Manisa Alaşehir'de arpa hasadına başlayan çiftçiler fiyatın açıklanmasını istiyorlar

Manisa’nın Alaşehir ilçesinde çiftçiler arpa hasadına başlarken bu yılın fiyatının açıklanmasını bekliyorlar.
Manisa Alaşehir'de arpa hasadına başlayan çiftçiler fiyatın açıklanmasını istiyorlar

MANİSA (İHA) – Dünyaca ünlü Sultaniye üzümünün üretildiği yer alan Manisa’nın Alaşehir ilçesinde aynı zaman çiftçiler arpa üretimi de yapıyorlar. Alaşehir’de çiftçiler arpa hasadına başladılar.

Rekoltenin bu yıl iklim şartlarından dolayı çok düşük olduğunu söyleyen çiftçiler bir an önce arpa fiyatlarının açıklanmasını bekliyorlar. Çiftçiler bu yıl arpa için 15 TL’lik fiyat bekliyorlar. Maliyetlerin yüksek olması ise çiftçileri zorluyor.

Dünyaca ünlü çekirdeksiz Sultaniye üzümün başkenti olan Manisa'nın Alaşehir ilçesinde üzümün gölgesinde kalan ürünlerden birisi olan arpada hasat başladı. Üreticiler geçtiğimiz yıl kilosu 8 TL olan arpanın bu yıl en az 15 TL olmasını beklerken, bu sene hem rekoltenin düşük hem de maliyetlerin yüksek olduğunu söyledi.

Hasada başlayan Manisalı üreticiler arpa ve buğday fiyatlarının biran önce açıklanmasını bekliyor. Arpa üretiminde 2023-2024 hasat dönemi başladı.

Rekolte 40 tondan 10 tona düştü

Manisa'nın Alaşehir ilçesine bağlı Yeşilyurt Mahallesi’nde ikamet eden ve ilk ürününü biçerdövere toplatan çiftçi Yusuf Can, "Alaşehir üzümün başkenti ancak sadece üzümle olmuyor. Arpa, buğday gibi tarım ürünlerine de ihtiyaç var. Özellikle Aydoğdu, Kamara, Konaklar, Kemaliye gibi bölgelerde tahıl tarımı yapılıyor. Tahıl üzümün gölgesinde kalsa da ihtiyaç için gerekli ürünlerden birisi. 40 dekar alanda arpa ektim. Geçmiş yıllarda yaklaşık 40 ton ürün alıyordum. Bu yıl 10 ton arpa alabilirsem çok mutlu olacağım. Bu yıl hava şartlarına bağlı olarak rekolte çok düşük" dedi.

Alaşehir ilçesinde 360 bin dekar alanın 205 bini bağ alanı kaplarken, 30 bin dekar alanda ise hububat tarımı yapıldığı öğrenildi.

Alaşehir ilçesinde hububat tarımı baskın ürün olmasa da çok sayıda çidtçi tarafından yapılıyor. Bundan dolayı açıklanacak olan fiyat büyük bir etki yapacak.