Renault Clio yarı fiyatına! 518.000 TL ödeyen bayrama arabasız girmiyor!

Sıfır kilometre otomobil alımlarında ÖTV muafiyeti hakkı olanlar için 2024 model Renault Clio 518.000 TL fiyatla satılıyor. Renault Clio yarı fiyatına nasıl satın alınır?
Renault Clio yarı fiyatına! 518.000 TL ödeyen bayrama arabasız girmiyor!

Sıfır kilometre otomobil piyasasında fiyatlar tartışılmaya devam ediliyor. Araç ihtiyacı olanlar tercihlerini sıfır kilometre araçlardan yana kullandıklarında karşılaştıkları fiyatlardan bir miktar ürküyorlar. Alım güçlerini aşan fiyatlarda indirim bekleyen müşteriler buna dair imkanlarını zorluyorlar. Her ne kadar son dönemlerde sıfır kilometre otomobillere piyasa durgunluğundan dolayı zam yapılamasa da insanlar yine de daha uygun fiyat arayışındalar.

UCUZ OTOMOBİL FORMÜLÜ!

Sıfır kilometre otomobilde Türkiye’de bir ucuz fiyat imkanı bulunuyor. Bu imkan oldukça yaygın olarak kullanılsa da herkesi kapsamıyor. Otomobil fiyatları incelendiğinde maliyetlerin yarısını ÖTV oluşturuyor. ÖTV devreden çıkınca araç fiyatları hemen hemen yarıya düşüyor. Bu da uygun fiyatlı sıfır kilometre otomobil satın alma formülü oluyor. Bu imkan ise sadece sınırlı sayıda vatandaşa veriliyor. Yüzde 90 ve üzerinde engeli olan vatandaşlar sıfır kilometre otomobil alımlarında ÖTV muafiyeti hakları olduğu için ÖTV ödemesi yapmıyorlar.

KURALLAR NELER?

ÖTV muafiyeti ile sıfır kilometre otomobil satın alındığında bazı kurallara dikkat edilmesi gerekiyor. Öncelikle ÖTV muafiyetine tüm araçlar girmiyorlar. Satış fiyatı 1.591.200 TL’yi aşan otomobiller ÖTV muafiyeti ile satın alınamıyorlar. Bundan dolayı ÖTV’siz olarak satın alınacak otomobilin liste fiyatı bu tutarı aşmamalıdır.

ÖTV muafiyeti ile bir kişi otomobil satın aldığında bir daha 5 yıl daha bu hak ile otomobil alımı yapamıyor. ÖTV muafiyetinin yeniden verilebilmesi için 5 yıllık sürenin dolması gerekiyor. Bu süre dolduğunda yeniden ÖTV’siz araç alınabilir. Süre dolmadan bu hakkın yeniden kullanılabilmesi ise muafiyet ile alınan aracın trafik kazası yaparak kullanılmaz hale gelmesi ile mümkün olabiliyor.

ÖTV muafiyeti ile alınan sıfır kilometre otomobilin 5 yıl boyunca satışında kısıtlama uygulanacağı bilinmesi gerekiyor. Bu kısıtlama bir yasak şeklinde uygulanmıyor. Dileyen kişiler süre dolmadan araçlarını satabilirler. Ancak eğer 5 yıldan önce bu araçlar satılırsa devlet muaf olunan ÖTV’nin ödenmesini istiyor. Bu da mantıklı olmadığı kimse araçlarını satmayı düşünmüyor.

RENAULT CLİO ÖTV’SİZ SATIŞTA

Renault Clio şu anda liste fiyatına göre 942.000 TL fiyatla satılıyor. Bu otomobili satın alırken ÖTV muafiyet haklarını kullanmak isteyenler için fiyattan ÖTV çıkarılıyor. Bu durumda da Renault Clio’nun fiyatı 942.000 TL’den 518.000 TL’ye düşüyor. Bu da oldukça makul bir fiyat olurken ÖTV’siz Renault Clio satışlarına yüksek talep gösterildiği bildirildi.