Uşaklı haşhaş üreticisinin yüzü gülecek

Türkiye’de haşhaş üretiminin yüzde 8,87’sini gerçekleştirerek en çok haşhaş üreten iller sıralamasında 4. sırada yer alan Uşaklı haşhaş üreticisinin yüzü gülüyor. İlimizde 6589 hektarlık bir alanda yapılan haşhaş üretimi yapılıyor.
Uşaklı haşhaş üreticisinin yüzü gülecek

Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO), haşhaş üretim maliyetleri göz önüne alınarak haşhaş üreticilerinin korunması ve haşhaş üretiminin sürdürülebilirliğinin sağlanması amacıyla 2022 yılı haşhaş kapsülü alım fiyatlarını yeniden belirledi.

TMO Genel Müdürlüğü tarafından yapılan yazılı açıklamada, Türkiye'nin, haşhaş tohumu ve kapsülünden üretilen morfin ve türevlerinde net ihracatçı konumda bulunduğu kaydedildi.

Yüksek morfinli TMO tohumundan üretilen kapsülün fiyatı 15 lira olarak açıklarken, geleneksel tohumdan elde edilen ürünün kilogramı 7,5 lira açıkladı. Geçen yıl ürünün kilosu 5 liradan alınıyordu.

Yapılan yazılı açıklamada fiyat artışı ile ilgili şu bilgilere yer verildi:

"Ülkemiz, haşhaş tohumu ve kapsülünden üretilen morfin ve türevlerinde net ihracatçı konumda bulunmaktadır. Haşhaş kapsülünden üretilen morfin ve türevlerinin yaklaşık %95’i TMO, kapsülden elde edilen haşhaş tohumunun da yaklaşık %90’ı özel firmalar tarafından yurt dışına ihraç edilmektedir. Yapılan bu ihracattan gerek kamu gerekse özel sektör aracılığı ile ülkemize önemli miktarda döviz girdisi sağlanmaktadır.

Haşhaş üretim maliyetleri göz önüne alınarak haşhaş üreticilerimizin korunması ve haşhaş üretiminin sürdürülebilirliğinin sağlanması amacıyla 2022 yılı haşhaş kapsülü alım fiyatları yeniden belirlenmiştir.

2022 alım döneminde haşhaş kapsülü alım fiyatları; Yüksek morfinli TMO tohumluğu kullanılarak elde edilen haşhaş kapsülü alım fiyatı 15 TL/Kg,

Geleneksel tohumluk kullanılarak elde edilen haşhaş kapsülü alım fiyatı 7,5 TL/Kg,

TMO’nun tohumluk ihtiyacına yönelik, sözleşmeli üretimle elde edilen tohumlu haşhaş kapsülü alım fiyatı 25 TL/Kg, olarak uygulanacaktır.

Toprak Mahsulleri Ofisi, haşhaş alımları ile ilgili tüm hazırlıklarını tamamlamış olup hasat dönemi sonrasında haşhaş ekimine müsaade edilen 13 ilimizde alımlarını gerçekleştirecektir. Bu illerimiz; Afyonkarahisar, Amasya, Balıkesir, Burdur, Çorum, Denizli, Eskişehir, Isparta, Konya, Kütahya, Manisa, Tokat ve Uşak’tır."

(SALİH KILINÇ / HABER)