı da bu doğrultuda netlik kazanmıştı.
Zam beklenirken 81 ilde indirim yapıldı! Fiyatlar bugünden itibaren düştü

TÜİK’in açıkladığı rakamlar sonrasında akaryakıt, sigara ve alkol fiyatlarına zam geldi. Zamlardan sonra alkol türü olan biralarda bazı markalar indirim yapma kararı aldı. İndirimin 81 ilde geçerli olacağı belirtildi. Fiyatlar zam sonrasında 5 TL’ye kadar geri çekilmiş oldu.

BİRAYA İNDİRİM GELDİ

TÜİK’in açıklamalarından sonra ÖTV tutarlarında da artış görüldü. Üreticiler kendi zamlarını da alkol fiyatlarına yansıtınca vatandaşlar için fiyatlar yüksek seviyelere ulaştı. Konu ile ilgili bir bira markası, yaptığı açıklamasında daha önce yaptığı bir zam kararını indirime çevirdi. 10 Tlil2k zam sonrasında fiyatlar 3-5 TL arasında düştü.

İndirim haberini Tekel Bayileri Yardımlaşma Derneği Başkanı Erol Dündar, sosyal medya hesabı üzerinden duyurdu. Yapılan paylaşım kısa süre içerisinde gündem oldu. İndirimin 10 Temmuz tarihinden itibaren geçerli olacağı açıklandı.

2023/09/18/bozuk-para.jpg

ÜFE VERGİSİ NEDİR?

Gelen zamlar sonrasında ÜFE vergisinin ne olduğu merak konusu oldu. ÜFE, üretici fiyat endeksi olarak belirtilmektedir. TÜİK, 3 Temmuz tarihinde merakla beklenen 6 aylık enflasyon verilerini duyurdu. Yapılan açıklama sonrasında akaryakıt fiyatlarına ÖTV zammı yapıldı. Benzin, motorin ve otogaz fiyatlarına 6 aylık üretici enflasyonu kadar zam geldi.

Sigara ve alkoldeki ÖTV ise yüzde 19,49 oranında artarken, benzin, motorin fiyatlarına da 2 TL tutarında zam yapıldı.

ÖTV ARTIŞI YÜZDE 19,49 OLDU

Geçen hafta açıklanan rakamlara göre sigara fiyatlarındaki ÖTV artışı yüzde 19,49 olarak belirtilmişti. Sigara fiyatları için düzenleme yapılacağı ve artık ucuz / pahalı sigara arasındaki farkın ortadan kalkacağı ifade ediliyor.

Kanun gereği alkol ve sigarada Ocak ve Temmuz aylarında 6 aylık süre içerisinde üretici fiyat endeksi kadar bir artış yapılıyor.