Rakamlar ortaya çıktı! Bunu yapanların emekli maaşı daha fazla olacak

Emekliler için henüz en düşük emekli aylığı açıklaması resmi olarak yapılmadı. Ancak kulislerden aktarılan son habere göre en düşük emekli maaşının 12 bin TL olacağı tahmin ediliyor. Mevcut emekli maaşını yükseltmek isteyenler ne yapacağını araştırıyor.
Rakamlar ortaya çıktı! Bunu yapanların emekli maaşı daha fazla olacak

Emekli maaşlarının düşük olmasına üzülen pek çok emekliler, maaşlarını nasıl yükselteceklerini araştırıyor. Aktarılan habere göre bunu yapan emeklilerin daha fazla maaş alabileceği ortaya çıktı. İşte detaylar..

Emeklilik dilekçesinin verildiği tarih emeklilik maaşını ciddi olarak etkiliyor. Konuya ilişkin aktarılan habere göre 2022 yılının ikinci yarısında emekli maaşı ilk yarıda emekli olanlara göre daha düşük bağlanmıştı.

DÜŞÜK EMEKLİ AYLIĞI

2024 yılı içerisinde emeklilik dilekçesi verenler 2025 yılında emekli olacaklara göre daha çok maaş alabilecek. Emekliliğe hakkı olup dilekçesini bu yıl vermeyenler düşük aylık sorunu ile karşılaşacak. Çünkü Merkez Bankası’nın belirttiği enflasyon hedefi tutarsa, farkın yüzde 30’u aşacağı tahmin ediliyor.

Bu konu ile ilgili Habertürk’ten Ahmet Kıvanç köşesinde bu konuyu kaleme alarak şu ifadeleri kullandı:

“Emekli aylığının miktarı, çalışma hayatı boyunca Sosyal Güvenlik Kurumu’na (SGK) bildirilen prime esas kazanç tutarına ve çalışma süresine (prim gün sayısına) göre değişiyor.

Prime esas kazanç tutarının yüksek olması daha yüksek tutarda prim ödendiği anlamına geldiği için emekli aylığının da yüksek olmasını sağlıyor. Bunların yanı sıra, son yılın kazançları için uygulanan güncelleme katsayısı da emekli aylığı bakımından önem taşıyor. Güncelleme katsayısı emeklilik dilekçesinin verilme tarihine göre değişiyor”

BU YIL FARK YÜZDE 30’U GEÇEBİLİR

Kıvanç’ın aktardığı haberin detayına göre ikisi de 10 bin prim gününe sahip olan kişilerin emeklilik aylıkları dilekçeyi verdikleri tarihe göre farklılık gösterebilecek. 2022 – 2023 yıllarında dilekçe verenler arasındaki fark yüzde 17 olmuştu. Bu yıl ile önümüzdeki yıl dilekçe verenler arasındaki farkın yüzde 30’dan fazla olması bekleniyor.

Buna göre emeklilik dilekçesini 1 Ocak 2025 ve sonrasında verenler ocak ve temmuz aylarında yapılan zamlardan yararlanamayacaklar. Bu kişilerin maaş artışı enflasyon oranı ve gelirdeki artış hızının yüzde 30’u dikkate alınarak hesaplanacak.