Türkiye'nin tekstil atığı Uşak'ta ipliğe dönüşüyor

Türkiye tekstil atık geri dönüşümünde yüzde 80'lik paya sahip Uşak'ta yıllık 450 bin ton ham madde, fabrikalarda iplik haline getiriliyor.
Türkiye'nin tekstil atığı Uşak'ta ipliğe dönüşüyor

Uşak Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı (UTSO) Selim Kandemir,  yaptığı açıklamada, Türkiye'nin dört bir yanından toplanan tekstil atıklarının büyük bölümünün, kente faaliyet gösteren 80 firma tarafından işlendiğini söyledi.

Fabrikalarda iplik haline gelen ürünün çoğunluğunun ihraç edildiğini hatırlatan Kandemir, "Tekstil atıklarının geri dönüşümünde yüzde 80'lik paya sahibiz. Bundan dolayı 'Uşak tarlasız pamuk üretiyor" deniyor. Toprak, traktör, su, boya ve hiçbir kimyasal madde kullanmadan renkli pamuk ve iplik üretiyoruz. Tekstil atığına sadece elyaf ilave ediyoruz. Genellikle İstanbul'dan getirilen tekstil atıkları burada mamule dönüşüyor." dedi.

"Yıllık 1 milyar liralık ekonomik değer"

Kandemir, ilk olarak renklere ayrılıp kesilen atıkların daha sonra şifanoz makinasıyla pamuk haline getirildiğini belirtti. 

Şehirdeki 80 fabrikanın bir nevi çöpü ekonomiye kazandırdığını anlatan Kandemir, "Sektörümüz, ülkeye 1 milyar liralık ekonomik değer üretiyor. Yıllık 450 bin ton tekstil atığından da ortalama 500 bin ton iplik ortaya çıkıyor. Yaptığımız araştırmada bu üretimin Türkiye'de ekili pamuk alanının yüzde 17'sine yani 766 bin hektar alana karşılık geliyor." diye konuştu. 

"Enerji desteği"

Ekonomik büyüklük ve yoğun üretime rağmen sektörün bazı sorunlarının bulunduğunu dile getiren Kandemir, bu alanda faaliyet gösteren firmaların enerji desteği beklediğini anlattı.

Hurda metal geri dönüşümünden KDV alınmadığını aktaran Kandemir, "Tekstil teleflerinde ise bu oran yüzde 8. Firmaların enerji maliyetleri çok yüksek, çöpü mamüle dönüştüren firmalara enerji desteği verilmesini istiyoruz çünkü elde edilen iplik pek çok ülkeye ihraç ediliyor." ifadelerini kullandı.

Saçlı Tekstil Yönetim Kurulu Üyesi Ali Zengi ise geri dönüşüm firmalarının ürettiği ipliklerin konfeksiyon ve battaniye sektöründe kullanıldığının altını çizdi.

İpliğin bir bölümünün Avrupa ve Ortadoğu ülkelerine ihraç edildiğini anımsatan Zengi, "Zaman zaman ham madde tedariğinde sıkıntı yaşıyoruz. Uşak'ta geri dönüşümden elde edilen pamuk 400 bin ton civarında." diye konuştu.