Kırmızı et fiyatlarına yeni zam açıklandı

Türkiye'de son dönemlerde fiyatı artan ürünler arasında yer alan kırmızı ete yeni zam açıklandı.

EKONOMİ 28.02.2023, 08:57

Kırmızı et fiyatlarına yeni zam açıklandı

Türkiye'de son dönemlerde fiyatı artan ürünler arasında yer alan kırmızı ete yeni zam açıklandı.

EKONOMİ 28.02.2023, 08:57
Kırmızı et fiyatlarına yeni zam açıklandı

Kırmızı et fiyatlarına yeni zam açıklandı - Türkiye'de son dönemlerde fiyatı artan ürünler arasında yer alan kırmızı ete yeni zam açıklandı. Gelen son dakika haberlerine göre ise Türkiye Kasaplar Federasyonu Başkanı Fazlı Yalçındağ tarafından uygulanan çiğ süt fiyatında ki yaşanan sabit fiyat düzenlemelerinin hemen ardından faturaları da şimdi yaşanmaya devam ediyor. Bu yıl boyunca çiğ süt fiyatlarının sabit kaldığı ve bu sebeple süt üreticilerinin de hayvanlarını kesime yolladıklarını ifade eden Yalçındağ, "İşte fatura geldi. Şimdi yine yurttaş mağdur oldu. Herkes uyarmıştı ama dinleyen olmadı. Kasap esnafı düşen satışlardan ve her hafta gelen zamlardan bıktı, dükkân kapatmak istiyor. Ama kapatırsak müşteri marketlere kaçar” dedi.

Konu ile ilgili bir diğer açıklama da Türkiye Kasaplar Federasyonu Başkanı Osman Yardımcı'dan geldi. Yardımcı tarafından yapılan açıklamada, "Şu an felaketle boğuşuyoruz, önümüzde cenaze var. Et fiyatını konuşmayalım. Et fiyatlarından bakanımızın da haberi var gerekli önlemleri alacaklar ama şu an deprem bölgesindeler. Kaldı ki her şeye zam geliyor, et ucuz. 2 lira olan domates 20 lira oldu, 1 lira olan ekmek 5-6 lira oldu. Eti gündemde tutmayı bırakalım” diye konuştu. Yılbaşından bu yana zamların sadece bir hafta durduğunu söyleyen İzmir Kasaplar Odası Başkanı Melih Şenkara ise “Tam o hafta deprem oldu. Bu kez de derpem bahanesiyle fiyat artmaya başladı. Kıyma fiyatı 300 liraya dayandı. Satışlarımız 3’te 1’e düştü. Esnafımız dükkân kapatmak istiyor biz sakinleştiriyoruz” ifadelerini kullandı.

HAYVANCILIK BİTİYOR

Kahramanmaraş Damızlık Koyun ve Keçi Yetiştiricileri Birliği Başkanı Vakkas Kuzu tarafından da gelen açıklamalar sonrasında depremden sonra bölgede hayvancılık kalmadığı ve bitmek üzere olduğunu da ileterek, “Küçükbaş hayvanların yüzde 90’ı telef oldu. İnsanlar hâlâ çadır bulamıyor nasıl hayvancılık yapsınlar. Yem yetmiyor bölgeye, hayvanlar aç kaldılar. Şu anda piyasa depolardaki etlerle dönüyor onlar bitsin asıl fiyatları o zaman göreceksiniz. Bu bölge hayvancılık için çok önemli ve hayat durdu burada. Hâlâ artçı depremlerle evler ahırlar yıkılıyor, kimse giremiyor ahırlara. Birliğimizde kullanılabilecek bilgisayar dahi yok. Acilen bölgeye yem desteği gelmeli depremden kurtulan hayvanlar soğukta aç kalıyor” dedi.

Yorumlar (1)
Ahmet dede 4 ay önce
Artık et yemek imkansız bir hale geldi.