Primi eksik olanlara TBMM piyangosu! 5 yıl erken emeklilik kıyağı geliyor!

Emeklilik bekleyen çok sayıda kişinin beklediği düzenlemeye dair son bilgiler geldi. Primi eksik olanlara 5 yıl avantajı ile emeklilik hakkı veriliyor.
Primi eksik olanlara TBMM piyangosu! 5 yıl erken emeklilik kıyağı geliyor!

Türkiye’de emeklilik bekleyen milyonların gözü kulağı TBMM’ye çevrilmiş durumda. TBMM’den gelecek müjdeli haber ile emeklilik hakkı elde edecek olan çalışanlar adeta gün sayıyorlar. Bu şekilde kendilerine emeklilik imkanı sağlanmasını bekleyen çalışanlar emeklilik planlamalarını tamamen bunun üzerine kurdular. Emekli olmayı çok daha kolay hale getirecek yasal düzenleme için harekete geçildiği bildirildi.

PRİMİ EKSİK OLANLARI ETKİLEYECEK!

Emeklilik planlaması yapanlar için bazı emeklilik koşulları oldukça zorluyor. Bağ-kur kapsamında olan sigortalılar emekli olabilmek için ağır bir prim şartı ile karşı karşıya kalıyorlar. 9000 prim günü toplamadan emekli olamayan bu kişiler için beklenen umut ışığı yanmaya başladı. Şu anda emekli olmak için prim koşulunu sağlayamayan bu kişiler uzun yıllar beklemek zorunda kalmayacaklar. Yapılacak olan yasal düzenleme ile bu emeklilik prim şartı 9000 günden 7200 güne düşürülecek. Bu da çok büyük bir avantaj meydana getirecek.

ETY’li olan ama primleri eksik olduğu için emekli olamayan Bağ-kur sigortalıları için oldukça önemli bir imkan sağlanacak. Bu kişilerin emekli olmaları için yaş şartı istenmiyor. Prim koşulu yerine getirilmişse emekli olmaları sağlanıyor. Bu çerçevede EYT’li olan ve 7200 prim günü olan Bağ-kur sigortalıları emeklilik hakkını hemen elde edecekler. Yasal düzenlemenin yürürlüğe girdiği gün bu kişiler SGK’ya başvuru yaparak emeklilik işlemlerini başlatabilecekler.

5 YILLIK İMKAN!

Yasal düzenleme tamamlandığında 5 yıl daha fazla çalışmak zorunda kalmayacak olan Bağ-kur sigortalıları kolay bir şekilde emekli olabilecekler. Bu sırada 5 yıllık sigorta primi ödemek zorunda kalmaktan da kurtulacak olan bu kişilerin kazançları 400-500 Bin TL’yi bulacak. Adeta piyango çıkacak olan bu çalışanlar için emeklilik oldukça kolay bir hale gelecek.

YASAL DÜZENLEME NE ZAMAN YAPILACAK?

Bağ-kur için sağlanacak olan imkanlara ilişkin yasal düzenleme hükümetin ekonomi programının içerisinde de bulunuyor. Çalışma Bakanlığı’nın hazırlamış olduğu çalışma Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın onayına sunulacak ve sonrasında TBMM’ye gönderilecek. Yetişirse de TBMM tatile girmeden bu yasal düzenleme yapılacak. Yetişmezse de o zaman bir sonraki yasama dönemine kalacak.