Temmuz 2024 zamlı maaş tablosu! Dul ve yetim aylığı engelli parası 65 yaş yaşlılık maaşı evde bakım parası

65 yaş maaşı, evde bakım parası, engelli aylığı alan kişiler için de zamlı maaşlar için açıklanacak rakamı bekliyor. Sosyal destek maaşları ne kadar oldu, olacak Temmuz 2024 zammı?
Temmuz 2024 zamlı maaş tablosu! Dul ve yetim aylığı engelli parası 65 yaş yaşlılık maaşı evde bakım parası

Temmuz 2024 zamlı maaş tablosu! Dul ve yetim aylığı engelli parası 65 yaş yaşlılık maaşı evde bakım parası - Temmuz ayına sayılı günler kala milyonlara memur ve emekli yanı sıra sosyal yardım maaşları da zamlanacak. Dul ve yetim aylığı, evde bakım parası, 65 yaş maaşı ve engelli aylığı olan kişilerde de Temmuz ayında maaşlarına gelecek olan zammı bekliyor.

Bilindiği üzere ülkemizde ödenen sosyal yardım maaşlarından biri de dul ve yetim aylığı maaşıdır. Söz konusu rakam memur ve emekli maaşı üzerinden hesaplanmakta olup bu nedenle Temmuz ayında emekli ve memurlara yapılacak olan zammın ardından dul ve yetim aylığı da zamlanacak. Yine engelli aylığı, evde bakım parası ve yaşlılık maaşı için de beklentiler bulunuyordu.

DUL VE YETİM AYLIĞI TEMMUZ 2024! ZAMLI DUL VE YETİM MAAŞI NE KADAR OLACAK?

Henüz memur ve emeklilerin alacağı zam oranları belli olmadı. Konuyla ilgili Hazine ve Maliye Bakanlığının çalışmalarının ardından maaş zamları netlik kazanacak. Son yapılan Merkez Bankası Piyasa Katılımcıları Anketi'ne göre 6 aylık enflasyon yüzde 25,46 olarak hesaplandı. Bu hesaplamalar temmuz ayında açıklanacak olan haziran ayı enflasyonuyla aynı doğrultuda gelirse eğer emeklilerin alacağı zam oranı, enflasyon farkına bağlı olarak yüzde 25,46 olacak.

65-yas-maasi.jpg

Yüzde 25 hissesi olan bir vatandaş ise 2.500 TL 50 oranında hissesi olan bir kişi 5.000 TL, yüzde 75 oranında dul ve yetim aylığı alan bir kişi 7.500 TL maaş farkı dahil maaş alıyor. Bu sayılar, belirtilen oranlarda yapılan zamların ardından elde edilecek yeni ödeme miktarlarını yansıtmaktadır. Emekli maaşlarının zammı kesin olarak açıklanmasının ardından 2024 Temmuz ayı dul ve yetim maaş zammı da netlik kazanmış olacak.

ENGELLİ AYLIĞI, EVDE BAKIM PARASI, 65 YAŞ YAŞLILIK MAAŞI TEMMUZ 2024 NE KADAR OLACAK?

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Mahinur Özdemir Göktaş, memur maaş katsayısında yapılan düzenleme sonrası 65 yaş aylığında da ödeme miktarında artışa gidildiğini açıkladı. 65 yaş aylığı 3.184 TL’den 4.747,80 TL'ye çıkarıldı.

dul-ve-yetim-maasi.jpg

Söz konusu rakamlar memur ve emekli maaşı zammı üzerinden belirlenmekte olup Temmuz ayının ilk haftası içerisinde rakamlar kesinleşecek. 3 Temmuz günü TÜİK tarafından enflasyon raporu yayımlanacak. Böylelikle ilk 6 aylık enflasyon farkı kesinleşmiş olacak. Enflasyonun ardından ise gözler hükümette olacak. Emekli ve memura ek zam ya da refah payı verilip verilmeyeceğine göre zam oranı kesinleşecek.