Yeni kazanç kapısı “Damızlık Karacabey Merinos Koyunu” üretimi

Genç girişimci Ramazan Akbulut, Uşak’ta şimdiye kadar yapılmayan “Damızlık Karacabey Merinos Koyun Üretimi” işine girdi.

EKONOMİ 24.12.2018, 16:22 26.12.2018, 00:40

Yeni kazanç kapısı “Damızlık Karacabey Merinos Koyunu” üretimi

Genç girişimci Ramazan Akbulut, Uşak’ta şimdiye kadar yapılmayan “Damızlık Karacabey Merinos Koyun Üretimi” işine girdi.

EKONOMİ 24.12.2018, 16:22 26.12.2018, 00:40
Yeni kazanç kapısı “Damızlık Karacabey Merinos Koyunu” üretimi

Merkeze bağlı Ciğerdede Köyünde eşi ile birlikte damızlık merinos koyun üretimi yapan Ramazan Akbulut (37), diğer koyun ırklarına göre merinos koyunu ırkının iki misli et verdiğini, birinci kalite yününün d eiyi para ettiğini söyledi.,

Akbulut, Uşak’ta şu anda kendisinden başka damızlık Karacabey Merinosu üreten olmadığını, 2 yıl içerisinde bu işin iyi para kazandıracağını da belirtti.

Akbulut, ““Ben bu küçükbaş hayvancılık işine 10 yıl öncesi başladım. Sonra internette araştırma yaparken “Karacabey Merinos Koyunu” türü ile tanıştım.  Bursa Yenişehir’de Nevzat Titiz adlı bir kişi ile tanıştım. Geçen yıl Ekim ayında da 6 kuzu bir erkek kuzu ile bu işe başladım. Bir buçuk yıldır üretiyorum. Kuzular büyüdü. İlk hayvanım doğumunu yaptı. Bu yıl diğerleri de doğuracak ve çoğalacak” dedi.

Hayvan sevmeyenin bu işten para kazanmayacağını belirten Akbulut, “hayvanları 6 ay yaylım yaptırıyorum. 6 ay da evden cepten besliyorum. Ama bu ik yıl sonra para kazanacağım. Masraflar çok yüksek. Her seferinde zam geliyor. Merinos koyunlar çoğaldıkça kar marjı yükseliyor.

Amacım, Uşak civarında damızlık erkek ve dişi damızlık yetiştirip satmak. Bunların yünü birinci kalitedir. Bir yayvandan 3 ile 5  kilo arasında yün çıkar. 100 hayvandan 2 ton yün çıkıyor. Yününden de para kazanılıyor.

İleriye dönük kazanç sağlayacağıma inanıyorum. İki yıl sonra kazanacağım. Uşak’ta damızlık merinos yetiştiren tek benim. Türk tipi merinoslar 2, 2,5 yaşına kadar büyüyor. Normal koyun 40- 50 kiloya kadar çıkarken, Karacabey merinosu 80 kiloya kadar et verimi veriyor. 2019 yılından itibaren para kazandırmaya başlayacağını düşünüyorum” dedi.

Yorumlar (25)
menteş 4 yıl önce
80 kiloluk bir koyundan 100 kilo yün nasıl çikar?
hakan 3 yıl önce
iyi okuu
Bursa yenişehirli 4 yıl önce
Merinos koyunun yun verimi ortalaması 3ila 5kg arasıdır yanlış yazılmış olabilir
Ramazan AKBULUT 4 yıl önce
Şunu belirtmek istiyorum 1 koyundan 2kilo ile 3 kilo arasında yün verimi var haberde ise bir koyundan 100 kilo yün verimi yazılmış bu yazı düzeltilirse sevinirim....ARKADAŞLAR HABERİ OKUR OKUMAZ BU YORUMU YAZDIM YORUMU OKURSANIZ ONDAN SONRA YORUM YAPARSANIZ SEVİNİRİM
Sivas 4 yıl önce
Kardeşim hayali brakın bi koyun enfazla 45 GK et verir tamam Merinos kendi bölgesinde iyi bi koyun ama hesaplarınızı gerçek verilerle yapınki hayal kırıklığı olmasın hemde 6 ay mera çokaz bunun 8 9 aya cıkması lazım yoksa doğru yer secilmemiş demekti Allah sürünüzü bereketli etsin
metin 4 yıl önce
yun ciksa.ne olur alicisi olmadijtan sonra yem pahalilikta bunlar hukumetin gazlamasi is göründüğü gibi degil
So64 4 yıl önce
Metin sen yat
Yattığın yerden hiç hükümet falan gazlamadan bol bol para kazanırsın.
Heyallam ya.
Adam bişeyler yapmak istemiş ve bunuda insanlarla paylaşmış.
Adam ona inanmış,hedef koymuş ve çalışıyor.
Sen ne pok yiyorsun.
İşiniz gücünüz herşeyi hükümete bağlamak ya.
Git sende bişiylerle uğraş,çalış ve sonra gel burda paylaş.
Herkese köstek olma.

Ben arkadaşı kutluyorum.
İnşAllah hayallerine ulaşır.
Allah çalışana verir kardeşim.
Sen aynen devam et.
Allah yolunu açık etsin.
C.b 4 yıl önce
Kaçikmisın sen 2ton yün alican
Veli 4 yıl önce
Yırtma 5kilodan fazla yün vermez
Ömer Uğurlu 4 yıl önce
Koyunun kendisi 100 kg gelmez,yapağısı nasıl gelsin.En iyimser koyun başı 3 kg yapağı alınır.
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın