Trafik ekipleri artık acımayacak! Bu şekilde araç kullanan herkese 70.964 TL para ve ehliyete el koyma cezası

Trafik ekipleri, trafikte sağlıklı bir şekilde araçların ilerlemesi ve can kayıplarının en aza indirilmesi için birbirinden farklı noktalarda denetim yapmaya devam ediyor. Bu kapsamda aktarılan son habere göre bu şekilde yakalananlara rekor ceza kesilecek
Trafik ekipleri artık acımayacak! Bu şekilde araç kullanan herkese 70.964 TL para ve ehliyete el koyma cezası

Trafik cezaları her yıl Resmi Gazete’de yayımlanan yeniden değerleme oranına göre belli oluyor. Bu kapsamda pek çok kişi güncel trafik ceza miktarını araştırmaya devam ediyor. Resmi Gazete’de yayımlanan yeniden değerleme oranına göre trafik cezalarında yüklü miktarda artışa gidildi.

70 BİN 964 TL CEZA KESİLDİ

Aydın’da yaşanan bir olayda, alkollü ve uyuşturucu madde etkisi altında yakalanan bir sürücüye 70 bin 964 TL tutarında para cezası kesildi. Ekipler şahsın hareketlerinden şüphelendi.

Aydın’ın Çine ilçesinde alkollü ve uyuşturucu etkisi altında araç kullanan şahsa 70 bin 964 TL idari para cezası uygulandı.

Çine İlçe Jandarma Komutanlığı Trafik Jandarma ekipleri tarafından Çine ilçesi Dutoluk Mahallesi’nde şüphe üzerine seyir halinde olan bir araç durduruldu. Yapılan kontrolde, araç sürücüsü R.B. isimli şahsın yasal sınırın üzerinde alkollü olduğu, hal ve hareketlerinde şüphelenilerek sağlık kuruluşunda yapılan testte ise uyuşturucu madde kullandığı tespit edildi. Trafik Jandarması tarafından 2918 Sayılı Karayolları Trafik Kanunu kapsamında toplam 70 bin 964 TL trafik idari para cezası uygulandı.

2024 GÜNCEL TRAFİK CEZALARI

2024 güncel trafik cezalarının hepsi sadece para cezası ile sınırlı değil. Bazı suçların tekrar edilmesi halinde sürücülerin ehliyetlerine el konulabiliyor ya da araçları trafikten men edilebiliyor. Bu noktada güncel cezalardan bazıları şu şekilde:

  • Uyuşturucu maddelerin veya alkolün kandaki miktarını tespit amacıyla testi kabul etmemek: 18.452 TL
  • Aracı plakasız kullanma: 10.917 TL
  • Çakar ya da siren kullanma cezası: 6.439 TL
  • Drift atma cezası: 32.233 TL
  • Engelli için ayrılan yere park etme cezası: 1.380 TL

Trafikteki kuralların ihlal edenler için ekipler pek çok noktada denetimlere başladı. Ekiplerin denetiminde yakalanan sürücülere ihlalin durumuna göre ceza kesiliyor.

Kaynak:Haber Kaynağı