Maaşlara ara zam gelişmesi! Yüzde 25 zam kararı aldılar!

Türkiye’de yaşanan yüksek enflasyon sorunundan dolayı maaşlar eridikçe eridi. Ekonomi yönetimi durumdan memnun olsa da özel sektörde işverenlerin üçte biri maaşlara ara zam yapılması kararına sıcak bakıyorlar.
Maaşlara ara zam gelişmesi! Yüzde 25 zam kararı aldılar!

Türkiye’de yaşanan ekonomik gelişmeler özellikle ücretliler için adeta bir kabusa dönüştü. 1 yıllık denilerek yapılan asgari ücret 5 ay bile dayanamadı. Enflasyon karşısında eriyip giden asgari ücret açlık sınırının 1.967 TL altında kaldı. Ekonomi yönetimi ise asgari ücrete herhangi bir ara zam yapılmasını istemiyor. Yaşanan yüksek enflasyonda günah keçisi ilan edilen asgari ücret vatandaşı zor durumda bırakırken ekonomi yönetimi yeni vergileri vatandaşın üzerine yağdırmak için harıl harıl çalışıyor.

ASGARİ ÜCRETE ZAM YOK!

Asgari ücret ile alakalı olarak ekonomi yönetimi kulaklarını tamamen tıkamış durumda. Asgari ücretliler üzerinden büyük bir kumar oynanırken bu planın tutmaması halinde asgari ücretliler çok daha fazla fakirleşecekler. Şu anda 17.002 TL olan asgari ücret açlık sınırının 1.967 TL altında yer alıyor. Bu farkın açılmaması için enflasyonun eksi çıkması gerekiyor. Böyle bir ihtimal olmayacağı için aydan aya asgari ücretlinin durumu daha da kötüleşecek. Yıl sonunda ise asgari ücrete zam yapıldığında yeni zam açlık sınırının altında kalacak. Zira yüksek oranlı zamma işverenleri ikna etmek imkansız olacak.

İŞVERENLERİN ÜÇTE BİRİ ZAMMA KARŞI DEĞİL!

Asgari ücrete zam yapılmayacak olmasının yanında bir de özel sektörde asgari ücretten fazla maaş alan çalışanlar bulunuyor. Bu çalışanların maaşları için bir ara zam kararını şirketler yavaş yavaş almaya başladılar. Yapılan son araştırmaya göre şirketlerin üçte biri enflasyon farkı olarak çalışanlarının maaşlarını ara zam ile güncellemeye başladılar. Çalışanlarının alım güçlerini düşünen bu firmalar çalışanın verimliliğinin düşmemesi için böyle bir formüle başvuruyorlar. Özel sektörde bu şirketlerin maaşlara yaklaşık yüzde 25 oranında ara zam kararı aldıkları bildirildi.

ASGARİ ÜCRETE SÜRPRİZ ZAM GELİR Mİ?

Ekonomi yönetiminin politikaları Türkiye’de oldukça katı bir şekilde uygulanıyor. Bundan dolayı asgari ücrete herhangi bir sürpriz zam yapılması da beklenmiyor. Üstelik yabancıların da Türkiye’de asgari ücrete ara zam yapılmaması şeklinde bir beklentileri bulunuyor. Tüm bunlar değerlendirildiğinde yılın geri kalanında başta asgari ücretliler olmak üzere tüm ücretlileri kötü günler bekliyor.