Müteahhitlerden sonra sıra onlarda! Konut kredisi sonrası ucuz taşıt kredi paketinde 0.89 faiz oranı masada

Müteahhitlerden sonra sıra onlarda! Konut kredisi sonrası ucuz taşıt kredi paketinde 0.89 faiz oranı masada
Araba sahibi olmak istiyorum diyen kişilere yönelik olarak yeni destek kredisi paketi için ilk açıklamalar geldi.

Müteahhitlerden sonra sıra onlarda! Konut kredisi sonrası ucuz taşıt kredi paketinde 0.89 faiz oranı masada - Konut satış rakamlarının durma noktasına gelmesi ile beraber müteahhitler bir kere daha hükümetin kapısını çalmış konut kredisinde destek paketi talep edilmişti.

Konut kredisi destek paketi için müteahhitlerin devreye girmesinin ardından benzer bir talepte otomotivcilerden geldi. Otomotiv sektöründe uzun bir aradan sonra satış rakamlarının düşmesi ile alarm durumuna geçilirken sıfır araç almak istiyorum diyen kişilere yönelik olarak yeni kredi paketi gündeme taşındı. Hatırlanacağı üzere pandemi sonrası benzer bir kampanyaya imza atılmış ve hem konut hem de taşıt kredisi paketinde kamu bankaları ucuz kredi vermeye başlamıştı.

SIFIR ARAÇ ALANA UCUZ KREDİ MÜJDESİ GELECEK Mİ?

Otomotiv firmaları yaşanan düşüşün ana nedeni olarak yükselen araç kredisi faiz oranları rakamlarını görürken kredi paketinde yeni destek talebi gündeme geldi. Otomotiv Distribütörleri ve Mobilite Derneği (ODMD) Başkanı Ali Haydar Bozkurt yapmış olduğu açıklamasında “Kredilerin daha da kısılması konusunu değerlendirdiğimizde, normal pazar koşullarında bireysel müşterilerin yüzde 70’i kredi kullanarak araç almaktaydı.

Geldiğimiz noktada bu oranın yaklaşık yüzde 20-25 oranlarına gerilediğini gözlemlemekteyiz. Bununla birlikte kredi kullanan müşterilerin de, ortalama 1.5 milyon TL olan bir araç için maksimum 250-300 bin lira kredi kullanabildiğini görmekteyiz. Bu açıdan, kredilerin daha fazla kısılmasına ihtiyaç olup olmadığına bakmakta fayda olacaktır” diyerek araç kredisi paketinde destek talep etti.

kredi-oranlari.jpg

SIFIR ARACA ÖZEL DESTEK KREDİSİ PAKETİNDE FAİZ ORANI YÜZDE KAÇ OLUR?

Şu anda araç kredisi paketinde en düşük fazi oranı yüzde 2,54 olarak uygulanırken otomotiv sektörü en yüksek 0,89 faiz oranı ile kredi verilmesini isterken 2.el araçlarda ise kredi desteği gündemde yer almadı.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.