Manisa’da asma yaprağı toplayarak günlük 1500 TL kazanıyorlar

Manisa’da asma yaprağını toplayanlar kilosunu 25 TL’den satarak günlük ortalama 1.500 TL’ye kadar para kazanabiliyor. Sabah erken saatlerde çalışmayan başlayanlara aileleri de yardım edince günlük güzel kazanç elde edilebiliyor.
Manisa’da asma yaprağı toplayarak günlük 1500 TL kazanıyorlar

MANİSA (İHA) - Manisa'nın Sarıgöl içesinde üzüm bağlarından toplanan asma yaprakları evlerin önemli geçim kriteri haline geldi. Taze bağ yapraklarının kilosunu 25 TL'den satanlar günlük topladıkları 50 - 60 kilo yapraktan 1.500 TL'ye kadar kazanç elde edebiliyor.

Asma yaprakları artık günümüzde pek çok hanenin geçimine yardımcı oluyor. Asma yapraklarını toplama işi genel olarak kadınlarda olurken, kadınlara aile bireylerinin de yardım etmesi ile güzel rakamlar kazanılabiliyor.

25 TL'DEN PEŞİN PARAYLA SATILIYOR

Bir zamanlar bağları aralamak için koparılıp bağa atılan asma yaprakları son 20 yıldır üzüm üreticilerinin en büyük gelir kaynaklarından biri haline geldi. Sabah erken saatlerden öğle vaktine kadar bir kişi tarafından 50-60 kilo toplanan yapraklar kilosu 25 TL'den peşin parayla alıcılara satılıyor.

Manisa'nın Sarıgöl ilçesinde üzüm bağlarından toplanan taze bağ yaprakları birçok ailenin vazgeçilmez gelir kaynaklarından biri haline geldi.

aw211652-02.jpg

SABAH ERKEN SAATLERDE İŞ BAŞI

Aileler sabahın erken saatlerinde üzüm bağlarından saat 11.00-12.00'ye kadar topladıkları taze bağ yapraklarını çeşitli yerlerde alımlar yapan tüccarlara kilosu 25 liradan peşin satarak aile ekonomilerine katkı sağlıyor. Yaprak toplama işini genellikle kadınlar yaparken, kadınlara ailelerin diğer bireyleri de eşlik ediyor.

Sarıgöllü üzüm üreticisi Serhat Akkaya, "Taze bağ yaprağı Sarıgöl ve çevresinde son 15 yıldan bu yana önemli gelir kapısı haline geldi. Evlerde ihtiyacımız olan salamura yaprakları hazırlıyoruz. Fazlası ise tüccarlara satılıyor. Eylül ayının sonuna kadar devam etmekte. Bir kişi bağlardan ortalama olarak 50-60 kilo taze yaprak toplayabilir. Bağların aralaması da ailece yapılmış oluyor." dedi.

YILDA 2 DEFA TOPLANIYOR

Asma yaprakları genel olarak yıl içerisinde 2 defa toplanıyor. Mayıs ve Haziran aylarında toplanan asla yaprakları günümüzde pek çok ailenin geçim kapısını oluşturuyor. Manisa bölgesindeki pek çok aile de bu durumun farkında olarak asma yaprağı toplama işine yoğunlaşmış durumda.