Yabancılar açıkladı! Asgari ücrete ara zam yapılacak mı?

Asgari ücret zammı ile alakalı olarak çok önemli bir değerlendirme yapıldı. Bloomberg tarafından yapılan bu değerlendirme ile asgari ücrete ara zam konusu masaya yatırıldı. Asgari ücrete ara zam verilecek mi?
Yabancılar açıkladı! Asgari ücrete ara zam yapılacak mı?

Türkiye’de milyonlarca asgari ücretli maaşlarına ara zam yapılmasını talep ederken hükümet bu zammın karşısında durmaya devam ediyor. Asgari ücret için zam taleplerinin büyük bir engel ile karşılaşmasının ayrıntıları yavaş yavaş belli olmaya başladı. Bloomberg’de asgari ücret ile alakalı olarak çok dikkat çeken bir analiz yayınlandı. Bu analiz ile beraber asgari ücrete ara zam konusunda asıl merak edilen ayrıntılar biraz daha netleşmiş oldu.

YABANCI YATIRIMCI DÜŞÜK FAİZLE BORÇLANIP TÜRKİYE’DE YÜKSEK FAİZLE KAZANIYOR

Bloomberg tarafından yapılan değerlendirmede Türkiye’de yüksek enflasyon sorununa dikkat çekiliyor. Buna bağlı olarak Türkiye’de faizlerin yükseltildiğine de vurgu yapılıyor. Böylece yabancı yatırımcılar faizlerin düşük olduğu yerlerden borçlanıp yüksek olduğu yerlere yatırım yaptıkları carry trade işlemlerinde Türkiye’yi kullanmaya başladılar. Bu şekilde Türkiye’ye 20 milyar dolar tutarında kaynak girdiği tahmin ediliyor. Bu gelişmenin asgari ücret zammı ile yakından bağlantısı bulunuyor.

ASGARİ ÜCRETE ZAM YAPILMASINI İSTEMİYORLAR

Asgari ücrete zam yapılması aynı değerlendirmeye göre enflasyon ile mücadelede ekonomi yönetiminin elini zayıflatacak. Yabancı yatırımcılar da bu risk karşısında temkinli davranıyorlar. Enflasyonun yükselmesi halinde veya hedeflerden sapılması durumunda zarar edeceklerini düşünen yabancı yatırımcılar asgari ücrete bundan dolayı ata zam yapılmasını istemiyorlar. Asgari ücrete zam yapılmaması yabancı yatırımcılar için bu açıdan olumlu değerlendiriliyor.

ZAM YAPMAMA KARARI KESİN DEĞİL!

Yabancı finans kuruluşlarından asgari ücret zammına dair bazı değerlendirmeler de yapılıyor. Dünyanın en büyük yatırım bankalarından olan Goldman Sachs’a göre asgari ücrete zam yapılmaması kararı kesin değil ve zam yapılma ihtimali bulunuyor. Asgari ücrete zam yapılmasını risk olarak gören dev banka bu konuda atılacak adımların takip edildiğini açıkladı.

SÜRPRİZ ZAM OLUR MU?

Asgari ücrete ara zam yapılmaması konusunda alınmış bir karar bulunuyor. Bu karar bizzat Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan tarafından açıklandı. Ancak kamuoyunun her kesiminden asgari ücret zammı konusunda talepler yağmaya devam ediyor. Hükümetin sürpriz bir zam kararı alması buna rağmen çok zor görülüyor. Asgari ücrete zam yapmama konusunda ısrarcı olacak olan hükümetin bunun siyasi sonuçlarına katlanmak zorunda kalacağına dair uyarılar AK Parti içerisinde dahi dile getirilmeye başlandı. Asgari ücret zammında son karar Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın olacak.