Trendyol Dünya Devi Alibaba’ya mı Satılıyor?

Dünyaca ünlü e-ticaret sitelerinden olan Amazon.com’un gelişen ve büyüyen Türkiye pazarına gireceği haberi herkesi heyecanlandırmıştı. Yakın bir süre içerisinde Amazon’un Türkiye’de faaliyet göstermesi de bekleniyor.
Trendyol Dünya Devi Alibaba’ya mı Satılıyor?

Bu sefer ise başka bir satınalma ile bir dünya devi daha Türkiye pazarına giriyor. Çinli e-ticaret devi Alibaba, 2009 yılında kurulan ve e-ticaret hacmi oldukça büyük olan Trendyol’u satın alacağı konuşulmaya başlandı.

Trendyol sitesinin hakkımızda kısmında geçmişte de birçok uluslararası destek aldığından bahsediliyor. Söz konusu destekler şu şekilde belirtilmektedir: “Kuruluşunu izleyen 6 ay içerisinde ABD merkezli dev yatırım şirketi Tiger Global’dan yatırım almıştır. Ağustos 2011’de ise Google, Amazon, Groupon, Zynga ve Twitter gibi şirketlerinin yatırımcısı olan; dünyanın en prestijli fonlarından Kleiner Perkins Caufield & Byers’ın yatırımı ile daha da güçlenmiştir.”

Trendyol bünyesinde şimdilik yaklaşık 900 kişi çalıştırmaktadır. Sağladığı yüksek istihdam ile bu rakamın artacağı da tahmin edilmektedir. Firmayı satınalan Alibaba’nın personel stratejisinin ne olacağı ise henüz netlik kazanmış değil.

Alibaba firması 28 Haziran’da resmi olarak Trendyol firmasını satınalacağını duyurdu. Fakat bu satınalmanın gerçekleşmesi için öncelikli olarak Rekabet Kurumu’nun onayından geçmesi mutlaka şartlar arasında yer alıyor.

Rekabet Kurumu ise satınalma ile ilgili görüşünü vakit kaybetmeden resmi sitesinde duyurdu. Yapılan resmi açıklama ise şu şekilde: “DSM Grup Danışmanlık İletişim ve Satış Ticaret A.Ş.’nin tek kontrolünün Alibaba.com Singapore E-Commerce Private Limited tarafından devralınması işlemine izin verildi.”

Alibaba firmasının Trendyol firmasını ne kadarlık bir tutara satınaldığı konusunda ise bir bilgi verilmedi. Fakat değerleme uzmanlarının tahminlerine göre değerinin 1 milyar doların üzerinde olduğu tahmin ediliyor.

Türkiye’de ise e-ticaret hacminin gün geçtikçe büyüdüğü biliniyor. Bu yüzden yabancı yatırımlar için Türkiye e-ticaret pazarı oldukça cazip bir Pazar olarak biliniyor. Kredi kartlarının internet kullanımında yaygınlaşması e-ticareti tetiklemiş durumda. Özellikle kredi kartı sağlayan kurumların ek güvenlik önemleri e-ticarete olan güveni de arttırmış durumda.

Söz konusu büyüme ile beraber yakında benzer satınalma haberlernin de gelmesi bekleniyor.