Yetkililerden ilk açıklama geldi! Hesapları kontrol edin ödemeler tek tek yatırılmaya başlandı

Türkiye'de sigorta şirketleri tarafından yapılan tek bildiri bugün gündeme düştü.
Yetkililerden ilk açıklama geldi! Hesapları kontrol edin ödemeler tek tek yatırılmaya başlandı

Yetkililerden ilk açıklama geldi! Hesapları kontrol edin ödemeler tek tek yatırılmaya başlandı - Türkiye'de sigorta şirketleri tarafından yapılan tek bildiri bugün gündeme düştü. Deprem sonrasında sigorta şirketlerinden ödemelerin ne zaman ve nasıl bir şekilde hesaplara yatırılacağı araştırılırken konu ile ilgili de detaylar netleşti.

Türkiye Sigorta Birliği (TSB) Başkanı Atilla Benli tarafından sigorta şirketlerinde depremin ilk anından itibaren; tek tek tüm çalışmaların sürdürüldüğü ifade edilerek; sektöründe hasar ödemelerinde başladığını ifada etti. 

TSB tarafından gelen açıklamada; görüşlere yer verilen Atilla Benli, Kahramanmaraş merkezli gerçekleşen asrın felaketi sonrasında bu bölgelerde incelemelerine devam ettiklerine ve en büyük afet ile karşı karşıya olduklarına dikkat çekerek; sigorta sektörünün de bugünler için var olduğunu ifade etti.

Sektörde; bölge ekipleri, paydaş kurum, acente ve uzmanlar ile sahada olduklarını açıklayan Benli, hasar gören sigortalıların da hayatlarını kolaylaştırabilmek adına üzerine düşen görevlerini gerçekleştirdiklerini ve sektörün de hasar ödemelerine başladığını açıkladı. 

SÜREÇ HIZLANDIRILDI

Atilla Benli tarafından yapılan açıklamalar da, "Zararların bir an önce giderilebilmesi ve hasar tazmin sürecinin hızla işletilebilmesi için tüm sigorta şirketleri olarak hasar sürecin hızlandırılmasından, çağrı merkezlerinde depremden zarar görenlere ayrı hatların açılmasına ve bölgede hasar iletişim merkezlerinin kurulmasına kadar bir dizi önlem aldık ve almaya devam ediyoruz. Sigorta sektörü ekonomik devamlılığın sağlanmasında en önemli sektör konumunda. Zorunlu deprem sigortasının yanında deprem teminatı içeren, kasko, yangın, hayat ve ferdi kaza sigorta poliçelerini de hesaba kattığımızda bölgede deprem teminatı içeren toplam poliçe sayısı 4 milyon civarında.

Maalesef sigortanın öneminin böyle zamanlarda daha iyi anlaşıldığını, hasarların telafisinin ana işleri olduğunu ve bunu poliçe şartları doğrultusunda en iyi şekilde yapacaklarını vurgularken, sigorta sektörü olarak, kayıpların giderilmesi ve bölgenin yeniden ayağa kaldırılması için başlatılan seferberlikte üzerimize düşen görevleri birlik ruhu ile yerine getiriyoruz ve getirmeye devam edeceğiz." denildi.

Sigorta şirketlerinin de; depremin hemen sonrasında toplanılan ayni ve nakdi yardımları da Kızılay ve AFAD aracılıkları ile bölgelere ulaştırdıklarını açıklayarak; Birliğe de üye olan şirketlerin, "Sigorta Kıymet Bilmektir." anlayışıyla hareketlerini sürdürdüklerini ve destekte bulunduklarını açıkladı. 

HASAR ÖDEMELERİNE BAŞLANILDI

TSB başkanı Benli yaptığı açıklamada yardımların da dışında; hasar tespit ve ödemelerin de hızlandırılmasının çok önemli olduğu bilinci ile hareket ettiklerini açıklayarak,  "Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı uzmanları afet bölgesindeki hasar tespitine devam ediyor. Biz de süreçleri hızlandırmak için Bakanlığın raporlarına ve DASK ödemelerine paralel aksiyonlar alıyoruz. Deprem sonrasında DASK hasar ödemelerine hızlıca başlandı. Ayrıca birçok şirketimizin 'mobil hasar destek noktaları' da bölgede devreye girdi. Şirketlerimizin hasar yöneticileri ile 200'den fazla eksperimiz sahada tespitlerini yapıyorlar. 1.000'i aşkın personelimiz hem destek çalışmalarına katılıyor hem de hasar gören sigortalılarımızın hayatını bir nebze kolaylaştırmak için süreçleri ivedilikle işletiyor.

Sigortacılık ve Özel Emeklilik Düzenleme ve Denetleme Kurumu (SEDDK) başta olmak üzere, sigorta sektörü 'tek yürek' halinde bu olağanüstü süreci sigortalılar açısından kolaylaştırmak için canla başla çalışıyor. Sektörümüz bu tür süreçleri yönetebilecek deneyimde ve güçtedir. Çalışmalarımıza her zamanki gibi 'Sigorta Kıymet Bilmektir' anlayışımızla devam edeceğiz." dedi.