banner230

Kıdem Tazminatı Fonunun Getireceği Değişiklikler

Uzun yıllardır çalışanların güvencelerinden biri olan kıdem tazminatında değişiklik oluyor. Üstelik bunun için hem işçiler hem de işverenler bir hayli umutlu durumda.  Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, yeni reform paketiyle kıdem tazminatı hesaplama ve işleyişini yeniden gündeme getirdi.

EKONOMİ 19.04.2019, 00:03

Kıdem Tazminatı Fonunun Getireceği Değişiklikler

Uzun yıllardır çalışanların güvencelerinden biri olan kıdem tazminatında değişiklik oluyor. Üstelik bunun için hem işçiler hem de işverenler bir hayli umutlu durumda.  Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, yeni reform paketiyle kıdem tazminatı hesaplama ve işleyişini yeniden gündeme getirdi.

EKONOMİ 19.04.2019, 00:03
Kıdem Tazminatı Fonunun Getireceği Değişiklikler

Gündemde olan paketin içerisinde vergilerin taban fiyatlara yayılması ile ilgili ifadeler geçtiği için hem işverenler hem de çalışanlar umutla paketin açılımını ve işleyişe geçmesini bekliyor. Kıdem Tazminatı almak için çalışanın aynı iş yerinde en az 1 yılı aşkın çalışması ve sigortasının kesintisiz yatması gerekiyor. Üstelik kıdem tazminatına hak kazanmak için işveren tarafından işten çıkarılmış olması gerekiyor. Tabii kadınlarda evlilik, erkeklerde ise askerlik durumunda yine 1 yılı aşkın süre çalışmış ol ve sigortalı olması halinde işveren kıdem tazminatını ödemek durumunda kalıyor.

Kesintiler Nasıl Yapılacak?

Bakan Albayrak yaptığı açıklanın içeriğinde ise çalışanların gelir düzeyine göre kesintiler yapılacağını ve yeniden bireysel emekliliği zorunlu hale getireceğini bildirdi. Sözlerine kıdem tazminatı fonunu da hayata geçireceğini ekleyerek, hem işvereni hem de çalışanların yüzünü bir nebze güldürdü. Üstelik açıklamasında önümüzdeki 5 yıl içerisinde milli gelirin %10 gibi bir kısmının üstüne çıkaracağını belirtti. İşin aslına bakıldığında son 10 yıldır hükümetten böyle bir fon ve kıdem tazminatına dair adım beklenmekteydi. Fakat herhangi bir adım ya da herhangi bir çalışma yapılmamıştı. Üstelik bu komu ile ilgili en son vurguyu yapan eski Sosyal Güvenlik Bakanı Jülide Sarıeroğlu tazminat fonunda ortak akıl yürüterek çalışma yapılması gerektiğini belirtmişti.

Fonu Kim Karşılayacak?

Yapılan açıklamalara göre fonu artık, işsizlik fonuna benzer bir sistemle karşılayacaklar. İşverende büyük bir yükün altından kalkmış olacak. Bu fonun işleyişi ve kıdem tazminatının hesaplanmasında değişiklikler olur mu? Gibi birçok sor çalışanların kafasını kurcalamaya devam ediyor. Fakat kıdem tazminatı fonu oluşturulduğu zaman, işten çıkarılmalar kolaylaştırılacak. Maalesef bu durum devamında işsizlik oranını da yükseltecek. Durum böyle olunca öncelik işverene kalmış durumda. Çalışanın kıdem tazminatı hesaplanırken daha az günden hesaplanacak. Maalesef bu durumda da çalışanın kıdem tazminatı bir miktar daha düşük olacak. Bu yüzen de çalışanların işine daha sıkı tutunması gerekecek.

Yorumlar (32)
Mustafa akbak 3 yıl önce
Yani bz çalışanlara diyorlar ki çalışan değil köle ol ne derlerse yap böyle haksızlık olmaz yurt dışını örnek gösteriyorlar ama hiç alakası olmayan bir bir yasa olarak karşımıza çıkıyor kısacası işverenin aleyhine bir yasa işçinin cebine hiçbir şey girmeyecek .
Vatandaş 3 yıl önce
Hükümete bir daha oy vermem sağcıydım solcu ettiler
necmettin 3 yıl önce
kıdem tazminatı benim geleceğim alın terim pazarlık konusu kimse yapmasın
mehmet 3 yıl önce
yeter artik garibanin cebinden elinizi ceki artik vergiydi fondu mahvettiniz bizi birakinda rahat nefes alalim artik madem yurt disini ornek gosteriyorsaniz orda vergi kesilirken ilk once kac kisilik bir aile ise maas bolunup sonra vergi dilimine giriyorsa vergi aliniyo eger o dilimin altinda kaliyorsa yardim yapiliyo bizde direk kesiliyo yazik gunah garibanin uc kurusunda hala gozunuz su mubarek gunde Allaha havale ediyorum sizi.
Murat 3 yıl önce
Kendisi istifa eden çalışanlar,kıdem tazminatı alabilmeli.Milyonlarca çalışan bu haklarını alamıyor.İşverenler bir şekilde bu durumu kendi çıkarları doğrultusunda kullanıyorlar.Kesinlikle bu yasanın çıkması gerekir.O zaman hak yerini bulmuş olur.
Mustafaates 3 yıl önce
Bu iktidr iscinin garibanin lehine ne yapmis ki korkarim olan yine isciye garibana olur yine gobeklerini kasirlar
İzzet çepni 3 yıl önce
Yazı yorumu haketmiyor
Ozgur 3 yıl önce
Bi arkadas isten atma kolaylasacak demis isverene yarayacak demis kardesim bi sartlari gorelim oyle torbadan atmakla olmaz belki lehimize bircok sey daha iyi olacak kidem tazminati alamayan bircok arkadasimiz var cevremizde ayrica isveren pesin yatiracagi icin bi bahane bulayimda tazminatsiz atabileyim derdine dusemeyecek lehine degil aleyine olacak arti devlet ona arti yuk getirecek isten atmalari zorlastiracak ve tazminatinin bi kısmini istersen calisirken bile ev ve araba alirken kullanabilecen yani olumlu seylerde var bekleyelim taslagi gorelim pazarligimizi yapalim sonra elestirimizi olumsuzsa yapariz
Tan 3 yıl önce
Kardeşim kendini akıllı sanıyorsun ama kusura bakma darilmada gram akıl yok . İş veren önceden lan ben bu işçiyi kovamam kovarsam tazminat öderim diyip kovamiyorduw şimdi ise bu onaylanirsa zaten öylede böylede tazminat ödüyorum nasıl olsa sen kovuldun çık diyebilcek issizlk articak sen var anlamak ?
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın