Piyasaları FED çarptı! Ons altın, gram altın ve dolar kurunda yeni fiyatlar!

FED faiz kararının belli olmasının ardından ons altın, gram altın ve dolar kuru fiyatlamalarında bazı değişiklikler meydana geldi. FED faiz kararı piyasaları nasıl etkiledi?
Piyasaları FED çarptı! Ons altın, gram altın ve dolar kurunda yeni fiyatlar!

Piyasaların büyük bir merakla beklediği FED faiz kararı belli oldu. FED tarafından açıklanan karara göre faizler yüzde 5,25 – 5,50 aralığında sabit tutuldu. Bu kararın açıklanmasının ardından piyasalara etkisi de fiyatlamalarda görüldü. Ons altın, gram altın ve dolar kuru fiyatlarında bazı değişiklikler meydana geldi. Piyasalardaki fiyatlar FED kararı sonrasında nasıl değişti?

ONS ALTIN FİYATI HAREKETLENDİ!

FED faiz kararı öncesinde ons altın 2.339 dolar seviyesinde fiyatlanıyor. Ons altın son dönemlerde bir türlü aşamadığı 2.340 dolar setinin kıyısına yanaşmışken FED faiz kararı ile beraber geriye çekilmek zorunda kaldı. 2.326 dolara kadar gerileyen ons altın daha sonra girdiği toparlanma hareketi ile beraber şu anda 2.329 dolar seviyesinde işlem görüyor. Ons altın için keskin bir fiyat değişimi yaşanmamasının nedeni FED’in kararının sürpriz olmaması oldu.

ons-altin.jpg

DOLAR KURU NE KADAR OLDU?

FED faiz kararlarının dolar kuru üzerindeki etkisi geçmiş dönemlerde olduğu gibi çok keskin olmuyor. Hatta çoğu zaman dolar kuru bu durumdan etkilenmiyor. Bundan dolayı FED faiz kararı sonrasında dolar kurunda kayda değer bir fiyat değişimi meydana gelmedi. Dolar kuru FED faiz kararı öncesi ve sonrasında 32,27 – 32,28 TL seviyelerinde fiyatlandı ve fiyatlanmaya da devam ediyor.

GRAM ALTIN FİYATI NE KADAR OLDU?

Gram altın için FED kararı sonrasında fiyat değişimi meydana geldi. Dolar kuru pek değişmediği için bu fiyat değişimi ons altından kaynaklandı. Gram altın FED faiz kararı öncesinde 2.423 TL seviyesinde fiyatlanıyordu. Kararın açıklanmasının ardından gram altında fiyat 2.417 TL’ye kadar geri çekildikten sonra şu anda 2.418 TL’den fiyatlanıyor.

Öte yandan kuyumcularda gram altın fiyatı ise 2.436 TL olarak işlem görüyor.

Not: Burada yer alan değerlendirmeler ve bilgiler yatırım kapsamında değildir. Haberimizde kesinlikle yatırım tavsiyesi verilmemiştir.